W strąkach nawet po 10 nasion. Groch Sześciotygodniowy to stara polska odmiana typu łuskowego. Najlepsza jest na suche nasiona.
Inne nazwy: Groch 6-tygodniowy, Groch siewny łuskowy Sześciotygodniowy, Groch Sześciotygodniowy, Groch łuskowy Sześciotygodniowy, Groch zwyczajny Sześciotygodniowy, Pisum sativum Sześciotygodniowy
Cechy: roślina jednoroczna
Groszek Sześciotygodniowy uprawia się na zielone strąki (tylko bardzo młode, bo starsze włóknieją) oraz suche nasiona. Jego korzenie wiążą azot z powietrza i użyźniają ziemię.
Wysokość: około 100 cm
To niska odmiana.
Rozmnażanie: nasiona
Termin siewu grochu Sześciotygodniowego:
- Marzec
- Kwiecień – do 15 dnia tego miesiąca
Uwaga! Nie należy siać grochu po 15 kwietnia. Wtedy zdecydowanie gorzej plonuje. Jest częściej atakowany przez szkodniki.
Głębokość siewu: 4 cm
Nasiona grochu kiełkują w temperaturze od 1-2 stopni Celsjusza (gleby).
Więcej o siewie grochu CZYTAJ TUTAJ
Zastosowanie: na surowo (tylko bardzo młode strąki), na suche nasiona
Groch Sześciotygodniowy jest średnio słodki, smaczny. Świeże strąki i nasiona mają delikatny zapach groszkowy. Nie zmieniają koloru podczas gotowania.
Nasiona są średniej wielkości. Strąki mają po około 8 cm długości.W strąku jest ich często do 10 sztuk. W miarę dojrzewania strąki szybko włóknieją, a nasiona stają się mączyste. To odmiana średnio plenna.
Stanowisko: słoneczne
O uprawie współrzędnej grochu CZYTAJ TUTAJ
Gdzie siać: grunt, tunele foliowe, szklarnie, donice (duże)
Gleba: przeciętna, piaszczysta, najlepiej z dodatkiem próchnicy i gliny; odczyn od lekko kwaśnego do zasadowego (pH 6-7,5)
Groszek Sześciotygodniowy lubi ziemię z kompostem. Nie może to być kompost świeży ani nie w pełni dojrzały, bo jego zapach zwabia śmietkę kiełkówkę – szkodnika niszczącego kiełkujący groch.
Groch Sześciotygodniowy najlepiej siać w drugim i trzecim roku po nawożeniu obornikiem (najlepszy jest słomiasty koński oraz krowi).
Podlewanie: umiarkowane
Najwięcej wody groch potrzebuje w czasie kiełkowania, a także kwitnienia. Słabo rośnie, a nawet zamiera w miejscach, gdzie zbiera się woda.
Nawożenie: niekonieczne w uprawie amatorskiej
Odporność na mróz: do minus 6 stopni Celsjusza
Choroby i szkodniki: średnio odporny
Groch, zwłaszcza siany późno (po 15 kwietnia), częściej jest atakowany przez szkodniki. To m.in. miniarka szklarniówka (miniarka grochowa), mszyce, oprzędziki, pachówka strąkóweczka, strąkowiec grochowy.
Uciążliwe choroby grochu to fuzaryjne więdnięcie grochu (choroba świętojańska), mączniak prawdziwy grochy, mączniak rzekomy grochu, zgorzel korzeni i podstawy pędu.
Warto wiedzieć
- Groszek Sześciotygodniowy to polska odmiana. Wyhodowany został przed 1955 rokiem.
- Nazwa Sześciotygodniowy nawiązuje do terminu od siewu do zbioru. To wczesna odmiana.