Ma smaczne, soczyste owoce. Jabłoń McIntosh to odmiana jesienno-zimowa, która prawdopodobnie wyrosła z ogryzka. Pochodzi z Kanady.
Inne nazwy: Mekintosz
Pochodzenie: 1796 rok (Kanada)
Jabłka McIntosh szczególnie są lubiane w Kanadzie oraz USA. Na półkach sklepów wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem – są duże i czerwone.
Dojrzewanie: listopad – luty (XI-II) lub dłużej w zależności od przechowywania
Jabłka McIntosh zbiera się w drugiej połowie września (IX). Aby nabrały pełni smaku, muszą poleżeć w chłodnym miejscu przynajmniej do listopada (XI)
Owoce: duże lub średniej wielkości (około 8 cm); dość nieregularny kształt; zielonożółte z czerwonymi rumieńcami obejmującymi prawie całe owoce; skórka gładka; miąższ biały z zielonym odcieniem, bardzo soczysty, słodki, delikatny, lekko kwaskowaty, smaczny
Przeznaczenie: do jedzenia na surowo, ciast, sałatek, na soki, cydr
Jabłka McIntosh to jedna z odmian używana do wyrobu Cydru Trzebnickiego. Trunek znajduje się na polskiej Liście Produktów Tradycyjnych.
Gleba: żyzna, najlepiej lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Stanowisko: słoneczne
Odporność: średnia
To odmiana dość trudna w uprawie amatorskiej. Jest wrażliwa na parcha i podatna na mączniaka, ale odporna na mróz i suszę. Jabłka łatwo się obijają.
Zapylacze: Zapylacze: Antonówka Zwykła, Cortland, Discovery, Fuji, Gala, Golden Delicious, Grafsztynek Prawdziwy, James Grieve, Jonathan, Koksa Pomarańczowa, Królowa Renet, Melba, Oliwka Żółta, Paulared, Pepina Linneusza, Piękne z Boskoop, Reneta Orleańska, Spartan, Wealthy
Ciekawostki
- Historia jabłoni McIntosh zaczęła się w 1796 roku w Ontario (Kanada). Farmer John MacIntosh, podczas usuwania zarośli, znalazł na swoim polu kilka siewek jabłonek, które najprawdopodobniej wyrosły z ogryzka (niewykluczone, że z jabłka Fameuse). Wówczas jabłonie były rzadkie na tych terenach i cenne. Dlatego John McIntosh przesadził je w inne miejsce, aby wyrosły na drzewa. Zimę przetrwała tylko jedna sadzonka. To była jabłoń MacIntosh.
Na początku XIX wieku John McIntosh i jego synowie nauczyli się szczepienia jabłoni. Najpierw rozdawali drzewka McIntosh, a potem sprzedawali. Odmiana McIntosh stała się popularna w Kanadzie po 1870 roku. Pierwsze drzewo uległo częściowemu spaleniu w pożarze w 1894 roku. Nadal jednak owocowało do 1908 roku. Dwa lata później uschło, czyli miało 114 lat.
- W 200-lecie znalezienia jabłoni McIntosh, czyli w 1996 roku, w Kanadzie wydano monetę jednodolarową z wizerunkiem jabłoni McIntosh. Po drugiej stronie monety była królowa Elżbieta II.
- Jabłoń McIntosh była popularyzowana w Polsce od lat 50. XX wieku. Jednak uprawiano już przed II wojną światową w Doświadczalnej Stacji Sadowniczej w Sinołęce.
- W sprzedaży jabłka McIntosh pojawiły się w latach 70. XIX wieku – najpierw w Kanadzie i USA. Obecnie to jedna z najpopularniejszych odmian w tych krajach.
- Jabłoń McIntosh posłużyła do wyhodowania ponad 100 odmian, w tym Bancroft, Empire, Fantazja, Flamenco, Liberty, Prima, Spartan. Od jej sportu pochodzą też jabłonie Ballerina.
Źródło:
Wiedza własna
Canadian Grown Apples, 1937 rok
Ogrodnik, 1939 rok