To mięsożerna bylina zjadająca komary. Pływacz zwyczajny pływa w stawach i oczkach wodnych. Dla człowieka jest niegroźny. Ma piękne, żółte kwiaty.
Inne nazwy: Utricularia vulgaris
Cechy: bylina wodna
Pływacz zwyczajny nie ma korzeni. Unosi się luźno w wodzie. Jest rośliną mięsożerną. Azot zdobywa polując (tylko pod wodą) na drobne zwierzęta wodne, zwłaszcza larwy komarów oraz rozwielitki.
Długość: około 100 cm
Kwitnienie: czerwiec-sierpień (VI-VIII)
Kwiaty: żółte
Pływacze zwyczajne mają kwiaty wystające nad wodą, na wysokość około 40-50 cm. Kwiaty przypominają kształtem kwiatki fasoli. Na każdym pędzie kwiatów jest po kilka, zwykle po 3-4.
Kwiaty pływaczy nie są mięsożerne. Zwabiają owady, ale nie polują na nie. Pływacz zwyczajny łapie larwy komarów i inne zwierzęta TYLKO pod wodą, przy pomocy specjalnych pęcherzyków. Po zapyleniu kwiaty pływacza wydają nasiona. W naturze za pomocą nasion, które przenoszą np. ptaki wodne, pływacze kolonizują inne stawy.
Liście: ciemnozielone
Pływacz zwyczajny, jeśli ma odpowiednio dużo „mięsnego” pokarmu, tworzy podwodny gąszcz pędów i nitkowatych liści. Na nich znajdują się pęcherzyki, służące do łapania larw komarów i innych drobnych zwierząt wodnych. Dla człowieka i większych zwierząt, np. żab, pływacze są zupełnie niegroźne (nie kłują, nie gryzą).
Pływacz zwyczajny wykorzystuje także „mięsożerne” pęcherzyki na liściach do unoszenia się w wodzie.
Zastosowanie: oczka wodne i stawy w wodą stojącą; dekoracja i niszczenie komarów
Pływacz zwyczajny najlepiej rośnie w wodzie stojącej, nagrzewającej się od słońca. Zimę spędza na dnie oczka wodnego. Wynurza się, gdy woda jest wiosną dobrze nagrzana. Zwykle to przełom maja i czerwca (V-VI).
W przydomowych stawach i oczkach pływacz zwyczajny ułatwia utrzymanie równowagi biologicznej.
Stanowisko: słoneczne, toleruje lekki półcień
Pływacz zwyczajny lubi towarzystwo takich roślin wodnych jak grążel żółty, grzybień biały, rzęsa. Unosi się w wodzie pod nimi. Żółte kwiaty pływacza, wystające nad wodę, świetnie się z nimi komponują.
Ziemia: niepotrzebna
Pływacz zwyczajny nie wypuszcza korzeni. Unosi się w wodzie.
Nawożenie: nie ma potrzeby
Pływacz zwyczajny jest mięsożerny. Azot i inne substancje pokarmowe pozyskuje z larw komarów oraz innych zwierząt, które łapie pod wodą.
Pływacza zwyczajnego nie trzeba dokarmiać, np. wpuszczając do wody plankton. Nawet nowo założony staw jest bardzo szybko zasiedlany przez m.in. przez komary. Pływacz zwyczajny ma więc co „jeść”.
Rozmnażanie: podział pędów, nasiona, turiony
Najłatwiej pływacza zwyczajnego rozmnożyć z sadzonki. Wystarczy z rośliny matecznej pobrać fragment około 10 cm (lub dłuższy) i wrzucić do oczka wodnego.
Pływacz zwyczajny rozmnaża się także z turionów (rodzaj pąków przetrwalnikowych) oraz nasion. Oba procesy są trudne do odtworzenia przez człowieka. Dlatego pływacze rozmnaża się z sadzonek.
Przesadzanie: nie ma potrzeby
W razie braku wody w stawie pływacz zwyczajny potrafi przetrwać w mule. Nawet jeśli zamierają długie pędy zielone, żywotność zachowują turiony, czyli pąki przetrwalnikowe.
Cięcie: nie ma potrzeby
Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra
Pływacz zwyczajny zimuje na dnie oczka wodnego. Powinno mieć głębokość co najmniej 1 mera.
Opada tam jesienią (nie trzeba mu pomagać), w miarę obniżania się temperatury wody. Wiosną zaś, gdy woda staje się cieplejsza, pływacz zwyczajny się wynurza. Mniej więcej następuje to w czasie, gdy pojawiają się pierwsze komary.
Choroby i szkodniki: odporny
Warto wiedzieć
- W Polsce występuje w stanie dzikim. Pływacze (w Polsce rośnie kilka ich gatunków) są pod ochroną. Sadzonki pochodzące z hodowli można kupić w sklepach ogrodniczych.