W październiku warzywniak pustoszeje. Wolne miejsce warto wykorzystać na siew warzyw od razu do gruntu. Plon zbierze się wiosną. Oto lista co siać.
Warzyw, które w październiku można siać bezpośrednio do gruntu, nie jest dużo. Niektóre są całkowicie odporne na mróz, a inne tylko częściowo. Na mróz w ogóle nie jest odporny koper ogrodowy. Zimuje on jednak jako nasiona, którym niska temperatura nie szkodzi.
Czosnek – cały październik (X)
Uwagi: czosnek rozmnaża się nie z nasion lecz z ząbków i cebulek powietrznych. Cebulki są drobne i ich sadzenie przypomina siew. Czosnek posadzony jesienią plonuje wcześniej, niż posadzony wiosną.
Koper ogrodowy – druga połowa października (X)
Uwagi: tak siany koperek wschodzi dopiero wiosną następnego roku. To sposób na uzyskanie bardzo wczesnego zbioru.
Modrak morski – cały październik (X)
Uwagi: modrak morski posiany w październiku (X), kiełkuje w marcu (III) następnego roku. Siewki trzeba przesadzić na miejsca stałe, gdy mają po 4-5 liści. W pierwszym roku uprawy plon jest niewielki. W następnych latach zbiera się dużo liści i kwiatów do jedzenia.
Szpinak – cały październik (X)
Uwagi: jesienią sieje się szpinak na zbiór wiosną. Zalecany termin to wrzesień (IX). Jednak polskie wrześnie stają się tak ciepłe w ostatnich latach, że szpinak wschodzi za wcześnie, czyli już jesienią. Dlatego gdy wrzesień (IX) jest ciepły, lepiej przesunąć siew szpinaku na październik (X). Do uprawy zimowej nadają się np. odmiany Matador i Olbrzym Zimowy.
Roszponka – cały październik (X)
Uwagi: roszponka jest całkowicie mrozoodporna, mimo że wygląda na delikatną. Jeśli październik jest ciepły, wschodzi już jesienią. Roszponka posiana w październiku (X) nadaje się do zbioru w marcu i kwietniu (III-IV).