Niepodlewam.pl
  • Mapa strony
  • Zioła
  • Doniczkowe
  • Owocowe
  • Ozdobne
  • Porady
  • Warzywa
  • Pytania czytelników
  • Wsparcie finansowe
  • Kontakt
Niepodlewam.pl
Facebook Instagram YouTube
SKLEP NIEPODLEWAM
  • Mapa strony
  • Zioła
  • Doniczkowe
  • Owocowe
  • Ozdobne
  • Porady
  • Warzywa
  • Pytania czytelników
  • Wsparcie finansowe
  • Kontakt
Niepodlewam.pl
Home»Porady»Skalniak w ogrodzie – rodzaje skalniaków i roślin na skalniaki

Skalniak w ogrodzie – rodzaje skalniaków i roślin na skalniaki

Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Skalniak w ogrodzie stanowi ciekawą ozdobę na terenie posesji. Jego wybudowanie wcale nie jest takie trudne jak się wydaje. Wystarczą chęci do pracy fizycznej, a przy wstępnym planowaniu należy zastanowić się jakie wybrać rośliny na skalniak oraz kamienie i wiedzieć, jak zaplanować wygląd skalniaka. Dzięki temu przestrzeń w ogródku zostanie ciekawie urozmaicona i będzie cieszyć oko mieszkańców oraz ich gości.

 

Artykuł sponsorowany

Planowanie skalniaka

Przy planowaniu skalniaka najprościej kierować się tym, aby wyglądał on naturalnie. Wystarczy zacząć od zwykłego szkicu na kartce papieru, który pozwoli od razu uniknąć wielu błędów. Warto na nim rozrysować kształt skalniaka, rozmieszczenie kamieni oraz zaplanować kwiaty na skalniak.

Lokalizacja skalniaka

Najważniejsze jest to, aby skalniak w ogrodzie tworzył spójną całość. Najlepiej umiejscowić go tam, gdzie lubimy spędzać czas. Można go zaplanować na przykład koło tarasu, altany lub przy ogrodzeniu.

Jeżeli mamy do dyspozycji duży ogród to skalniak może być głównym elementem ozdobnym i może zostać umiejscowiony na środku. Najlepiej wtedy, aby był otoczony ścieżkami i żwirowymi rabatami. Za to gdy działka, którą posiadamy, jest podłużna, to może dobrze sprawdzić się trójkątny skalniak w rogu działki.

Ważne jest, aby nie budować skalniaka przy wysokich drzewach, ponieważ one zbytnio będą go zacieniać, a ich korzenie będą pobierać wodę roślinom skalniakowym.

Nasłonecznienie

Kiedy już wybierzemy miejsce na skalniak, warto przez kilka dni poobserwować ogród. Należy wtedy zwrócić uwagę, ile godzin pełnego słońca jest w miejscu gdzie zaplanowano założenia skalniaka. Najlepiej, aby stanowisko było dobrze nasłonecznione, ponieważ większość roślin skalniakowych lubi słońce. Najlepsza jest południowa i południowo-zachodnia wystawa – wtedy w takim miejscu najlepiej sadzić rośliny światłolubne i tolerancyjne na okresowe przesuszenie. Wschodnia i północna wystawa również nadaje się do założenia skalniaka, ale wtedy będzie mniejszy wybór roślin, które lubią takie warunki.

Kamienie

Kamienie na skalniak nie powinny zajmować więcej niż 50% jego powierzchni, aby nie stworzyć efektu skalistego szczytu. Najlepiej wybierać kamienie o nieregularnych kształtach.

Najczęściej na skalniaki wybierane są wapienie, dolomity, bazalty, granity i skały piaskowe. Do skalniaka najlepiej wybrać 1 lub 2 rodzaje kamienia.

Zakładanie skalniaka

Po wybraniu miejsca na skalniak i po określeniu jego wstępnego kształtu można już zabrać się za pierwsze prace.

Pierwszym krokiem jest zdjęcie murawy i wykopanie wierzchniej warstwy gleby. Wykop warto zrobić trochę większy niż rozmiar zaplanowanego skalniaka, ponieważ warto wyłożyć jego brzegi agrowłókniną przed posypaniem jego dna małymi kamieniami i żwirem. Zapobiegnie to wzrostowi trawy i chwastów przy brzegach skalniaka co w przyszłości ułatwi jego pielęgnację. Jeżeli ułożymy skalniak na wzgórku to nie trzeba przykładać dużej uwagi do warstwy drenażu, jednak na płaskim terenie warto użyć drobnych kamieni i żwiru.

