Jego kwiatostany przypominają maczugi. Żmijowiec szmaragdowy to wiecznie zielona bylina. W polskim klimacie uprawiany zwykle w donicach, gdyż nie jest w pełni odporny na mróz.
Inne nazwy: Echium candicans, Echium fastuosum, Duma Madery, Żmijowiec wspaniały
Pochodzenie: Madera (wyspa portugalska)
Wysokość: 1-2 m
W naturalnych warunkach żmijowce szmaragdowe dorastają nawet do 4 m wysokości (starym egzemplarzom drewnieją łodygi). W polskim klimacie uprawia się je głównie w donicach, gdyż nie są odporne na duży mróz, i nie osiągają aż takich rozmiarów.
Żmijowiec szmaragdowy należy do rodziny ogórecznikowate. Spokrewniony jest z takimi roślinami jak np. brunera wielkolistna, niezapominajka leśna, ogórecznik lekarski.
Kwitnienie: kwiecień – lipiec (IV-VII)
Najwcześniej zakwitają żmijowce szmaragdowe przechowywane zimą w ogrodach zimowych, a także słabo ogrzewanych oraz dobrze oświetlonych naturalnym światłem werandach i pokojach.
Kwiaty: niebieskie lub białe; zebrane w duże kwiatostany
W każdym kwiatostanie w kształcie maczugi są dziesiątki drobnych kwiatków, najczęściej w szmaragdowym. Przypominają oszlifowane szmaragdy. Kwiaty żmijowców chętnie odwiedzają pszczoły i motyle.
Zapach: prawie niewyczuwalny
Liście: zielone; nie opadają na zimę
Uwaga! Jeżeli żmijowiec jest przechowywany zimą w zbyt ciepłym pomieszczeniu, liście mogą zasychać.
Gleba: przeciętna; odczyn zbliżony do obojętnego (pH około 7)
Nie ma zbyt dużych wymagań co do ziemi.
Przesadzanie: co 1-2 lata
Uwaga! Żmijowce szmaragdowe uprawia się w Polsce zwykle jako rośliny doniczkowe. W gruncie najczęściej giną podczas zimy.
Nawożenie: marzec – lipiec (III-VII), co 1-2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących
Podlewanie: latem – umiarkowane, zimą – oszczędne
Stanowisko: słoneczne
W polskim klimacie żmijowce uprawia się zwykle jako rośliny doniczkowe (wyhodowane z nasion zakwitają w drugim roku uprawy).
Od kwietnia do września (IV-IX) powinny być wystawione na zewnątrz – w ogrodzie albo na balkonie lub tarasie. Zimą wstawia się je do słabo ogrzewanych pomieszczeń (około 10 stopni Celsjusza).
Czasem żmijowce szmaragdowe mogą przezimować z gruncie. Trzeba je zakopczykować i otulić agrowłókniną.
Cięcie: po kwitnieniu
Ścina się tylko przekwitłe kwiatostany. Część z nich warto zostawić, aby dojrzały w nich nasiona. Dzięki temu można wyhodować własne sadzonki żmijowców szmaragdowych. To poszukiwany, rzadki kwiat w Polsce.
Rozmnażanie: nasiona i sadzonki
- Nasiona – teoretycznie można siać cały rok do doniczek. Jednak najlepszym terminem siewu jest wiosna (marzec – maj), gdy dni są coraz bardziej słoneczne i dłuższe;
- Sadzonki – najlepiej ukorzeniać je w czerwcu i lipcu (VI-VII) z wykorzystaniem ukorzeniacza.
Wytrzymałość na mróz: do około minus 5 stopni Celsjusza
Ma podobną wytrzymałość na mróz jak lwia paszcza i strączyniec podwójnie groniasty. Tak jak te kwiaty potrafi czasem zrobić niespodziankę, czyli przezimować z gruncie (pod kopcem ziemi).
Choroby i szkodniki: odporny
Podczas przechowywania w pomieszczeniach mogą go atakować zwłaszcza przędziorki i mączliki.
Warto wiedzieć
- W krajach o cieplejszym klimacie, np. w Australii i Nowej Zelandii, żmijowce szmaragdowe są uważane za chwasty.
- Żmijowca szmaragdowego jako pierwszy opisał Karol Linneusz junior (1741-1783) – szwedzki przyrodnik. Było to w 1782 roku.
- Żmijowiec szmaragdowy nie jest jedynym żmijowcem spotykanym w Polsce. Dziko rośnie m.in. żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare) – bywa też siany na łąkach kwietnych. W ogrodach uprawiany jest żmijowiec rubinowy (Echium wildpretii).
2 komentarze
WOW jaka piękna roślina!
Niezwykła i robi wrażenie:) Ale niełatwa w uprawie.