Mrozy to jego popularna nazwa. Starzec popielny ma liście jak ze srebrzystego filcu. Zdobi ogrody, balkony, groby aż do dużych mrozów.
Inne nazwy: Jacobaea maritima, Mrozy, Mrozy ząbkowane, Senecio cineraria, Senecio maritima, Starzec, Starzec srebrzysty
Cechy: roślina wieloletnia (półkrzew)
Starzec popielny jest wieloletnim półkrzewem, podobnie jak np. szałwia lekarska. Nie jest jednak aż tak odporny na mróz, by przetrwać w gruncie polską zimę. Dlatego zwykle starzec popielny jest uprawiany jako roślina jednoroczna.
Mrozy uprawia się dla ozdobnych, filcowato owłosionych liści. Dobrze wytrzymują jesienne przymrozki aż do minus 12-15 stopni Celsjusza oraz mniejsze opady śniegu. Bardzo długo zdobią ogród, balkon, groby.
Wysokość: 30-50 cm
W czasie kwitnienia starzec popielny dorasta do 80 cm wysokości.
Kwitnienie: czerwiec – lipiec (VI-VII)
Starzec popielny ma kwiaty żółte, bez zapachu. Wielkością i kształtem przypominają kwiaty stokrotki.
Starzec popielny (mrozy) kwitnie dopiero od drugiego roku uprawy, a zwykle jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Dlatego rzadko spotyka się kwitnące starce.
Kwitną tylko te rośliny, które zostały przechowane przez zimę, np. w zimnym pokoju.
Rozmnażanie: nasiona i sadzonki
Starzec popielny jest łatwy do rozmnożenia.
- Nasiona – wysiew do doniczek, skrzynek lub na rozsadnik pod koniec lutego lub w marcu (III). Nasiona, aby wzejść, potrzebują światła. Dlatego nie należy ich przykrywać ziemią. Wystarczy przyklepać dłonią. Na miejsca stałe sadzonki wysadza się, gdy mają ok. 7 cm wysokości. Jeśli są zahartowane, wytrzymują wiosenne przymrozki.
- Sadzonki – pobiera się ze starszych roślin, przechowanych przez zimę. Sadzonki mrozów najlepiej ukorzeniają się od końca lutego do końca kwietnia (II-IV).
Zastosowanie: rabaty i kobierce kwiatowe, obwódki, uprawa w donicach na balkonach i tarasach, dekoracja grobów, suszone bukiety (tylko kwiaty)
Mrozy pięknie komponują się z niskimi roślinami długo kwitnącymi jesienią, np. niecierpkami, pelargoniami, wrzosami. Nadają się do obsadzania pustych przestrzeni po kwiatach letnich.
Polecane są do dekoracji grobów, gdyż są niekłopotliwe w uprawie. Świetnie znoszą przymrozki. Ich korzenie nie niszczą nagrobków.
Stanowisko: słoneczne; toleruje lekki półcień
Starzec popielny jest tolerancyjny co do nasłonecznienia. Ładniej się jednak prezentuje w słońcu. Ma na to wpływ filcowata faktura na liściach, różna w zależności od kąta padania światła. W dobrym oświetleniu mrozy są bardziej srebrzyste.
Ziemia: przeciętna lub żyzna, odczyn od lekko kwaśnego do lekko obojętnego (pH 6-7,3). Do pomiaru pH najlepiej sprawdzi się pehametr glebowy 4w1 elektroniczny Biogród
Starzec popielny jest tolerancyjny co do ziemi i jej odczynu.
Podlewanie: umiarkowane
Starzec popielny lepiej znosi przesuszenie niż nadmiar wody.
Nawożenie: co 2 tygodnie od maja do lipca (V-VII)
Do nawożenia mrozów najlepsze są nawozy do roślin ozdobnych z liści.
Odporność na mróz: dobra
Starzec popielny dobrze znosi przymrozki zarówno wiosną, jak i jesienią (do minus 12-15 stopni Celsjusza). Nie wytrzymuje jednak dużego mrozu.
Aby mrozy przechować przed zimę, trzeba je przenieść do nieogrzewanego pokoju lub garażu (koniecznie z oknem). W praktyce jest to kłopotliwe. Łatwiej co roku siać nasiona mrozów albo kupować rozsadę. Przechowywać warto egzemplarze w ciekawych odmianach.
Choroby i szkodniki: bardzo odporny
Starzec popielny choruje bardzo rzadko. Nie ma też problemu ze szkodnikami.
Jeżeli jesień jest mokra, starzec popielny może być atakowany przez choroby grzybowe. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzi się preparat Proplant zwalcza choroby – rośliny ozdobne.
Ciekawe odmiany mrozów
- Cirrus – liście szarosrebrzyste
- Diamond Bedder – liście szarosrebrzyste
- Silver Dust – liście srebrzyste
Warto wiedzieć
- Starzec popielny pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.
- Nazwa starzec pochodzi od koloru liści, które odcieniem przypominają siwe włosy. Mrozy zaś to potoczna nazwa nawiązująca do dużej wytrzymałości na minusową temperaturę.