Szybko zaczyna plonować. Wiśnia Lucyna to polska odmiana odporna na mróz. Rzadko choruje. Ma smaczne, słodko-kwaśne owoce.
Inne nazwy: nie ma
Pochodzenie: koniec XX wieku (Polska)
Dojrzewanie: lipiec (VII)
Zwykle wiśnia Lucyna dojrzewa w połowie lipca. Gdy wiosna i początek lata są słoneczne oraz ciepłe, owoce można zbierać nawet w pierwszej połowie lipca.
Owoce: średniej wielkości i duże (wielkość podobna do owoców Łutówki); ciemnoczerwone; łatwo odrywają się od szypułki; skórka gładka, błyszcząca; miąższ czerwony, zwarty, soczysty; smaczne, słodko-kwaśne; sok czerwony
Przeznaczenie: owoce deserowe, na przetwory
Gleba: przeciętna; odczyn obojętny (pH 6,7 -7,2)
Wiśnia Lucyna toleruje też słabszą ziemię lecz owoce są drobne. Źle rośnie w ziemi bardzo suchej i bardzo mokrej.
Stanowisko: słoneczne
Wiśnia Lucyna w pierwszych latach rośnie szybko. W kolejnych latach rośnie wolniej. Plonuje obficie i co roku. Zaczyna owocować po 2-3 latach od posadzenia.
Odporność: dobra
Wiśnia Lucyna jest odporna na mróz. Rzadko choruje. Jest mało podatna na raka bakteryjnego i drobną plamistość liści drzew pestkowych, zaś średnio odporna na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.
Zapylacze: samopylna
Wiśnia Lucyna jest samopłodna. Do zapylenia kwiatów potrzebne są jednak owady. Z kwiatka na kwiatek pyłek przenoszą np. pszczoły i trzmiele.
Wiśnia Lucyna jest dobrym zapylaczem np. dla wiśni Groniasta z Ujfehertoi.
Ciekawostki
- Wiśnia Lucyna to polska odmiana wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach (T. Jakubowski, A. Wojniakiewicz, S.W. Zagaja). Jest krzyżówką wiśni Łutówka oraz Schippotreb.
Źródło:
*wiedza własna
*”Ilustrowany katalog odmian wiśni”, Instytut Ogrodnictwa Skierniewice, 2013 rok