
Wschodzą w równych, optymalnych odstępach i na takiej samej głębokości. Nasiona na taśmach ułatwiają siew nie tylko początkującym.
Nasiona na taśmach ułatwiają równy siew np. początkującym, niedowidzącym, dzieciom. Wybierane są też wtedy, gdy ważny jest efekt estetyczny, czyli rośliny mają wyglądać jak z katalogu.
Nasiona przymocowane są do taśm zrobionych z celulozy, która rozkłada się w ziemi po kilku tygodniach. Taśmy mają po kilka metrów długości. Można je ciąć nożyczkami lub rozrywać palcami, by podzielić je na mniejsze fragmenty. Z tego samego materiału są nasiona nasiona na krążkach.
Producenci nasion na taśmach czasem wzbogacają swoje produkty. Na taśmach umieszczają nie tylko nasiona, ale też nawozy, membrany antychwastowe lub hydrożele, które ułatwiają kiełkowanie i wzrost roślin.

Nasiona na taśmie mają zarówno zalety, jak i wady. Oto najważniejsze z nich:
Zalety nasion na taśmie
Idealne odstępy
Nasiona na taśmach umieszczone są w optymalnych odstępach. Nie trzeba się zastanawiać i szukać informacji, jak gęsto je posiać. Znajdują się w idealnych odstępach dla danego gatunku.
Nie trzeba przerywać siewek
Rośliny wschodzą w idealnych odstępach, co oznacza, że nigdy nie trzeba ich przerywać. To oszczędność czasu, ale też ułatwienie, np. dla osób początkujących, niedowidzących czy nie w pełni sprawnych ruchowo.
W przypadku marchwi brak przerywania sprawia, że jest rzadziej atakowana przez połyśnicę marchwiankę (jej larwy wygryzają korytarze w korzeniach). Zapach marchwi, jaki powstaje podczas usuwania nadliczbowych siewek, zwabia i zachęca śmietki do składania jaj.
Ta sama głębokość siewu
Taśmę z nasionami kładzie się na powierzchni ziemi. Następnie przysypuje warstwą ziemi o grubości zalecanej dla danego gatunku roślin. Dzięki temu nasiona znajdują się na tej samej głębokości, co eliminuje błędy w uprawie. Przykładowo, zalecana głębokość siewu rzodkiewki wynosi około 1 cm. Siew zarówno zbyt głęboki, jak i za płytki jest przyczyną zniekształconych zgrubień rzodkiewek.
Kilka odmian na taśmie
Zwykle nasiona na taśmie to jedna odmiana. Bywają też zestawy wielu odmian takich warzyw jak cebula, sałata, pietruszka, rzodkiewka. Producenci dobierają je tak, aby warzywa tworzyły ładne kompozycje, np. rośliny mają różne kształty liści i barwy, a także nieco inaczej smakowały.
Łatwiejsze przechowywanie
Niewykorzystane nasiona na taśmach można przechować do kolejnego sezonu. Nie wysypują się z otwartych opakowań, gdyż przymocowane są do taśm.
Wady nasion na taśmie
Nasiona na taśmie są droższe
W porównaniu do zwykłych, nasiona na taśmach są droższe.
Niewielki wybór nasion na taśmach
W sklepach ogrodniczych jest znacznie większy wybór nasion zwykłych niż na taśmach. To głównie popularne odmiany. Rzadziej spotykane odmiany są w zestawach odmian.
Trzeba więcej podlewać
Taśma, w początkowym okresie po siewie, nie powinna być sucha. Należy dbać o systematyczne podlewanie, gdyż razem z taśmą mogą wyschnąć nasiona.
Taśma może się plątać
Jeśli grządki są długie, taśma czasem się plącze podczas rozkładania, zwłaszcza gdy wieje wiatr. Można ją wstępnie umocować np. kupkami ziemi czy kamykami.