Jest świetna m.in. na szarlotki i strudle. Jabłoń Piękne z Boskoop to kapryśna odmiana zimowa. Pochodzi z połowy XIX wieku z Boskoop w Holandii.
Inne nazwy: B. de B., Belle de Boskcop, Belle de Boskoop, Booskop, Boskoop, Boskopskie, Goudreinette, Piękna z Boscop, Piękna z Boskop, Piękna z Boskoop, Piękne z Boscoop, Piękne z Boskop, Piękne z Boskopu, Reinette Belle de Boskoop, Reinette von Boskoop, Schoene van Boskoop, Schone van Boskoop, Schoner von Boskop, Schoone van Boskoop, Schoone von Boskoop
Pochodzenie: prawdopodobnie 1853 rok (Holandia)
Jabłoń Piękne z Boskoop to jedna z najsłynniejszych odmian holenderskich. Jabłko tej odmiany jest nawet na holenderskim znaczku.
Dojrzewanie: grudzień – kwiecień (XII-IV)
Jabłka Piękne z Boskoop zrywa się w połowie października (X). Do jedzenia nadają się po przechowywaniu w chłodzie co najmniej do grudnia (XII).
Owoce: średniej wielkości i duże (około 7-9 cm); okrągłe, delikatnie spłaszczone; żółte z małym rumieńcem; skórka średnio grube, szorstka, ordzawiona; miąższ żółtawy, średnio soczysty, kwaskowaty, średnio wolno ciemniejący po przekrojeniu; mały ogryzek; słabo pachnące
Przeznaczenie: do jedzenia na surowo i pieczenia z bakaliami, ciast, strudli, suszenia, na marmolady, soki, cydr, do gęsiny i kaczki
Gleba: żyzna, lekko wilgotna, najlepiej lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Jabłoń Piękne z Boskoop jest wymagająca co do ziemi. Gdy gleba jest słaba i sucha, jabłka drobnieją i nie mają dobrego smaku.
Stanowisko: słoneczne
Odporność: średnia
Jabłoń Piękne z Boskoop jest kapryśna. Może wymarzać, zwłaszcza w młodym wieku i na suchych stanowiskach. Młode drzewka trzeba zabezpieczać na zimę.
To odmiana dość podatna na parcha. W amatorskiej uprawie można zapobiegać tej chorobie przez wygrabianie opadłych liści jesienią (trzeba je usuwać poza ogród).
Jabłoń Piękne z Boskoop jest też dość wrażliwa na choroby drewna i kory. Duże rany po cięciu trzeba zabezpieczać.
Na dobrych stanowiskach jabłoń Piękne z Boskoop jest drzewem długowiecznym, żywotnym, rozłożystym, obficie rodzącym.
Zapylacze: Boiken, Charłamówka, James Grieve, Jonathan, Kantówka Gdańska, Koksa Pomarańczowa, Królowa Renet, Minister Hemmerstein, Pepina Linneusza, Red Berlepsch, Red Jonathan, Reneta Ananasowa, Reneta Baumanna, Reneta Landsberska
Ciekawostki
• Jabłoń Piękne z Boskoop wyhodował – prawdopodobnie w 1853 roku – Kornelius Johannes Willem Ottolander (1822-1887) – słynny holenderski botanik i dendrolog. Jego ogród znajdował się w Boskoop.
• W Holandii jabłka Piękne z Boskoop są bardzo popularne. To także wizytówka miasta Boskoop, słynącego ze szkółek roślin ozdobnych i owocowych.
• W Polsce jabłoń Piękne z Boskoop jest uprawiana od końca XIX wieku. Choć niełatwa w uprawie, ciągle jest sadzona. Jej jabłka są uważane za doskonałe m.in. do ciast.
• Jabłoń Piękne z Boskoop bywa mylone z odmianą Szara Reneta.
Wykaz innych starych odmian jabłoni opisanych na Niepodlewam CZYTAJ TUTAJ
Źródło:
• The Dutch Orchard, 1868
• Oesterreichisech-Ungarische Pomologie, Rudolf Stoll, 1888
• Owocarstwo, Stanisław Goliński 1905
• Sad i ogród owocowy Edmund Jankowski 1912 rokW
• Sadownictwo gospodarskie, Władysław Tyniecki, 1902 rok
• Szkółki Podzameckie Franciszka Hr. Zamoyskiego w Podzamczu, 1938 rok
• Ogrodnik Polski, 1885 1931 rok
• Polska Pomologja Kazimierz Brzeziński, 1922
• Gospodarski sad handlowy 1938