Ma kształt dużej kuli. Żywotnik zachodni Globosa to iglak o miękkich łuskach. Jest niewymagający i odporny na mróz. Lubi ściółkowanie np. korą.
Inne nazwy: cedr biały Globosa, Thuja occidentalis Globosa, tuja zachodnia Globosa
Wysokość: około 3-4 m
Żywotniki zachodnie Globosa rosną wolno, po około 5 cm rocznie. Ich wymiary można korygować cięciem.
Szerokość: około 3 m
Liście: miękkie łuski w kolorze ciemnej zieleni
Zimą łuski żywotnika zachodniego Globosa brunatnieją – to naturalne zjawisko. Wiosną – po ustąpieniu mrozów – znowu stają się zielone.
Gleba: odmiana niewybredna, dobrze toleruje odczyn zasadowy (ziemię wapienną)
Podlewanie: umiarkowane
Żywotnik zachodni Globosa ma dość płytkie korzenie. Dlatego bywa narażony na wysychanie. Korzystnie go podlewać w czasie suszy i ściółkować.
Stanowisko: słoneczne, toleruje półcień
Lubi wilgoć w powietrzu. Dobrze rośnie np. w pobliżu oczka wodnego.
Przeznaczenie: pojedyncze egzemplarze w wyeksponowanych miejscach, szpalery w dużych ogrodach, duże skalniaki
Wytrzymałość na mróz: dobra
Ze względu na dość płytki system korzeniowy żywotnik zachodni Globosa jest narażony na wysychanie: latem – w czasie suszy, zimą – gdy nie ma śniegu. Dlatego korzystnie jest go ściółkować, np. korą, zrębkami, szyszkami.
Cięcie: kwiecień, maj, czerwiec (IV-VI)
Żywotnik zachodni Globosa bardzo dobrze znosi przycinanie. Można go kształtować w idealną kulę.
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Podobnie jak inne żywotniki zachodnie, odmiana Globosa bywa atakowana przez misecznika tujowca. Na gałązkach pojawiają się wypukłe tarczki. Potem pędy brązowieją i zamierają.
Warto wiedzieć
- Żywotnik zachodni Globosa to jedna z najpopularniejszych odmian w kształcie kuli. W porównaniu do innych iglaków-kulek osiąga dość duże wymiary. Dwa razy mniejsze są np. żywotnik zachodni Danica oraz żywotnik zachodni Waterfield.
- Cechą charakterystyczną żywotników zachodnich Globosa są liczne szyszki. Zawiązują je nawet młode egzemplarze.
- Wszystkie żywotniki zachodnie zawierają olejek eteryczny tujon. Powoduje on podrażnienia skóry, np. swędzące plamy. Dlatego cięcie trzeba wykonywać w rękawicach oraz stroju zakrywającym ramiona i nogi.
Niebezpieczne jest także zjedzenie żywotnika zachodnia. Pierwsze objawy zatrucia to m.in. wymioty, ból brzucha, biegunka. Konieczna jest wizyta u lekarza.