Zmiana koloru to pierwszy objaw, że zaczęło się zamieranie liści i pędów bukszpanu. Chorobie można zapobiegać, a nawet zatrzymać jej rozwój.
Zamieranie liści i pędów bukszpanu zwykle zaczyna się jako choroba fizjologiczna, spowodowana brakiem wody, zwłaszcza zimą. Następnie osłabione krzewy często są atakowane przez pasożytnicze grzyby. W rezultacie bukszpany tracą liście i nierzadko zamierają całkowicie.
Jakie są objawy zamierania liści i pędów bukszpanu?
Pierwsze objawy zamierania liści i pędów bukszpanów zwykle pojawiają się wiosną, ale mogą też pojawić się później. Główną przyczyną tej choroby jest bowiem przesuszenie zimowe. Bukszpan to bowiem krzew zimozielony. Zimą – poprzez zielone liście i pędy – traci więcej wody niż krzewy zrzucające liście. Jednocześnie, jeżeli ziemia jest zamarznięta, jego korzenie nie mogą z niej pobierać wody. W efekcie zaczyna się proces zamierania liści oraz pędów.
Pierwszy objaw to zmiana koloru liści i pędów na rdzawobrązowy. Czasem są to tylko pojedyncze gałązki, ale bywa że barwę zmienia cały krzew. W następnych tygodniach chore liście zasiedlane są często przez chorobotwórcze grzyby, co można rozpoznać po plamkach w kolorach różowym, brązowym, czarny. Bukszpan łysieje oraz zamiera częściowo lub całkowicie.
Na zamieranie liści i pędów najbardziej są narażone bukszpany młode, które nie mają jeszcze silnego systemu korzeniowego, a także uprawiane w donicach.
Jak zwalczać zamieranie liści i pędów bukszpanu?
1. Chronić bukszpany przed suszą zimową
Aby zmniejszyć ryzyko przesuszenia bukszpanu zimą, warto – zwłaszcza młode krzewy i uprawiane w doniczkach – okrywać białą agrowłókniną. Chroni ona liście i pędy przed szybką utratą wody. Warto wiedzieć, że w polskim klimacie najbardziej wysuszający zimą wiatr wieje od zachodu. Dlatego najlepiej sadzić bukszpany tak, aby nie były na niego narażone.
W czasie odwilży, jeśli zima jest bezśnieżna, bukszpany można podlać, szczególnie rosnące na balkonach i tarasach.
2. Ściółkować bukszpany
Aby ziemia nie zamarzła głęboko, należy bukszpany ściółkować, np. korą. Dzięki temu korzenie mogą lepiej pobierać wodę w czasie mrozów. Ściółka chroni też ziemię przed zbyt szybkim wysychaniem.
3. Wycinać uschnięte pędy
Wiosną należy usunąć sekatorem przebarwione i zaschnięte pędy. Bukszpany bardzo dobrze znoszą ten zabieg i już po kilku tygodniach się zagęszczają.
4. Zastosować preparat na choroby grzybowe
Wiosną profilaktycznie opryskać bukszpany preparatem grzybobójczym do roślin ozdobnych, np. Switch 62,5 WG, albo biopreparatem Polyversum WP (zawierający pożyteczne grzyby, które pasożytują grzyby chorobotwórcze).
5. Unikać przenawożenia bukszpanów
Bukszpany nie potrzebują ani dużych dawek nawozów, ani częstego zasilania (wystarczy 1-2 razy w sezonie). Ostatnią dawkę aplikuje się nie później niż do końca lipca (VII). Dzięki temu ich najmłodsze pędy mogą lepiej zdrewnieć przed zimą i stają się bardziej odporne na zimową suszę i zamieranie.