Następnym etapem jest układanie kamieni. Warto zacząć od konstrukcji zewnętrznej, czyli ścian skalniaka, którą najlepiej tworzyć z największych kamieni. Należy je wkopać na 1/3 głębokości i lekko odchylić do tyłu, aby stanowiły fundament dla całej konstrukcji. Wnętrze należy wypełnić ziemią i podlać, aby osiadła. Ziemia zastosowana na skalniak może być mieszanką ziemi kompostowej, podłoża torfowego, gruboziarnistego żwiru i piasku.

Potem należy usypać lekkie wzniesienie i ułożyć kolejne kamienie. Można wtedy dosypać więcej ziemi i ponownie ją podlać. Jest to ważne, aby robić to regularnie przez kilka dni, żeby ziemia dobrze osiadła. Dodatkowo można sprawdzić w których miejscach woda wymywa ją przez szczeliny w kamieniach. Wtedy można je uszczelnić mniejszymi kamieniami lub ziemią.

Ostatnim etapem jest posadzenie roślin, które najlepiej sadzić po około 2 tygodniach. Dla lepszego wyglądu skalniaka warto nasadzać je w grupach po kilka sztuk jednego gatunku lub odmiany z zachowaniem odstępów, aby mogły się rozrastać. Wysokie rośliny najlepiej sadzić z tyłu, duże pojedynczo, niskie z przodu, a małe w grupach. Dobrze wyglądają ze sobą kwiaty kontrastujące kształtem i kolorem kwiatów czy liści. Następnie po obsadzeniu roślin należy podlać te miejsce i wysypać żwir na powierzchnię ziemi, aby zapobiec parowaniu wody.

Termin zakładania skalniaka

Najlepszym terminem do zakładania skalniaka ogrodowego jest wiosna lub późne lato. Posadzone rośliny mają wtedy zapewnione dobre warunki pogodowe, aby mogły się ukorzenić.

Rośliny skalniakowe

Skalniaki ogrodowe mogą być obsadzone najróżniejszymi roślinami. Najlepiej wybierać gatunki niskie, płożące się i mające zwarty pokrój. Warto sadzić rośliny wieloletnie, które będą ozdobą w różnych porach roku. Za to rośliny iglaste mogą posłużyć jako tło dla skalniaka ogrodowego.

Najpopularniejszymi roślinami są byliny na skalniak:

• bergenia sercolistna,
• dąbrówka rozłogowa,
• dzwonek karpacki,
• goździk pierzasty,
• płomyk szydlasty,
• rojnik,
• rozchodnik,
• skalnice,
• zawciąg nadmorski,
• żagwin ogrodowy.

Na skalniaku, na wiosnę, ładnie będą też się prezentować rośliny cebulowe: tulipany, narcyzy, szafirki, pierwiosnki, krokusy.

Na stanowiska nasłonecznione nadają się również: niektóre odmiany jałowca, tymianek właściwy, krwawnik pospolity, oregano, szałwie.

Dobrze jest zaplanować, aby kwiaty pojawiały się kolejno w różnych porach roku, a kwiaty kwitnące – w tym samym okresie. Warto też zwrócić uwagę na ich ulistnienie, ponieważ gdy rośliny nie kwitną, to ich liście będą ozdobą skalniaka ogrodowego.

Rośliny wrażliwe na nadmiar wilgoci w podłożu warto posadzić w szczelinach pionowych, z których woda szybko wycieka. Należy jednak do tego stosować młode sadzonki, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. W taką szczelinę należy umieścić mały kamyk, a na nim niewielką ilość ziemi. Potem w szczelinę wsuwamy korzenie rośliny. Korzenie należy przysypać cienką warstwą ziemi i docisnąć następnym kamykiem.

Zobacz także poradnik – Jakie rośliny na skalniak

Rodzaje skalniaków

Oprócz klasycznych skalniaków ogrodowych na podwyższeniu, odważniejsze osoby mogą zdecydować się na eksperymenty. W ogrodzie można założyć również płaską rabatę skalną, piarg, górską łąkę, wąwóz czy skalniak na murku.

Płaska rabata skalna może być wolnostojąca lub przylegająca do innego obiektu. Najlepiej, aby z jednej strony była oparta o niski murek z kamienia, a od strony frontowej oddzielona od ścieżki płasko ułożonymi płytami lub kamieniami. Do takiego skalniaka można używać wszystkich roślin zalecanych do tego typu nasadzeń.

Skalniak w stylu piargu należy wybudować na pochyłym terenie. Taki skalniak ma wygląd rumowiska skalnego. Do takiego stylu najlepiej używać jednego rodzaju kamienia, a rośliny powinny być jednego, określonego gatunku np. alpejskiego.

Jeżeli ogród znajduje się na kamienistym terenie, to można to wykorzystać do założenia górskiej łąki. Można wtedy nasadzić ten teren roślinami zadarniającymi i trawami ozdobnymi.

