To mało wymagające kwiaty. Nawożenie słoneczniczków szorstkich sprawia jednak, że są obsypane żółtymi kwiatami od czerwca do jesieni.
Słoneczniczek szorski to bylina o niewielkich wymaganiach, która długo kwitnie (od czerwca do jesieni). Często jest uprawiana w ogrodach wiejskich i letniskowych. Spokrewniona jest z takimi roślinami jak słonecznik zwyczajny, topinambur, aster nowobelgijski.
Z jednej strony słoneczniczek nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale z drugiej – jeżeli ma lepszą ziemię i zapewnione nawożenie – jest gęsto obsypany dużymi kwiatami. Jego liście są także lepiej wybarwione – ciemnozielone lub pstre (w zależności od odmiany).
Terminy nawożenia słoneczniczków szorstkich
- Maj – raz w miesiącu
- Czerwiec – raz w miesiącu
- Lipiec – raz w miesiącu
- Sierpień, wrzesień lub październik – jeden raz nawozem jesiennym (granulowanym lub płynnym)
Jaki nawóz do słoneczniczków szorstkich?
Do nawożenia słoneczniczków szorskich najlepsze są nawozy do roślin kwitnących (granulowane, w kryształkach i płynne), które zawierają większe ilości fosforu i potasu. Takie nawozy sprzyjają obfitemu kwitnieniu. Unikać należy preparatów z dużą ilością azotu, np. mocznika. Słoneczniczki mogą wtedy rosnąć wybujałe, pokładać się i łamać. Mają też delikatniejsze tkanki liści. Dlatego wiosną przenawożone azotem słoneczniki są łakomym kąskiem dla ślimaków.
Słoneczniczki szorskie bardzo lubią nawozy organiczne, np. biohumus, obornik granulowany koński, obornik granulowany bydlęcy i kompost. Dzięki nim podłoże wzbogacane jest nie tylko w składniki pokarmowe, ale także próchnicę, która m.in. zatrzymuje w glebie nawozy i wodę. Kompostem można słoneczniki podsypywać w sezonie wielokrotnie, np. podczas pielenia rabat.
Na przełomie lata i jesieni warto zasilić słoneczniczki nawozem jesiennym. Zawierają one dużo potasu i fosforu, który pozytywnie wpływa na kwitnienie w następnym sezonie.
Warto wiedzieć
- Słoneczniczki bywają mylone z topinamburami. Podobne są ich kwiaty oraz liście. Jednak topinambury są kilka razy większe od słoneczniczków i rzadko kwitną w polskim klimacie. Uprawiane są jako warzywo o jadalnych bulwach.