Piękne, niewymagające, odporne. Bratki doniczkowe są idealne na dekoracje balkonu i ogrodu. Oto kompozycje w różnych stylach.
Bratki doniczkowe kwitną od kwietnia do lipca (IV-VII). Polecane są na stanowiska słoneczne i półcieniste. Po kwitnieniu bratki doniczkowe nie nadają się do dalszej uprawy, bo zawiązują nasiona i zamierają. Trzeba je wyrzucić albo przeznaczyć na kompost.
Bratek jest znany także jako fiołek ogrodowy. To kwiat w wielu kolorach. Nie potrzebuje wyszukanych donic i skrzynek. Bratki można sadzić same albo z innymi kwiatami.
1. Słonecznie od progu
Duża, ceramiczna donica z żółtymi bratkami jest ustawiona na schodach przed drzwiami wejściowymi do budynku. Taki słoneczny akcent wręcz zmusza, by każdy kto wchodzi się uśmiechnął.

Żółte bratki w ceramicznej donicy. Fot. Niepodlewam
2. W puszkach
Bratki można sadzić w pojemnikach z recyklingu, np. puszkach. W ich dnach trzeba zrobić przynajmniej po jednym otworze, by nadmiar wody mógł wypłynąć. Puszki można ozdobić resztami pasmanterii czy tkanin oraz zawiesić.

Bratki w puszkach. Fot. Flower Council of Holland/thejoyofplants.co.uk
3. Powtórzony kolor
Bratki doniczkowe to kwiaty kojarzące się z prostotą. Gdy kolor kwiatów, np. żółty, powtarza się na pojemniku, kompozycja staje się bardziej wyrazista. Fioletowe bratki dopasowano do… koloru hulajnogi.

Kolorowe bratki doniczkowe. Fot. Flower Council of Holland/thejoyofplants.co.uk
4. Takie same osłonki
Bratki doniczkowe w różnych kolorach umieszczone w takich samych osłonkach. To prosty sposób, by kwiaty tworzyły dopracowaną kompozycję. Gdy bratki przekwitną osłonki można wykorzystać na inne rośliny sezonowe.

Bratki w jednobarwnych pojemnikach. Fot. Flower Council of Holland/thejoyofplants.co.uk
5. Wokół jaskrów
Gwiazdą kompozycji w betonowej donicy są czerwone jaskry azjatyckie. Tłem dla nich są bluszcz oraz bratki i dopasowane do nich kolorem szafirki armeńskie.

Bratki jako tło dla jaskrów i szafirków. Fot. Niepodlewam
6. Pieniek zamiast doniczki
Bratki są tak niewymagające, że można je sadzić nawet w szczelinach pieńków. Jeśli pieniek stoi w ogrodzie, bratki po przekwitnięciu warto zostawić. Jest duża szansa, że się rozsieją i za rok znów zakwitną w pieńku.

Bratki w pieńku. Fot. Flower Council of Holland/thejoyofplants.co.uk
7. Nowoczesny apartament
Bratki doniczkowe nadają się również na tarasy luksusowych apartamentów na wysokich piętrach (dobrze znoszą wiatr). Tutaj doniczki z bratkami są wstawione do osłonek z błyszczącego metalu.

Bratki w metalowych pojemnikach. Fot. Niepodlewam
8. Tkaniny jako osłonki
Aby uzyskać taki efekt, bratki sadzi się w dowolnych doniczkach. Następnie doniczki umieszcza w osłonkach z tkaniny albo dzianiny. Plusy takiego rozwiązania to możliwość prania osłonek i łatwe przechowywanie przez zimę.

Bratki w osłonkach z tkaniny. Fot. Flower Council of Holland/thejoyofplants.co.uk
9. Naczynia kuchenne
Misy, durszlaki, garnki bywają używane w kuchni rzadko lub wcale. Wystarczy w nie wstawić bratki doniczkowe I unikalna kompozycja gotowa.

Bratki w emaliowanym naczyniu. Fot. Flower Council of Holland/thejoyofplants.co.uk
10. Plastikowa miska
Na dnie miski ustawia się podstawkę, a nie niej – bratki doniczkowe. Nie trzeba w niej robić otworów. Dlatego miskę można używać także do prac domowych czy zbioru owoców.

Bratki w kolorowej misce. Fot. Flower Council of Holland/thejoyofplants.co.uk
11. W pustaku budowlanym
Nawet stary, niepotrzebny pustak budowlany można zamienić w pojemnik dla bratka. W tym pustaki są posadzone bratki doniczkowe o drobnych i dużych kwiatach.

Bratki w pustaku budowlanym. Fot. Flower Council of Holland/thejoyofplants.co.uk
12. Z tulipanami
Gdy tulipany przekwitną, bratki je zamaskują. W tych wiosennych kompozycjach są także petunie i jaskry azjatyckie.

Wiosenna kompozycja: bratki oraz tulipany i jaskry azjatyckie. Fot. Niepodlewam