Świetna roślina na podmokłą ziemię i obrzeża stawów. Kaczeniec ma małe wymagania. Kwitnie całą wiosnę i często powtarza kwitnienie pod koniec lata.
Inne nazwy: Caltha palustris, Kaczeniec błotny, Kaczyniec, Knieć błotna
Cechy: bylina
Wysokość: około 20-50 cm
Szerokość: około 20-50 cm
Kwitnienie: kwiecień-czerwiec (IV-VI)
Kaczeniec powtarza kwitnienie pod koniec lata. Kwiatów jest jednak mniej niż wiosną.
Kwiaty: żółte, zebrane w kwiatostany
Kaczeńce zwabiają owady kolorem kwiatów. To roślina miododajna.
Liście: ciemnozielone
Zastosowanie: brzegi oczek wodnych, stawów i strumieni, rowy z wodą, rabaty podmokłe, ogrody z bardzo wysokim poziomem wody gruntowej, miniogródki wodne w donicach
Kaczeniec, choć jest kojarzony z wodą, nie musi koniecznie rosnąć przy stawie lub strumieniu. Ważne by miał dużo wody, albo był często zalewany. Lubi rosnąć „na błocie”.
Stanowisko: słoneczne, toleruje lekki półcień
Gleba: podmokła, bagnista; odczyn pH 6,1-7,8
Kaczeniec nie jest wybredny co do ziemi. Bardzo dobrze rośnie na różnych stanowiskach, np. wśród trawy i kamieni, na torfie, czy wręcz błocie.
Podlewanie: bardzo obfite
Kaczeniec musi mieć dużo wody zwłaszcza do końca czerwca (VI). Gdy potem woda w stawie czy strumieniu opada z powodu np. suszy, część nadziemna kaczeńców zamiera. Kaczeńce potrafią przetrwać suszę w postaci podziemnych kłączy.
Nawożenie: nie ma potrzeby
Nawożenie kaczeńców jest niewskazane. Mogą mieć wtedy objawy przenawożenia, np. zasychają im liście, mają plamy, słabo rosną. Nawóz spływa do stawu i sprzyja rozwojowi glonów. Kaczeńcom wystarczają składniki pokarmowe zawarte w wodzie i mule.
Rozmnażanie: podział kłączy wiosną lub jesienią (marzec oraz wrzesień-październik), a także nasiona
W naturze kaczeniec rozsiewa się przez fale wody. W ogrodzie można zrobić podobnie – nasiona, zebrane np. w zaprzyjaźnionym ogrodzie, wrzuca się do stawu. Część zginie, ale inne fale wyrzucą na brzeg. Jeśli znajdą tam dobre warunki, kaczeńce kiełkują i ładnie rosną. Nasiona można też rozrzucić np. wzdłuż strumienia, na brzegu stawu czy rowu często zalewanego wodą.
Przesadzanie: nie ma potrzeby
Cięcie: nie ma potrzeby
Usuwa się tylko pędy zamierające.
Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra
Kaczeniec jest odporny na największe mrozy. Jeśli jest uprawiany w donicach, trzeba go albo traktować jako roślinę jednoroczną, albo zabezpieczyć donicę przed mrozem lub wnieść na zimę np. do garażu czy piwnicy.
Choroby i szkodniki: odporny
Kaczeniec, jeśli choruje, to z powodu przenawożenia lub braku wody.
Ciekawe odmiany
- Alba – kwiaty białe, pojedyncze
- Flore Pleno – kwiaty żółte, pełne
- Multiplex – kwiaty żółte, pełne
- Plena – kwiaty żółte, pełne
- Semiplena – kwiaty żółte, podwójne
Warto wiedzieć
- Kaczeniec zawiera anemoninę, która w świeżych liściach powoduje podrażnienia przewodu pokarmowego. Zanika ona w liściach suszonych. Dlatego kaczeńców lepiej nie sadzić w pobliżu np. poideł na łąkach dla krów.
- Kiedyś suszone liście kaczeńców były środkiem na rzucenie palenia papierosów. Na własną rękę nie należy tak używać kaczeńców.