Przyroda zaczyna budzić się do życia. Luty w ogrodzie to czas, gdy nie ma jeszcze dużo pracy. Można robić m.in. rozsady oraz cięcie jabłoni i winorośli.
W polskim klimacie luty w ogrodzie bywa bardzo mroźny lub wręcz odwrotnie – z odwilżami. Dni stają się coraz dłuższe, co sprzyja ukorzenianiu się sadzonek, np. pelargonii. Na parapecie albo w ogrzewanej szklarni można zacząć robić rozsadę niektórych kwiatów, warzyw i ziół.
Budki dla ptaków
- Wieszamy budki dla ptaków. W lutym niektóre ptaki łączą się w pary i szukają miejsc na gniazda. Ptaki zjadają szkodniki w ogrodzie.
Drzewa owocowe
- Pod koniec lutego można wykonać cięcie zimowe jabłoni odmian odpornych na mróz, np. Antonówka Zwykła, Charłamówka, Gala, Grochówka Wielka, Kalwila Letnia Fraasa, Kantówka Gdańska, Kardynalskie, Katja, Kosztela, Krótkonóżka Królewska, Kuzynek Czerwony, Reneta Ananasowa, Reneta Kaselska.
Uwaga! Jeśli nie wiadomo, jakiej odmiany jest jabłoń, lepiej poczekać z cięciem do marca (III).
- Jeżeli na korze drzew owocowych pojawiły się pęknięcia i rany (po obgryzieniu przez sarny i zające), trzeba je zasmarować preparatem ochronnym, np. maścią ogrodniczą.
- Brzoskwinie opryskać od kędzierzowatości liści brzoskwini, np. preparatem Miedzian 50 WP lub wyciągiem z krwawnika pospolitego. Zabieg robi się w czasie odwilży, gdy temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza. Gdy pogoda nie sprzyja, trzeba poczekać do marca (III).
Przepis na wyciąg z krwawnika na choroby grzybowe drzew pestkowych CZYTAJ TUTAJ
Iglaki
- W skrzynkach na parapecie w domu lub szklarni można ukorzeniać jałowce i żywotniki (tuje). Po około 3 miesiącach korzenie wypuszcza 1/3 sadzonek.
- Z iglaków wysokich strząsamy śnieg. Gdy będzie topniał, jego ciężar może je połamać.
- Gdy zima jest śnieżna, iglaki płożące atakuje brunatna pleśń śniegowa. Zaschnięte pędy trzeba wycinać po odwilży (w dzień suchy). Następnie iglaki można opryskać preparatem grzybobójczym.
Nasiona
- W sklepach zaczyna się sezon na nasiona. Jeśli nie zrobiło się tego wcześniej, czas zrobić zakupy.
Pelargonie
- Mateczniki pelargonii, przeznaczone do rozmnożenia, dzielimy na sadzonki. Sadzimy w skrzynkach lub donicach (bez ukorzeniania) na parapecie w mieszkaniu lub szklarni.
Rozsada kwiatów
- W lutym można robić rozsadę takich kwiatów jak: dalia, kobea, lewkonia, lobelia przylądkowa, szałwia błyszcząca. Nasiona wysiewa się do skrzynek na parapecie.
Rozsada warzyw
W lutym można robić rozsadę warzyw:
- 1-10 luty – por na zbiór wczesny
- 1-20 luty – kapusta biała, kapusta czerwona i kapusta włoska na zbiór wczesny
- Od 10 lutego – seler naciowy i seler korzeniowy
- Od 15 lutego – bób
- Od 20 lutego – arbuz, brokuł, cebula, kalafior, kalarepa, karczoch, kard
Siew warzyw do gruntu
- Jeśli jest odwilż i ziemia odmarzła, można siać w ogrodzie niektóre warzywa lubiące chłód i długo kiełkujące. To pasternak i pietruszka.
Rozsada ziół
- W ostatnim tygodniu lutego można siać do skrzynek kocimiętkę.
Trawnik
- Podczas odśnieżania ścieżek i podjazdów unikamy usypywania stert śniegu na trawniku. W takich miejscach trawa zginie!
- Do posypywania ścieżek wzdłuż trawnika lepiej nie używać soli kuchennej. Trawa źle na nią reaguje i ginie. Lepiej używać np. piasku.
Tulipany
- W drugiej połowie lutego (II) tulipany zaczynają się zielenić. Jeśli tulipanowa rabata była okryta na zimę iglastymi gałązkami, trzeba je zdjąć. Najlepszy jest dzień odwilży, pochmurny.
Winorośl
- Pod koniec lutego, jeśli jest sucho, słonecznie i termometr wskazuje trochę powyżej 0 stopni Celsjusza, można ciąć winorośl. To zwykle czas, gdy kwitną przebiśniegi.