Towarzystwo selera na wspólnym zagonie lubi wiele warzyw, np. kapustne. Tylko nieliczne nie powinny być sadzone obok niego. Seler nie lubi towarzystwa bobu, marchwi czy ziemniaków.
Zawarty w selerach, zarówno odmianach korzeniowych, jak i naciowych, olejek eteryczny nadaje im specyficzny, bardzo intensywny zapach. Gdy selery rosną w warzywniaku, ów zapach także jest wyczuwalny, zwłaszcza w słoneczne dni oraz po poruszeniu liści selera (także na wietrze). Substancje zawarte w olejku selera to tzw. fitocydy, które, unosząc się w powietrzu, oddziałują na inne rośliny oraz zwierzęta.
Silny zapach selerów odstrasza wiele szkodników warzyw kapustnych, jak piętnówka kapustnica czy bielinek kapustnik. Olejek eteryczny zawarty w selerach ma również wpływ na lepszy smak rosnących obok kapusty czy kalafiorów.
Obok selerów szczególnie warto sadzić pory, ponieważ te warzywa mają zbliżone wymagania pokarmowe. Poza tym nie przeszkadzają sobie: ani nad ziemią, ani pod nią.
Doskonałym towarzystwem dla selerów jest też czosnek, który ma wpływ na zapobieganie chorobom grzybowym. Na obrzeżach warzywniaka, nie tylko z selerami, albo luźno między grządkami warto też posiać rumianek. To zioło uniwersalne, poprawiające odporność rosnących obok warzyw.
Seler dobrze rośnie obok:
- Brokuł
- Burak
- Cebula
- Czosnek
- Fasola (karłowa)
- Groch
- Jarmuż
- Kalafior
- Kalarepa
- Kapusta (brukselska, głowiasta biała, głowiasta czerwona, pekińska, włoska)
- Ogórek
- Pomidor
- Por
- Szpinak
Seler nie powinien być sadzony obok:
Warto wiedzieć
Seler za warzywo jest uznawany dopiero od XVIII wieku. Wcześniej stosowano go jako zioło, np. w chorobach skóry i dróg żółciowych, na pobudzenie apetytu, kamicy wątrobowej.
Nasiona kwiatów, warzyw i ziół znajdziesz w Sklepie Niepodlewam