To naturalny preparat do oprysku drzew pestkowych. Krwawnik pospolity w postaci wyciągu pomaga zwalczać choroby grzybowe np. brzoskwiń, czereśni, wiśni.

Krwawnik pospolity zwykle ma kwiaty białe. Czasami zdarzają się mutacje różowe. One także nadają się do przygotowania wyciągu do oprysku drzew pestkowych. Fot. Niepodlewam
Termin zbioru: czerwiec – wrzesień (VI-IX)
Krwawnik pospolity najlepiej ścinać nożyczkami lub nożem. Trudno go zerwać ręką. Niekoniecznie trzeba zakładać rękawice. Krwawnik nie jest trujący dla ludzi. Zmiażdżone liście przykładano kiedyś na rany, by zatamować krwawienie (sąd nazwa „krwawnik”).
Składniki
- Świeży krwawnik (kwiaty, liście, łodygi) – tyle, by luźno zajął 1/2 wiaderka o pojemności 10 litrów, albo około 10 dag krwawnika suszonego
- Woda (z kranu lub deszczówka) – tyle, aby jej powierzchnia była kilka centymetrów poniżej krawędzi wiaderka (będzie łatwiej je przenosić i nalewać preparat)

Przed użyciem krwawnik pospolity trzeba przecedzić. Fot. Niepodlewam
Czas przygotowania
24 godziny
Jak zrobić
Włożyć krwawnik pospolity do wiaderka. Można go pociąć na grube kawałki. Preparat będzie wtedy trochę bardziej skuteczny. Zalać wodą. Ustawić wiaderko w półcieniu lub cieniu.
Po 24 godzinach przecedzić. Przelać do rozpryskiwacza albo konewki z sitkiem. Gotowy preparat jest nietrwały. Dlatego trzeba go szybko zużyć.

Przed zalaniem wodą krwawnik pospolity można pociąć na duże kawałki. Fot. Niepodlewam
Stosowanie
Wyciąg z krwawnika pospolitego ma działanie grzybobójcze. Stosuje się go bez rozcieńczania lub w rozcieńczeniu z wodą (w proporcjach do 1:10), w zależności od stopnia infekcji.

Gotowy do użycia wyciąg z krwawnika jest przezroczysty. Fot. Niepodlewam
Preparat z krwawnika pospolitego nadaje się do oprysku przeciwko chorobom grzybowym:
- Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – brzoskwinia, czerecha, czereśnia, morela, śliwa, wiśnia
Termin oprysku: przed i w czasie kwitnienia
- Kędzierzawość liści brzoskwini – brzoskwinia
Termin oprysku: tuż przed pękaniem pąków
- Plamistość liści drzew pestkowych – czereśnia, wiśnia
Termin oprysku: po kwitnieniu
Warto wiedzieć
- Wyciąg z krwawnika pospolitego można też stosować do walki z mączniakiem prawdziwym. Chorują na niego np. chryzantemy, dąb, ogórek, szałwia, winorośl. Oprysk stosuje się po zauważeniu pierwszych objawów.
- Krwawnik pospolity, który zostanie z wyciągu, można przeznaczyć na kompost. Ziele zawiera m.in. azot, potas, fosfor.
- Można także przygotować napar z krwawnika pospolitego i wywar z krwawnika pospolitego. Mają one jednak inne działanie niż wyciąg. Stosuje się je do niszczenia szkodników.

Krwawnik pospolity rośnie dziko na słonecznych łąkach i ugorach. Fot. Niepodlewam