Gdy ziemia w grudniu nie jest skuta przez mróz, można jeszcze wykonać siew warzyw do gruntu. Wzejdą wiosną i dadzą wczesny plon.
W grudniu można siać do gruntu te same warzywa co w listopadzie. Trudno określić czy lepszy jest siew warzyw w listopadzie (XI), czy w grudniu (XII).
- W listopadzie (XI) w polskim klimacie bywa tak ciepło, że niektóre warzywa, np. marchew i pietruszka, wschodzą już jesienią, zamiast wiosną. Siewki nie są w stanie przeżyć zimy (powinny zimować jako nasiona). To oznacza straty.
- W grudniu (XII) jest już wystarczająco zimno tak, że warzywa nie wzejdą za wcześnie, a dopiero wiosną. Jest jednak ryzyko, że mróz wcześnie zmrozi ziemię na kamień albo spadnie śnieg i siew warzyw nie będzie możliwy. Tak dzieje się też w niektórych regionach, np. w górach. Dlatego trzeba obserwować pogodę i dostosować siew warzyw do mikroklimatu regionu.
Bardzo późny siew warzyw nazywa się ozimym lub pod grudę. Warzywa zimują jako nasiona. Wschodzą wczesną wiosną. Ozimy siew warzyw sprawia, że warzywa są bardziej zahartowane i wcześniej plonują. Nie trzeba ich też podlewać. Co ma duże znaczenie np. w przypadku pietruszki.
Teoretycznie siew warzyw do gruntu jest możliwy cały grudzień (XII). W praktyce wykonuje się go na początku grudnia (XII), ponieważ potem gleba jest często skuta przez mróz.
Jakie warzywa można siać w grudniu?
Koper ogrodowy – cały grudzień (XII)
Uwagi: koperek, gdy wzejdzie, niszczy najmniejszy mróz. Dobrze jednak zimuje jako nasiona. Wschodzi wiosną, gdy temperatura ziemi ma około 10 stopni Celsjusza.
Marchew – cały grudzień (XII)
Uwagi: siew ozimy marchwi to jeden ze sposobów zapobiegania występowania groźnego szkodnika – połyśnicy marchwianki. Do siewu pod grudę nadają się np. odmiany Amsterdamska, Broker, Kalina F1, Karo, Minicor, Pierwszy Zbiór.
Pasternak – cały grudzień (XII)
Uwagi: pasternak posiany w grudniu (XII) wzejdzie dopiero wiosną następnego roku. Przy ozimym siewie pasternak nie potrzebuje podlewania po zimie. Na przedwiośniu ziemia jest wystarczająco wilgotna dla niego.
Pietruszka – cały grudzień (XII)
Uwagi: zaletą siewu pietruszki pod grudę jest brak konieczności jej podlewania (pietruszka posiana wiosną jest wrażliwa na brak wody. W grudniu można siać różne odmiany pietruszki, np. Berlińska, Cukrowa, Lenka, Vistula.