To odmiana karłowa typu cherry. Pomidor Maskotka obficie plonuje i zdrowo rośnie. Nadaje się do uprawy w gruncie, szklarni, donicach.
Cechy: pomidor karłowy z owocami typu koktajlowego (cherry)
Inne nazwy: Pomidor balkonowy Maskotka, Solanum lycopersicum Maskotka
Wysokość: niski – około 70 cm
Pomidor Maskotka to niska odmiana o samo kończącym typie wzrostu. Można go uprawiać przy palikach albo bez nich. Jeśli pomidor Maskotka jest uprawiany w gruncie lub szklarni bez palika, powinien być ściółkowany, np. słomą. Dzięki temu rzadziej jest atakowany przez choroby grzybowe.
Rozmnażanie: nasiona
Termin siewu: od marca do połowy kwietnia (III-IV)
Trzeba unikać siewu pomidorów Maskotka po 15 kwietnia (IV). Polskie lato jest zbyt krótkie, by zdążyły wydać dużo dojrzałych owoców. Plon z późnego siewu jest mniejszy.
Gdy pomidory Maskotka osiągną około 5 cm wysokości, przesadza się je do pojedynczych doniczek.
Termin sadzenia do gruntu: koniec maja i początek czerwca (V-VI)
Gdzie sadzić: ogród, szklarnia, tunel foliowy, donice na balkonie i tarasie
Pomidor Maskotka to świetna odmiana do uprawy w donicach na balkonie lub tarasie. Plonuje bardzo dobrze w uprawie doniczkowej. Wszystko co niezbędne do sadzenia znajdziecie tutaj –> SKLEP NIEPODLEWAM.
Uwaga! Do uprawy pomidorów najlepiej używać donic o pojemności co najmniej 10-15 litrów.
Termin zbioru: lipiec-wrzesień (VII-IX)
Pomidor Maskotka to odmiana wczesna. Pierwsze owoce zbiera się w drugiej połowie lipca (VII). Szczyt zbioru przypada na sierpień (VIII). Ostatnie pomidory Maskotka zrywa się w pierwszych dniach września (IX).
Owoce: czerwone; małe typu cherry (trochę większe od orzechów włoskich); okrągłe; zebrane w gronach po 5-7 sztuk (dojrzewają stopniowo); miąższ średnio słodki, delikatnie kwaskowaty, jędrny, bardzo smaczny; skórka średnio gruba, dość mocna; nasiona średnio liczne, małe, niewyczuwalne podczas jedzenia; piętka zielona, mała, delikatna, nie trzeba jej wycinać; średnio mocno pachną
Plon jest obfity. W czasie silnego wiatru dojrzałe pomidorki Maskotka mogą opadać. Dlatego jeśli pomidor Maskotka jest uprawiany na balkonie, pędy nie powinny się przewieszać za balustradę.
Zastosowanie: sałatki, na kanapki, ketchup, leczo, zupa pomidorowa
Pomidor Maskotka to odmiana nadająca się do każdego dania. Dobrze komponuje się także z rybami.
Stanowisko: słoneczne, toleruje lekki półcień
Pomidor Maskotka dobrze rośnie oraz kwitnie w słońcu i lekkim półcieniu. Jednak zdecydowanie najlepiej dojrzewa w słońcu. W półcieniu pomidory Maskotka dojrzewają dłużej.
Ziemia: żyzna, najlepsza jest ziemia kompostowa lub ziemia gnojowa
Podlewanie: obfite
Nie wolno podlewać pomidorów Maskotka na liście, ponieważ wtedy są bardziej podatne na choroby grzybowe. Podlewa się wyłącznie przy korzeniu.
Pomidory Maskotka bardzo lubią ściółkowanie, np. słomą (również w donicach). Ściółka sprawia, że ziemia wolniej wysycha.
Pomidor Maskotka dobrze znosi okresowe przesuszenie. Jednak w czasie suszy, po obfitym podlaniu, dojrzałe pomidorki Maskotka mają tendencję do pękania. Zwykle pękają tylko pojedyncze owoce, ale zdarza się także, że pękają wszystkie pomidory Maskotka w gronie. Takie owoce trzeba jak najszybciej zjeść.
Nawożenie: obfite
Pomidor Maskotka rośnie szybko i wytwarza dużo liści. Lubi nawożenie. Nawóz stosuje się przynajmniej raz w tygodniu (aż do 15 sierpnia). Dawki nawozu można rozłożyć na mniejsze i nawozić pomidora Maskotka kilka razy w tygodniu.
Polecane są nawozy naturalne:
- Zwierzęce – np. obornik krowi, nawóz kurzy, guano.
- Roślinne – np. gnojówka z dzikiego bzu czarnego, gnojówka z ogórecznika lekarskiego, gnojówka z pokrzywy, gnojówka z roszponki warzywnej, gnojówka z żywokostu lub gnojówka z dzikiego bzu i pokrzywy.
Stosować można także nawozy mineralne (sztuczne) do pomidorów.
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Pomidor Maskotka rośnie zdrowo, nie sprawia problemów, ale jeśli lato nie jest zbyt deszczowe.
Gdy często pada deszcz, pomidor Maskotka, zwłaszcza uprawiany w gruncie, może być atakowany przez choroby grzybowe, jak alternarioza pomidora, zaraza ziemniaka, zgorzel podstawy łodyg i brunatna zgnilizna owoców pomidora. Skuteczny będzie preparat Revus 250 SC.
Pomidor Maskotka rzadziej jest atakowany przez choroby grzybowe, jeśli jest uprawiany pod zadaszeniem, np. w donicy na balkonie. Deszcz nie moczy wtedy jego liści.
Warto wiedzieć
- Pomidor Maskotka to polska odmiana z lat 90. XX wieku.