To gigant wśród roślin doniczkowych. Agawa amerykańska zakwita tylko raz po około 10 latach uprawy. Kwiatostan jest ogromny.
Inna nazwa: Agave americana
Pochodzenie: Ameryka Środkowa
Cechy: bylina (sukulent)
Agawa amerykańska w polskim klimacie nadaje się tylko do uprawy w donicach. Osiąga duże rozmiary. Do jej przechowania przez zimę potrzebny jest ogród zimowy, widny garaż albo inne słabo ogrzewane pomieszczenie z oknem.
Wysokość: 1-2 m a w czasie kwitnienia 3-5 m
Szerokość: 1-2 m
Kwitnienie: lipiec – sierpień (VII-VIII)
Kwiaty: żółte, drobne, zebrane w olbrzymie kwiatostany
Pojedyncze kwiatki agaw amerykańskich są niepozorne. Jednak kwiatostany – wysokie na kilka metrów – robią ogromne wrażenie.
Agawa amerykańska zakwita zwykle po około 10 latach od posadzenia. Po przekwitnięciu stopniowo zamiera. Po jej bokach wyrasta jednak bardzo dużo młodych sadzonek, które zakwitają po kolejnych około 10 latach.
Liście: zielone oraz w paski biało-zielone lub żółto-zielone
Na krawędziach liści agaw amerykańskich są kolce. U małych roślin nie są zbyt kłujących, ale u większych – mogą ranić. Można je przycinać, aby były mniejsze i mniej ostre.
Rozmnażanie: sadzonki korzeniowe
Sadzonki agawy amerykańskiej sadzi się od marca do sierpnia (III-VIII) od razu do ziemi. Szybko się ukorzeniają.
Cięcie: tylko obumarłe liście i przekwitłe kwiatostany
Agawa amerykańska ma liście zebrane w rozetę. Z roku na rok liście robią się coraz większe, aż dorastają nawet do 2 m długości.
Najstarsze liście z czasem obumierają – trzeba je obcinać przy nasadzie.
Od wieków w Ameryce Środkowej robiony jest alkohol z soku agawy amerykańskiej. Aby zebrać sok, pęd kwiatowy ścina się u nasady przed zakwitnięciem. Sok ścieka do zagłębienia w środku rozety z liści. Stamtąd zbiera się go naczyń.
Stanowisko: słoneczne
Agawa amerykańska od późnej wiosny do wczesnej jesieni powinna być wystawiana na zewnątrz, np. słoneczny taras lub trawnik.
Zimą lubi mieć chłodno – najlepiej około 5-10 stopni Celsjusza.
Agawa amerykańska to doniczkowy gigant. Po kilku latach jest tak duża i ciężka, że trudno ją wystawiać na zewnątrz i wstawiać z powrotem. Dlatego najwygodniejsze są donice z uchwytami lub kółkami.
Ziemia: przeciętna, przepuszczalna; odczyn lekko kwaśny (pH 5,5-6,5)
Agawy są niewymagające co do ziemi. Najlepiej sadzić je w ziemi do kaktusów.
Przesadzanie: co 2-3 lata
Stare agawy są tak ciężkie, że nie sposób ich przesadzić. W takich przypadkach wybiera się tylko wierzchnią warstwę ziemi z donicy i zastępuje świeżą.
Podlewanie: umiarkowane – od wiosny do jesieni, oszczędne – od jesieni do wiosny
Nawożenie: co 2 tygodnie od kwietnia do sierpnia (IV-VIII)
Polecane są nawozy do kaktusów.
Odporność na mróz: do około minus 3 stopni Celsjusza
Choroby i szkodniki: odporna
Agawy amerykańskie, jeśli chorują, to zwykle z nadmiaru wody albo braku słońca. Nie lubią ich szkodniki.
Ciekawe odmiany agawy amerykańskiej
- Marginata – liście żółto-zielone
- Mediopicta – liście żółto-zielone
- Mediopicta Alba – liście biało-zielone
- Variegata – liście żółto-zielone
Warto wiedzieć
- Agawa amerykańska jest od wieków użytkowana – na różne sposoby – w Ameryce Środkowej. Z jej soku jest robiony alkohol, a z włókien – płótno i sznury. Proszek z agawy jest dodatkiem zagęszczającym dania oraz lekiem na rany i siniaki. Liście agawy są stosowane jako lek, m.in. na czerwonkę i wypadanie włosów.
- W Polsce agawa amerykańska była bardzo popularna na przełomie XIX i XX wieku. Nazywano ją wówczas agave. Była dekoracją przede wszystkim dworów i pałaców.
- Agawa amerykańska nie jest jedyną agawą uprawianą w Polsce. Spotykane są także mniejsze gatunki, jak agawa królowej Wiktorii (Agave victoriae-reginae) i agawa nitkowata (Agave filifera).