Dzięki niemu owoce są większe. Przycinanie dyni to także sposób, by ograniczyć wielkość roślin. Najlepiej wykonać je w dwóch terminach. Jest to proste.
Dynia to warzywo, które – gdy ma sprzyjające warunki – potrafi zagarnąć dla siebie kilka metrów kwadratowych ziemi. Czasami jej pędy osiągają aż 3-4 m długości. Gdy ogród jest mały, to bywa kłopotliwe. Długie pędy dyni mogą też piąć się na ogrodzenia.
Duże wymiary rośliny niekoniecznie mają przełożenie na wielkość i jakość owoców. Dlatego tak ważne jest przycinanie dyni. Świetnie sprawdza się przy tym sekator jednoręczny nożycowy Wolf Garten.
Przycinanie dyni – dlaczego się stosuje:
- Lepsze rozkrzewianie roślin
- Większe owoce
- Ograniczenie wielkości roślin
Terminy cięcia dyni:
* Czerwiec i lipiec (VI-VII)
Każdy pęd dyni ucina się nad 5-6 liściem. Zabieg sprawia, że dynia lepiej się rozkrzewia.
Zwykle takie pierwsze cięcie wykonuje się w drugiej połowie czerwca, czasem – na początku lipca.
* Połowa sierpnia (VIII)
Pędy dyni tnie się sekatorem nad 2 lub 3 liściem za ostatnim owocem. Dzięki temu owoce rosną zdecydowanie większe. Poza tym w ten sposób ogranicza się wielkość rośliny.
W tracie zabiegu warto pod każdy owoc podłożyć deseczkę albo trochę słomy. To sprawi, że owoce dyni będą ładnie wybarwione i bardziej kształtne. W ten sposób ogranicza się też ryzyko wystąpienia chorób grzybowych na owocach dyni. Jeśli jednak pojawi się jakaś choroba grzybowa, polecam zastosować preparat na choroby grzybowe Signum.
Warto wiedzieć
- Przycinanie dyni wykonuje się w dni słoneczne. Dzięki temu rany po cięciu szybko wysychają i dynia nie jest narażona na atak chorób grzybowych.
- Pędy dyni ucina się ostrym sekatorem, nożyczkami lub nożem. Ciąć trzeba prosto, a nie na skos – tak, by powierzchnia rany była jak najmniejsza.
- Ran po cięciu dyni nie trzeba niczym zabezpieczać.
- Przycinanie dyni nie wystarczy, by wyhodować ogromne owoce. By osiągnęły duże wymiary, na roślinie trzeba zostawić tylko 1-3 owoce. Dyni trzeba też zapewnić żyzną ziemię, systematyczne podlewanie (przy korzeniu, a nie na liście) oraz słoneczne miejsce.