Jej kwiaty mają wzór szachownicy. Szachownica kostkowata to rzadka roślina cebulowa. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Inne nazwy: Fritillaria meleagnis
Pochodzenie: Europa
Szachownice kostkowate rosną dziko m.in. w Polsce. To rzadkie kwiaty, które są pod ochroną. Z naturalnych stanowisk nie wolno ich wykopywać. Cebulki można kupić pod koniec lata w sklepach ogrodniczych.
Wysokość: 30-50 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj (IV-V)
Kwiaty: fioletowe lub białe, ze wzorem szachownicy; pojedyncze
Pojedyncze kwiaty szachownic kostkowatych przypominają kształtem dzwoneczki. Zebrane są w długie, wyprostowane kwiatostany.
Zapach: brak
Liście: zielone
Zastosowanie: wilgotne rabaty, rowy, brzegi strumieni i oczek wodnych, kompozycje kolorystyczne, ogrody w stylu naturalnym
Stanowisko: słoneczne
Gleba: żyzna, próchnicza, wilgotna, o odczynie zbliżonym do obojętnego
W naturalnych warunkach szachownice kostkowate rosną na wilgotnych, podmokłych łąkach. Jeśli w ogrodzie są dla nich odpowiednie warunki, zadomowią się w nich na lata.
Podlewanie: umiarkowane
Najlepsze są stanowiska, w których gleba jest naturalnie wilgotna: wiosną – bardziej, w pozostałe pory roku – mniej.
Nawożenie: nie ma potrzeby
Przesadzanie: nie ma potrzeby
Rozmnażanie: cebulki
Sadzenie: druga połowa sierpnia i pierwsza połowa września (VIII-IX)
Cebulki szachownicy kostkowatej są małe (średnica około 1,5 cm) i dość wrażliwe na wysychanie. Dlatego nie należy zwlekać z ich sadzeniem.
Odporność: dobra
Szachownica kostkowata rzadko choruje, jeżeli ma odpowiednie warunki. Przyczyną braku kwiatów oraz ginięcia cebul zimą są zwykle błędy w uprawie – zwykle zbyt sucha ziemia.
Ciekawa odmiana szachownicy kostkowatej
- Alba – kwiaty białe
Ciekawostki
- Szachownica kostkowata jest uprawiana w polskich ogrodach od wieków. W XVIII wieku znano ją jako frittularia.
„[…] ku końcowi Kwietnia, lub na początku Maia, wydaią ieden, dwa lub więcey kwiatow, nakształt tulipanow, lecz wiszących. Są w rożnych kolorach, a nayprzednieysze gatunki w szachownicę malowane” – napisał ks. Krzysztof Kluk w książce „O roślinach, ich trzymaniu, rozmnażaniu i zażyciu”, wydanej w 1777 roku.
- Szachownice kostkowate rosną dziko w Polsce m.in. w rezerwatach w Krównikach i Stubnie, a także w rozlewisku rzeki Biebrza.
- Szachownica kostkowata nie jedyną szachownicą uprawianą w ogrodach. Inne to m.in. szachownica bladokwiatowa (Fritillaria pallidiflora), szachownica cesarska (Fritillaria imperialis), szachownica Elwesa (Fritillaria elwesii), szachownica lisia (Fritillaria uva vulpis), szachownica perska (Fritillaria persica).