To warzywo o jadalnych owocach. Bakłażan uprawia się z rozsady. Nadaje się do uprawy w gruncie, pod osłonami, w donicach. Lubi słońce i ciepło.
Inne nazwy: Gruszka miłosna, Jajko krzewiste, Jajko krzewiaste, Mala, Melongena, Psianka podłużna, Solanum melongena, Wiłe jagody
Najstarsze nazwy bakłażana to prawdopodobnie wiłe jagody oraz melongena. Były znane w Polsce już w XVI wieku.
Bakłażany należą do rodziny psiankowate. Spokrewnione są z takimi roślinami jak miechunka peruwiańska, miechunka pomidorowa, papryka, pomidor.
Cechy: roślina jednoroczna
Wysokość: 40-100 cm (w zależności od odmiany)
Rozmnażanie: nasiona
Termin siewu: marzec (III)
W polskim klimacie bakłażany uprawia się TYLKO z rozsady.
Termin sadzenia do gruntu: 20 maja – 10 czerwca (V-VI)
Gdzie sadzić: warzywnik, tunel foliowy, szklarnia, wysokie grządki, donice na balkonie i tarasie
Bakłażan bardzo dobrze rośnie także w donicach. Ma walory ozdobne. Kwiaty bakłażanów są różowe i fioletowe. Donicę z bakłażanem trzeba ustawić tak, by korzeni nie zalewał deszcz (bakłażanom to szkodzi).
Zbiór: od lipca do października (VII-X)
Z jednej rośliny zbiera się zwykle do 10 owoców.
Owoce: małe, średniej wielkości i duże; okrągłe i podłużne; najczęściej fioletowe lub brunatne, rzadziej białe, różowe oraz pstre; skórka gładka; miąższ kremowy, z drobnymi nasionami; delikatnie pachną
Zastosowanie: do jedzenia w daniach duszonych, pieczonych, gotowanych
Owoce bakłażanów mają mało charakterystyczny smak. Świetnie smakują w pikantnych daniach z warzywami i mięsem. W Polsce od wieków do doprawiania bakłażanów pieczonych używa się tradycyjnie soli i pieprzu.
Nie trzeba usuwać skórek ani nasion z owoców przed jedzeniem.
Stanowisko: słoneczne
Ziemia: żyzna, próchnicza; odczyn lekko kwaśny (pH 6-6,8)
Bakłażan ma podobne wymagania co do żyzności ziemi, jak np. papryka. Można go uprawiać na stanowiskach w 1, 2 i 3 roku po nawożeniu obornikiem.
Podlewanie: umiarkowane
Najwięcej wody potrzebuje podczas zawiązywania owoców oraz upałów. Nie znosi zalewania korzeni.
Nawożenie: od czerwca do połowy sierpnia (VI-VIII); co tydzień
Odporność na mróz: brak
Choroby i szkodniki: dobra
Bakłażany są bardziej odporne na choroby niż spokrewnione z nią pomidory.
Ze szkodników uciążliwa może być stonka ziemniaczana.
Ciekawe odmiany bakłażanów
- Black Beauty – owoce fioletowe
- Patio Baby – owoce fioletowe
- Rosa Bianca – owoce biało-różowe
- White Knight – owoce białe
Warto wiedzieć
- Bakłażany uprawiane są w Polsce co najmniej od XVI wieku.
- Wzmianki o bakłażanie oraz rysunek tej rośliny można znaleźć w słynnym „Zielniku” Szymona Syreńskiego (1540-1611), który został wydany w 1613 roku. Wówczas był używany jako afrodyzjak. Syreński napisał, że to „Egipcyanom owoc iest pospolitym” (pisownia oryginalna – przyp. Niepodlewam). Przestrzegał, aby nie jeść bakłażanów za często, bo m.in. „wietrzności w ciele czynią”. Za jego czasów owoce bakłażanów były prawie okrągłe. Podawano je gotowane, smażone na oliwie oraz pieczone w popiele (z solą i pieprzem).
- Prawdopodobnie bakłażany pochodzą z Azji lub Afryki. W Chinach były uprawiane już 2500 lat temu. Znali je także Egipcjanie. Obecnie to popularne warzywo na całym świecie, zwłaszcza w Azji, Afryce, Ameryce Północnej oraz Europie.
- W polskich ogrodach bywa też uprawiany bakłażan etiopski (Solanum aethiopicum) spokrewniony z bakłażanem. Smak i wygląd ich owoców są inne.