
Kwitnie całe lato. Malwa ogrodowa to kwiat bardzo wysoki, wieloletni. Jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Tradycyjnie sadzi się malwy przy płotach.

Inne nazwy: Alcea rosea, Althaea rosea, Malwa czarna, Malwa różowa, Prawoślaz różowy, Prawoślaz wysoki, Rajska róża, Topolówka, Topolówka wyniosła
Cechy: bylina
Pochodzenie: Europa i Azja
Wysokość: 150-250 cm
Szerokość: 70 cm
Kwitnienie: czerwiec – wrzesień (VI-IX)
Kwiaty: białe, różowe, czerwone, żółte, fioletowe, czarne oraz wielokolorowe; pojedyncze, półpełne i pełne
Malwy ogrodowe kwitną od drugiego roku po posadzeniu.
Kwiaty malw są zebrane w kwiatostany o długości około 200 cm. Na każdym jest co najmniej kilkanaście kwiatów, które rozwijają się stopniowo od dołu. Ich średnica – około 10 cm.
Zapach: niewyczuwalny lub delikatny
Liście: zielone

Zastosowanie: pojedyncze egzemplarze oraz grupy w wyeksponowanych miejscach przy ogrodzeniach, ścianach i murach, ogrody w stylu wiejskim, roślina lecznicza
Malwa ogrodowa to tradycyjny kwiat polskich wsi i dworów. Od wieków jest sadzona przy ogrodzeniach i ścianach domów wzdłuż dróg i ulic.
Bardzo długie kwiatostany mają tendencję do przewracania się pod ciężarem kwiatów i nasion w drugiej połowie lata. Dlatego warto sadzić malwy tak, by można je było przy wiązać do podpór, np. ogrodzeniach.
Stanowisko: słoneczne
W półcieniu malwa ogrodowa rośnie słabo i mniej kwitnie. W cieniu ginie.
Gleba: przeciętna lub żyzna, najlepiej z dodatkiem gliny i kompostu, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH około 6-7)
Malwa ogrodowa nie jest wybredna co do ziemi. Jeżeli gleba jest słaba, rośnie mniej bujnie i ma mniejsze kwiaty. Toleruje ziemię kwaśną i zasadową. Jej liście są wtedy blade, a wzrost i kwitnienie – słabsze.
Podlewanie: umiarkowane
Malwa ogrodowa korzeni się głęboko. Dobrze znosi krótkie przesuszenie. Nie lubi nadmiernie wilgotnej ziemi. Wtedy choruje i zamiera.

Nawożenie: maj – lipiec (V-VII)
Malwa ogrodowa nie potrzebuje obfitego nawożenia. Dobrze znosi również jego brak. Wystarczy ją zasilić raz na 3-4 tygodnie. Można użyć dowolnego nawozu do roślin kwitnących albo rozcieńczonej gnojówki, np. z obornik krowi.
Przesadzanie: nie ma potrzeby
Malwy ogrodowe przesadza się tylko wtedy, jeśli trzeba im zmienić stanowisko. Na tym samym stanowisku najlepiej kwitną przez 3-5 lat. Bardzo łatwo same się rozsiewają.
Rozrośnięte kępy malw można dzielić i przesadzać, by je rozmnożyć. Trzeba to robić przed zakwitnięciem, najlepiej w kwietniu i maju (IV-V). Kwitnące malwy ogrodowe trudniej się przyjmują.
Drugi termin przesadzania malwy to wrzesień i październik (IX-X). Lepszy jest termin wiosenny. Malwy ogrodowe przesadzane jesienią czasami przemarzają.
Rozmnażanie: nasiona, podział kęp
Malwa ogrodowa rozmnaża się łatwo:
- Nasiona – siew w maju, czerwcu lub lipcu (V-VII) do gruntu lub skrzynek. Można siać od razu w miejscach stałych albo w rozsadniku. Malwa ogrodowa zawiązuje mnóstwo nasion, które łatwo się rozsiewają i mogą zachwaścić ogród.
Więcej o siewie malwy CZYTAJ TUTAJ
- Podział kęp – duże, rozrośnięte malwy można przedzielić łopatą na kilka części i posadzić. Najlepszy termin rozmnażania malw przez podział to wiosna.

Odporność na mróz: bardzo dobra
Malwa ogrodowa doskonale zimuje w polskim klimacie. Na zimę jej liście zamierają, ale pod ziemią zimują korzenie.
Choroby i szkodniki: odporna
Malwa ogrodowa w wilgotne lata oraz gdy podlewa się ją za często na liście jest atakowana przez rdzę. To najbardziej uciążliwa choroba malw.
Na malwach dość często żerują pchełka ślazowa oraz gąsienice motyli: powszelaczek malwowiec i warcabnik ślazowiec.
Ciekawe odmiany malw ogrodowych
- Chaters Double Apricot – kwiaty pełne, różowe
- Halo Red – kwiaty czerwone, pojedyncze
- Nigra – kwiaty czarne, pojedyncze

Ciekawostki
Malwy mają właściwości lecznicze. Za szczególnie cenną pod tym względem jest uważana malwa czarna Nigra. Surowcem zielarskim są tylko kwiaty.