Jeżeli na działce znajdują się naturalne wzniesienia, to można je wykorzystać do zaaranżowania wąwozu pomiędzy nimi. Można wtedy wysypać pomiędzy nimi kamienie i udekorować roślinnością. Najlepiej, aby u podstawy takiego skalniaka zbudować drugi skalniak na wzniesieniu.

Do urozmaicenia wyglądu tarasu czy altany można zastosować skalniak na murku. Murek może być z różnych materiałów, np. betonu czy drewna. Najważniejsze jest, aby jego materiał był jednolity. Na tak przygotowany skalniak najlepiej sadzić rośliny płożące.

Pielęgnacja skalniaka

Skalniaka nie należy zostawiać samego, bez opieki i pielęgnacji. Ważne jest, aby na początku regularnie go podlewać, a potem często pielić. Należy też raz na jakiś czas nawozić ziemię w skalniaku oraz sprawdzać stabilność jego kamiennych konstrukcji. Przy wybieraniu roślin do nasadzeń warto się zorientować, które z nich wymagają zabezpieczenia na zimowy okres.

Wejdź do sklepu ogrodniczego

Internetowy sklep ogrodniczy

Pomożemy zająć się Twoim ogrodem

sklep.niepodlewam.pl

jak założyć skalniak skalniak w ogrodzie
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Poprzedni artykułJak przycinać oleander drzewko
Następny Artykuł Funkia Great Expectations – uprawa i ciekawostki

Inni czytali również:

Jak sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki w ogrodzie?

Hyundai Power Products – niezawodne elektronarzędzia do prac wiosennych

Siew poziomek – jak głęboko i kiedy

Zostaw komentarz Cancel Reply

Sklep Niepodlewam zaprasza

SKLEP

Zapraszamy do naszego sklepu Niepodlewam. Nasiona, nawozy, narzędzia, książki i wiele więcej!

IDZ DO SKLEPU

Filmy dla Ciebie
Trawnik samonawożący Vegano z mikrokoniczyną

Sklep Niepodlewam poleca! Trawnik samonawożący z mikrokoniczyną jest gęsty, ciemnozielony, nie potrzebuje nawożenia.

KUP TERAZ

Najnowsze
  • Tulipan Fostera Rosy Dream – uprawa i ciekawostki
  • Jak sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki w ogrodzie?
  • Funkia Janet – uprawa i ciekawostki
  • Hyundai Power Products – niezawodne elektronarzędzia do prac wiosennych
  • Narcyz Professor Einstein – uprawa i ciekawostki
  • Pomidor Yellow Fire – uprawa, smak, choroby
  • Siew poziomek – jak głęboko i kiedy
  • Przedłużanie świeżości tulipanów w wazonie – 6 wskazówek
  • Zielona czy biała – jaka folia na tunel
  • Śnieżyczka Woronowa – uprawa i odporność
Zostań Mecenasem
Filmy wybrane dla Ciebie
Najpopularniejsze
  • Liść laurowy – uprawa, rozmnażanie, cięcie
    Liść laurowy – uprawa, rozmnażanie, cięcie
  • Rozsada aksamitki – kiedy i jak siać
    Rozsada aksamitki – kiedy i jak siać
  • Siew marchwi – jak głęboko i kiedy
    Siew marchwi – jak głęboko i kiedy
  • Rozsada pomidorów – kiedy i jak siać
    Rozsada pomidorów – kiedy i jak siać
  • Rozsada papryki – kiedy i jak siać
    Rozsada papryki – kiedy i jak siać
Niepodlewam.pl
  • Mapa strony
  • Zioła
  • Doniczkowe
  • Owocowe
  • Ozdobne
  • Porady
  • Warzywa
  • Pytania czytelników
  • Wsparcie finansowe
  • Kontakt
© 2023 Niepodlewam.pl.

Wpisz szukaną frazę powyżej i kliknij Enter, żeby wyszukać. Aby anulować wciśnij Esc.

Strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej Ok.
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT

Zapraszamy do sklepu ?

 

W Sklepie Ogrodniczym Niepodlewam oferujemy niezawodny asortyment spełniający potrzeby nawet najbardziej wymagających. Pomożemy zrobić rozsadę, doradzimy jak szybko zwalczać szkodniki roślin. Znajdziemy sposób na choroby roślin. Nawozy ekologiczne, pomogą w ekologicznej uprawie ogrodu, aby rósł piękny i zdrowy, a nasze narzędzia sprawią, że praca w nim będzie samą przyjemnością. Doradzimy jak zadbać o swój kawałek ziemi w zakładce Książki. Sprawdzone nasiona warzyw i ziół oraz kwiatów wzbogacą Twój ogród.

 

 

Loading Comments...