Przestrzeganie kalendarza siewu to podstawa! Wtedy uprawa warzyw w tunelu foliowym jest łatwiejsza. Rośliny plonują lepiej i rosną zdrowiej. Oto wskazówki na rok kalendarzowy.
Nie jest prawdą, że w tunelu foliowym można uprawiać tylko warzywa ciepłolubne, jak bakłażany, miechunki, ogórki czy pomidory. Tunel nadaje się także do przyśpieszania wiosną i przedłużania jesienią plonowania warzyw odpornych na mróz częściowo (np. kalarepa, kapusta, mizuna, rzodkiew, rzodkiewka, szpinak) lub całkowicie (m.in. cebula siedmiolatka, czosnek, szczypiorek).
Dzięki temu foliak można użytkować bardzo intensywnie przez większą część roku. Trzeba tylko przestrzegać terminów siewu i sadzenia. Oto kalendarz uprawy warzyw w tunelach foliowych:
Styczeń
To miesiąc, kiedy na tunelu nie powinno być folii. Należy ją przechowywać w pomieszczeniu, w suchym i ciemnym miejscu. Dlaczego? Zimą folię często rozrywa wiatr. Folia, a nawet konstrukcja tunelu mogą też zniekształcać się i pękać pod ciężarem śniegu.
Brak folii na tunelu nie przeszkadza jednak w uprawie warzyw mrozoodpornych jak cebula siedmiolatka, szczypiorek czy czosnek zimowy (wysiane lub posadzone późnym latem lub jesienią). W styczniu przechodzą one jeszcze spoczynek zimowy. Zaczynają przyśpieszoną wegetację po ponownym okryciu tunelu folią (w lutym lub w marcu – w zależności od pogody).
Pod koniec stycznia można posiać na rozsadę wczesne odmiany kapusty i kalarepy. Do posadzenia w tunelu foliowym będą gotowe na początku marca.
Luty
W drugiej połowie lutego – w dzień bez mrozu – na tunel można założyć folię. Nawet jeśli ziemia jest jeszcze zamrożona! Podłoże w tunelu, po okryciu folią jego konstrukcji, nagrzewa się szybko pod wpływem promieni słonecznych – nawet po kilku dniach. Folia jest zbyt zniszczona, by ją założyć? Porównaj nowe folie i tunele foliowe w ogrodosfera.pl.
Jak tylko ziemia odmarznie, można posadzić czosnek oraz cebulę dymkę na szczypior. Siać można też warzywa lubiące chłód, jak komatsuna, mizuna, rukola, rzodkiew, rzodkiewka, szpinak. Posadzić można korzenie pietruszki do pędzenia (z nasion pietruszka wschodzi długo). Pod folią już w marcu pietruszka wypuszcza liście, doskonałe do posypywania i dekoracji dań.
Na początku lutego można posiać na rozsadę wczesne odmiany kapusty i kalarepy. Do posadzenia w tunelu foliowym będą gotowe na początku marca.
Marzec
Czasem sezon uprawy warzyw w tunelu – ze względu na śnieżną i mroźną pogodę w lutym – można zacząć dopiero w marcu. Trzeba się starać, aby posiać jak najwięcej warzyw na początku marca.
Siać można endywię, komatsunę, mizunę, rukolę, rzodkiew, rzodkiewkę, sałatę, szpinak oraz sadzić rozsadę – kalarepę, kapustę białą, kapustę czerwoną, kapustę włoską. Warto zadbać o różnorodność odmian, np. posiać różnokolorowe rzodkiewki. Tunel foliowy bowiem, choć ma zwykle małą powierzchnię, dostarcza tak dużo świeżych warzyw, że jedna odmiana może się… znudzić.
Tunel foliowy w marcu można wykorzystywać także do przygotowywania oraz hartowania rozsady: warzyw, ziół, kwiatów.
Kwiecień
Na początku kwietnia w tunelu foliowym można posiać buraka ćwikłowego, buraka liściowego oraz koper ogrodowy, endywię, komatsunę, mizunę, rukolę, rzodkiew, rzodkiewkę, sałatę, szpinak.
