To naturalny, dobry nawóz. Obornik granulowany bydlęcy nie ma uciążliwego zapachu. Nadaje się do nawożenia drzew, krzewów, warzyw, kwiatów, trawnika.
Obornik granulowany bydlęcy jest w 100% naturalny. Produkuje się go z przefermentowanego nawozu krów. Ma postać suchych granulek, które łatwo przechowywać. To nawóz znakomity zwłaszcza do miejskich ogrodów. Nie ma zapachu gnoju i nie zwabia much.
Obornik granulowany bydlęcy poprawia żyzność ziemi w ogrodzie oraz dostarcza próchnicy. Nadaje się do większości roślin ogrodowych i doniczkowych. Polecam zaopatrzyć się w naszym Sklepie Niepodlewam.
Uwaga! Obornik granulowany bydlęcy ma zasadowy odczyn. Dlatego nie jest polecany do roślin lubiących bardzo kwaśną ziemię, np. różaneczników i borówek. Rośliny lubiące kwaśną ziemię zaś trzeba nawozić ostrożnie (w zależności od pH ziemi w ogrodzie).
Skład obornika granulowanego bydlęcego
Obornik granulowany bydlęcy jest bardziej skoncentrowany niż świeży obornik krowi. Zawiera jednak mniej próchnicy niż świeży nawóz ze słomą. Przyjmuje się, że 1 kg granulek to równowartość 4 kg świeżego obornika.
Granulki łatwo chłoną wodę i się rozpadają. Nie ma potrzeby ich rozdrabniania przed użyciem. Obornik granulowany bydlęcy nie zawiera nasion chwastów, larw owadów, patogenów.
Przeciętny skład obornika granulowanego bydlęcego:
- Azot – 2%
- Fosfor – 5%
- Magnez – 1%
- Potas – 2%
- Siarka – 1%
Obornik granulowany bydlęcy zawiera także m.in. bor, cynk, mangan, żelazo.
Termin stosowania obornika granulowanego bydlęcego
To zależy od zastosowania. Ogólnie obornik granulowany bydlęcy wykorzystuje się od marca do listopada (III-XI).
Zastosowanie obornika granulowanego bydlęcego w ogrodzie
1. Nawożenie warzyw
Obornik granulowany bydlęcy najlepiej stosować w warzywniku jesienią raz na 4 lata. Granulki rozsypuje się na powierzchni ziemi w ilości 2-5 garści na metr kwadratowy. Następnie ziemię trzeba płytko przekopać szpadlem albo motyką (5-10 cm). Po jesiennym nawożeniu obornikiem warzywnika, warto trzymać się 4-letniego kalendarza upraw.
Wiosną i latem wiele warzyw potrzebuje dodatkowego nawożenia. To np. papryka oraz pomidory.
Uwaga! Choć obornik granulowany bydlęcy to nawóz naturalny, w sezonie wegetacyjnym lepiej unikać zasilania warzyw szybko rosnących, np. rzodkiewki i sałaty. Mogą bowiem w swoich jadalnych częściach kumulować szkodliwe azotany.
2. Nawożenie drzew i krzewów owocowych
Obornik granulowany bydlęcy jest bardzo dobry do nawożenia większości drzew i krzewów owocowych. To aronia, brzoskwinia, czereśnia grusza, jabłoń, morela, nieszpułka, orzech, porzeczka, śliwa, winorośl, wiśnia.
Obornikiem ostrożnie nawozi się krzewy i drzewa owocowe preferujące kwaśną ziemię, np. agrest, malina, truskawka. Ryzykowne jest nawożenie roślin bardzo kwasolubnych, jak borówka i żurawina.
Termin: 2-3 razy w sezonie; pierwsze nawożone obornikiem granulowanym wykonuje się przed ruszeniem wegetacji, drugie – pod koniec kwitnienia, a trzecie – ewentualnie na początku lata, ale nie później niż do końca lipca (VII).
Dawka (orientacyjna): 1-4 garście pod krzewy i małe drzewka, 1-4 garście ma metr kwadratowy w obrysach koron dużych drzew
3. Nawożenie roślin ozdobnych
Krzewy ozdobne, byliny oraz kwiaty jednoroczne i cebulowe także z reguły lubią nawożenie obornikiem granulowanym bydlęcym. Unikać jednak trzeba zasilania roślin kwasolubnych, np. azalii, magnolii, wrzosów.
Termin: wiosną i na początku lata, ale nie później niż do końca lipca (VII); krzewy, byliny i drzewa – zwykle 2 razy w sezonie, kwiaty jednoroczne – co 1-2 tygodnie
Dawka (orientacyjna): 1-5 garści pod krzewy i małe drzewka, 1-4 garście ma metr kwadratowy w obrysach koron dużych drzew, płaska łyżka na metr kwadratowy kwiatów jednorocznych
4. Nawożenie ziół
Termin: zwykle od maja do lipca (V-VII); co 2 tygodnie
Dawka (orientacyjna): kilka granulek – pod małe rośliny, płaska łyżka –pod duże (np. lubczyk) lub na metr kwadratowy, np. majeranku.
5. Nawożenie trawnika
Termin: od wiosny (jak tylko trawa przeschnie) do połowy sierpnia (VIII); raz w miesiącu
Dawka (orientacyjna): 1-4 garście na metr kwadratowy w zależności od kondycji trawnika; raz w miesiącu
6. Nawożenie roślin doniczkowych
Granulki obornika granulowanego miesza się z ziemią podczas przesadzania. Gdy rośliny już rosną w donicach, granulki wciska się w ziemię.
Termin: od wiosny do jesieni; co 1-4 tygodnie
Dawka (orientacyjna): od kilku do kilkunastu granulek na doniczkę
7. Dodatek do kompostu
Azot, który jest w oborniku granulowanym bydlęcym przyśpiesza kompostowanie. Pozostałe składniki wzbogacają kompost.
Termin: prawie cały rok (oprócz zimy)
Dawka: 1-2 garście na metr kwadratowy (więcej do resztek suchych, np. jesiennych liści)
9. Odkwaszanie ziemi
Obornik granulowany bydlęcy odkwasza ziemię. Ma odczyn zasadowy- pH 7-7,5.
10. Odjaławianie gleby
Rozkładające się w ziemi granulki obornika bydlęcego sprzyjają rozwojowi pożytecznej mikroflory. W takiej ziemi rośliny rosną lepiej i są zdrowsze.
Warto wiedzieć
- Obornik granulowany bydlęcy zwykle rozsypuje się na ziemi. Jeśli jest możliwość, najlepiej płytko go przekopać. Albo rośliny podlać.