To naturalny, dobry nawóz. Obornik granulowany bydlęcy nie ma uciążliwego zapachu. Nadaje się do nawożenia drzew, krzewów, warzyw, kwiatów, trawnika.

Obornik granulowany bydlęcy to bardzo dobry nawóz do ogrodu. Nie ma niemiłego zapachu i nie przyciąga much. Fot. Niepodlewam
Obornik granulowany bydlęcy jest w 100% naturalny. Produkuje się go z przefermentowanego nawozu krów. Ma postać suchych granulek, które łatwo przechowywać. To nawóz znakomity zwłaszcza do miejskich ogrodów. Nie ma zapachu gnoju i nie zwabia much.
Obornik granulowany bydlęcy poprawia żyzność ziemi w ogrodzie oraz dostarcza próchnicy. Nadaje się do większości roślin ogrodowych i doniczkowych. Polecam zaopatrzyć się w naszym Sklepie Niepodlewam.
Uwaga! Obornik granulowany bydlęcy ma zasadowy odczyn. Dlatego nie jest polecany do roślin lubiących bardzo kwaśną ziemię, np. różaneczników i borówek. Rośliny lubiące kwaśną ziemię zaś trzeba nawozić ostrożnie (w zależności od pH ziemi w ogrodzie).
Skład obornika granulowanego bydlęcego
Obornik granulowany bydlęcy jest bardziej skoncentrowany niż świeży obornik krowi. Zawiera jednak mniej próchnicy niż świeży nawóz ze słomą. Przyjmuje się, że 1 kg granulek to równowartość 4 kg świeżego obornika.
Granulki łatwo chłoną wodę i się rozpadają. Nie ma potrzeby ich rozdrabniania przed użyciem. Obornik granulowany bydlęcy nie zawiera nasion chwastów, larw owadów, patogenów.
Przeciętny skład obornika granulowanego bydlęcego:
- Azot – 2%
- Fosfor – 5%
- Magnez – 1%
- Potas – 2%
- Siarka – 1%
Obornik granulowany bydlęcy zawiera także m.in. bor, cynk, mangan, żelazo.

Obornik granulowany bydlęcy kupuje się w workach o pojemności od 5 litrów. Fot. NIepodlewam
Termin stosowania obornika granulowanego bydlęcego
To zależy od zastosowania. Ogólnie obornik granulowany bydlęcy wykorzystuje się od marca do listopada (III-XI).
Zastosowanie obornika granulowanego bydlęcego w ogrodzie
1. Nawożenie warzyw
Obornik granulowany bydlęcy najlepiej stosować w warzywniku jesienią raz na 4 lata. Granulki rozsypuje się na powierzchni ziemi w ilości 2-5 garści na metr kwadratowy. Następnie ziemię trzeba płytko przekopać szpadlem albo motyką (5-10 cm).
Po jesiennym nawożeniu obornikiem warzywnika, warto trzymać się 4-letniego kalendarza upraw. Więcej CZYTAJ TUTAJ
Wiosną i latem wiele warzyw potrzebuje dodatkowego nawożenia. To np. papryka oraz pomidory.
Uwaga! Choć obornik granulowany bydlęcy to nawóz naturalny, w sezonie wegetacyjnym lepiej unikać zasilania warzyw szybko rosnących, np. rzodkiewki i sałaty. Mogą bowiem w swoich jadalnych częściach kumulować szkodliwe azotany.
2. Nawożenie drzew i krzewów owocowych
Obornik granulowany bydlęcy jest bardzo dobry do nawożenia większości drzew i krzewów owocowych. To aronia, brzoskwinia, czereśnia grusza, jabłoń, morela, nieszpułka, orzech, porzeczka, śliwa, winorośl, wiśnia.
Obornikiem ostrożnie nawozi się krzewy i drzewa owocowe preferujące kwaśną ziemię, np. agrest, malina, truskawka. Ryzykowne jest nawożenie roślin bardzo kwasolubnych, jak borówka i żurawina.
Termin: 2-3 razy w sezonie; pierwsze nawożone obornikiem granulowanym wykonuje się przed ruszeniem wegetacji, drugie – pod koniec kwitnienia, a trzecie – ewentualnie na początku lata, ale nie później niż do końca lipca (VII).
Dawka (orientacyjna): 1-4 garście pod krzewy i małe drzewka, 1-4 garście ma metr kwadratowy w obrysach koron dużych drzew