Do końca kwietnia trzeba na bieżąco zbierać warzywa posiane lub posadzone w marcu oraz lutym. Jeśli się tego nie zrobi, w pierwszej połowie maja większość z nich zakwitnie i straci smak. Poza tym trzeba KONIECZNIE zrobić stopniowo miejsce w tunelu foliowym na warzywa ciepłolubne, które uprawia się na plon główny.
Już pod koniec kwietnia w tunelu foliowym sadzi się rozsadę pomidorów. Można na nie przeznaczyć cały tunel albo tylko fragment (w pozostałej części sieje się lub sadzi w maju inne warzywa ciepłolubne).
Tunel foliowy w kwietniu warto wykorzystywać także do przygotowywania oraz hartowania rozsady: warzyw, ziół, kwiatów.
Maj
W pierwszej połowie maja w tunelu foliowym sadzi się rozsadę takich warzyw ciepłolubnych jak arbuz, bakłażan, cukinia, dynia, melon, miechunka, ogórek, okra, szpinak nowozelandzki, a także pomidor (jeśli nie został posadzony w kwietniu, bo np. było zbyt zimno). Niektóre z tych warzyw można także siać od razu w tunelu, ale to opóźnia ich plonowanie o około 2 tygodnie. To np. arbuz, cukinia, dynia, melon, ogórek.
Bardzo dobrze pod osłonami rosną fasola i fasolnik. Te warzywa można siać przez cały maj.
Czerwiec
Jeśli w tunelu jest jeszcze wolne miejsce, na początku czerwca można jeszcze dosiać fasolę karłową (pnąca ma dłuższą wegetację) albo cukinię czy patisona. Nasiona tych warzyw warto mieć zawsze w zapasie w razie zniszczenia np. pomidorów czy ogórków przez duży mróz lub chorobę.
Lipiec
To czas zbioru plonów w tunelu foliowym. Jeżeli jest wolne miejsce, dosiać można np. rzeżuchę. To warzywo uprawiane w ziemi jest bardziej aromatyczne niż wyhodowane na wacie. Rzeżucha jest ciepłolubna. Dobrze rośnie np. w donicach wypełnionych ziemią. Do zbioru nadaje się już po kilka dniach od siewu.
Sierpień
W sierpniu w tunelu foliowych robi się stopniowo miejsce na warzywa poplonowe. Usuwać można np. ogórki i wczesne pomidory (odmiany późne owocują w tunelach nawet do listopada).
W wolnych miejscach sieje się takie warzywa jak komatsuna, mizuna, pak choi, rukola, rzodkiew, rzodkiewka, sałata, szpinak.
W kącie tunelu można posiać cebulę siedmiolatkę i szczypiorek. To warzywa wieloletnie (w tym samym miejscu dobrze rosną kilka lat), mrozoodporne, które uprawia się na szczypior. Pod osłonami plonują kilka tygodni wcześniej niż w gruncie.
Wrzesień i październik
Na początku września – w miejscach po usuniętych pomidorach, ogórkach czy papryce – dosiać można jeszcze komatsunę, mizunę, pak choi, rukolę, rzodkiew, rzodkiewkę, sałatę, szpinak.
Wrzesień oraz październik pod osłonami to pełnia zbiorów. Plonują m.in. miechunki, papryka oraz późne odmiany pomidorów. Od połowy września zbiera się warzywa posiane w sierpniu. O tej porze roku w tunelu foliowym dobrze rosną m.in. rzodkiewki.
Posadzić można czosnek zimowy na szczypior – najlepiej gniazdowo po kilka sztuk (wtedy szczypior jest większy).
Listopad
Termin zakończenia sezonu w tunelu foliowych zależy od pogody. Bardzo często jeszcze w listopadzie zrywa się ostatnie pomidory i miechunki.
Listopad to czas zbioru ostatnich warzyw poplonowych w tunelach, takich jak komatsuna, mizuna, pak choi, rukola, rzodkiew, rzodkiewka, sałata, szpinak.
Po zebraniu plonów należy zdjąć folię z tunelu w bezmroźny, suchy dzień. Następnie trzeba ją złożyć i przechowywać w pomieszczeniu.
Grudzień
W grudniu można zacząć kupować nasiona warzyw na kolejny sezon. Rozsadę kapusty i kalarepy do posadzenia w tunelu foliowym wysiewa się już na przełomie stycznia i lutego.