Jest odporna i niewymagająca. Róża Outta the Blue ma kwiaty w stylu retro w unikalnym kolorze. Na tym samym krzaku róże mają różne odcienie.
Inne nazwy: WEKstephitsu
Grupa róż: parkowa (krzewiasta)
Rok wyhodowana: 2000
Hodowca: Tom Carruth (USA)
Wysokość: 100-130 cm
Szerokość: 60-80 cm
Kwitnienie: od czerwca do października (VI-X)
Róża Outta the Blue obficie kwitnie od czerwca (VI) aż do pierwszych mrozów. Przekwitłe kwiaty można obcinać. To skłania róże Outta the Blue do wypuszczania nowych pąków kwiatowych.
Kwiaty: różowe (w różnych odcieniach na tym samym krzaku); pełne
Róża Outta the Blue ma bardzo nietypowy kolor kwiatów. Świeżo rozkwitłe kwiaty są różowe z delikatnymi żółtymi cieniowaniami na spodzie płatków. Z każdym dniem kwitnienia róże zmieniają kolor na ciemny róż, a potem prawie na fioletowy z delikatnymi niebieskimi cieniowaniami. W efekcie na krzaku są kwiaty w różnych odcieniach.
Róża Outta the Blue ma kwiaty o średnicy około 10 cm. W każdym jest po 40-50 płatków. Kształt kwiatów kojarzy się ze stylem retro.
Zapach: delikatny, bardzo piękny
Liście: ciemnozielone
Róża Outta the Blue ma zdrowe, ciemnozielone liście cały sezon. To odmiana bujnie rosnąca.
Kolce: średnio liczne; małe i średniej wielkości
Zastosowanie: pojedynczy krzew lub grupa po kilka i więcej sztuk, wysokie rabaty dywanowe, niskie żywopłoty, ogrody w stylu angielskim
Ze względu na unikalny, zmieniający się kolor kwiatów, róża Outta the Blue wspaniale prezentuje się np. przy furtkach. Warto ją sadzić blisko ścieżek, by móc podziwiać jej zapach i unikalny kolor kwiatów.
Stanowisko: słoneczne
Gleba: przeciętna lub żyzna
Róża Outta the Blue nie jest wybredna co do ziemi.
Podlewanie: umiarkowane
Nawożenie: od maja do lipca (V-VII)
Najlepiej stosować nawóz sztuczny przeznaczony do róż. Dobre nawozy naturalne to np. gnojówka z pokrzywy i obornik krowi.
Rozmnażanie: szczepienie
Cięcie: wiosną
Róża Outta the Blue wymaga przycinania wiosną co roku.
Cięcie wykonuje się 1-2 tygodnie po rozgarnięciu ziemnych kopców chroniących przed mrozem (w czasie, gdy zakwitają forsycje). Ścina się 1/3 pędów, tak by zachować kształt krzewu. Wycina się także wszystkie pędy zmarznięte i złamane.
W sezonie warto obcinać przekwitłe kwiaty.
Wytrzymałość na mróz: dobra
Róża Outta the Blue potrafi przetrwać polską zimę bez ochrony, ale nie zawsze. Dlatego jesienią trzeba usypać kopiec ziemi u nasady róży na wysokość około 20 cm.
Jak okrywać róże na zimę CZYTAJ TUTAJ
Choroby i szkodniki: odmiana bardzo odporna
Róża Outta the Blue bardzo rzadko choruje. Nie potrzebuje chemicznych oprysków. Rośnie zdrowo.
Warto wiedzieć
- Róża Outta the Blue to krzyżówka fioletowej Stephens Big Purple (z 1985 roku; Nowa Zelandia) oraz siewki biało-różowej International Herald Tribune (z 1984 roku; Wielka Brytania) zapylonej pyłkiem dzikiej róży Soulieana (została odkryta w Chinach w XIX wieku przez misjonarza ojca Soulie).
- Nazwę róży Outta the Blue można przetłumaczyć jako „Z Błękitów” lub „Jak grom z jasnego nieba”.
- Różę Outta the Blue wyhodował Tom Carruth – słynny amerykański ogrodnik. Z jego kolekcji pochodzą także tak znane róże jak: Fourth of July (z 1999 roku), Gizmo (z 1998 roku), Marilyn Monroe (z 2002 roku), Scentimental (sprzed 1996 roku), Strike It Rich (z 2005 roku).