Granulkami obornika najczęściej posypuje się ziemię i płytko przekopuje. Fot. Niepodlewam
3. Nawożenie roślin ozdobnych
Krzewy ozdobne, byliny oraz kwiaty jednoroczne i cebulowe także z reguły lubią nawożenie obornikiem granulowanym bydlęcym. Unikać jednak trzeba zasilania roślin kwasolubnych, np. azalii, magnolii, wrzosów.
Termin: wiosną i na początku lata, ale nie później niż do końca lipca (VII); krzewy, byliny i drzewa – zwykle 2 razy w sezonie, kwiaty jednoroczne – co 1-2 tygodnie
Dawka (orientacyjna): 1-5 garści pod krzewy i małe drzewka, 1-4 garście ma metr kwadratowy w obrysach koron dużych drzew, płaska łyżka na metr kwadratowy kwiatów jednorocznych
4. Nawożenie ziół
Termin: zwykle od maja do lipca (V-VII); co 2 tygodnie
Dawka (orientacyjna): kilka granulek – pod małe rośliny, płaska łyżka –pod duże (np. lubczyk) lub na metr kwadratowy, np. majeranku.
5. Nawożenie trawnika
Termin: od wiosny (jak tylko trawa przeschnie) do połowy sierpnia (VIII); raz w miesiącu
Dawka (orientacyjna): 1-4 garście w zależności od kondycji trawnika; raz w miesiącu
6. Nawożenie roślin doniczkowych
Granulki obornika granulowanego miesza się z ziemią podczas przesadzania. Gdy rośliny już rosną w donicach, granulki wciska się w ziemię.
Termin: od wiosny do jesieni; co 1-4 tygodnie
Dawka (orientacyjna): od kilku do kilkunastu granulek na doniczkę
7. Dodatek do kompostu
Azot, który jest w oborniku granulowanym bydlęcym przyśpiesza kompostowanie. Pozostałe składniki wzbogacają kompost.
Termin: prawie cały rok (oprócz zimy)
Dawka: 1-2 garście na metr kwadratowy (więcej do resztek suchych, np. jesiennych liści)
9. Odkwaszanie ziemi
Obornik granulowany bydlęcy odkwasza ziemię. Ma odczyn zasadowy- pH 7-7,5.
10. Odjaławianie gleby
Rozkładające się w ziemi granulki obornika bydlęcego sprzyjają rozwojowi pożytecznej mikroflory. W takiej ziemi rośliny rosną lepiej i są zdrowsze.

Obornik granulowany bydlęcy łatwo się przechowuje. Miejsce powinno być suche, bo granulki chłoną wodę. Fot. Niepodlewam
Warto wiedzieć
- Obornik granulowany bydlęcy zwykle rozsypuje się na ziemi. Jeśli jest możliwość, najlepiej płytko go przekopać. Albo rośliny podlać.
Inny sposób to przygotowanie gnojówki do nawożenia. Do wiadra 10-litrowego wsypuje się 5-6 garści granulowanego obornika krowiego i zalewa wodą. Gdy pojawią się bąbelki, gnojówka jest gotowa do użycia. Przed użyciem trzeba ją rozcieńczyć: 1 część gnojówki na 10 części wody.
Gnojówkę można przygotować z samego obornika granulowanego bydlęcego albo z dodatkami, np. pokrzywą czy skrzypem.