Ma baśniowo kolorowe kwiaty ze wzorem futra jaguara. Tygrysówka pawia to bylina cebulowa do uprawy w ogrodzie oraz donicach. Kwitnie w lipcu i sierpniu.
Inne nazwy: Tigridia pavonia
Nie jest odporna na mróz. Zimę musi spędzać w chłodnych pomieszczeniach, w których nie ma mrozu, np. w piwnicy lub garażu.
Pochodzenie: Ameryka Środkowa (Meksyk)
Cechy: bylina
Organem przetrwalnikowym jest cebula. To kwiat należący do rodziny kosaćcowate. Spokrewniony jest z takimi roślinami jak belamkanda chińska, frezja, irys, mieczyk, tritonia.
Po kwitnieniu liście stopniowo zasychają i tygrysówka przechodzi w okres spoczynku. Na przełomie września i października należy je wykopać.
Wysokość: około 50 cm
Kwiaty: wielobarwne w odcieniach białym, czerwonym, różowym, żółtym
Na płatkach jest wzór przypominający futro tygrysa lub jaguara. Dlatego w Ameryce Środkowej popularna nazywa tygrysówki to Kwiat Jaguara.
Średnica kwiatów wynosi około 10 cm. Pąki kwiatowe rozwijają się pojedynczo. Ich trwałość to jeden dzień. Podobnie kwitnie belamkanda chińska, z którą tygrysówka pawia jest spokrewniona.
Zapach: brak
Kwitnienie: lipiec – sierpień (VII-VIII)
Liście: zielone
Zastosowanie: rabaty kwiatowe, balkony i tarasy
Rozmnażanie: cebulki
Sadzenie: przełom kwietnia i maja (IV-V)
Cięcie: nie ma potrzeby
Stanowisko: w sezonie wegetacyjnym – słoneczne na zewnątrz, zimą – w chłodnym pomieszczeniu (bez mrozu)
W czasie spoczynku zimowego cebulki tygrysówki przechowuje się w chłodnych pomieszczeniach, w temperaturze około 5 stopni Celsjusza. Najlepiej je włożyć do pudełka z torfem, trocinami, włóknem kokosowym.
Ziemia: żyzna, próchnicza, z dużą ilością kompostu; odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7)
Przesadzanie: co roku należy sadzić w nowym miejscu
Podlewanie: w czasie wegetacji – umiarkowane, w czasie spoczynku – niepotrzebne
Nawożenie: co tydzień w czasie wegetacji (do przekwitnięcia)
Odporność na mróz: brak
Nie zimuje w gruncie w polskim klimacie. Zimę musi spędzać w chłodnym pomieszczeniu (około 5 stopni Celsjusza)
Choroby i szkodniki: odporna
Nie sprawia większych problemów. Może chorować, jeśli jest nadmiernie podlewana.
Warto wiedzieć
- Tygrysówkę opisał Antoine Laurent de Jussieu (1748-1836) – francuski botanik i dyrektor ogrodu botanicznego w Paryżu. Było to w 1789 roku.
- Już w 1820 roku tygrysówki pawie były do kupienia w Ogrodzie Strumiłły w Wilnie, o czym w „Uwiadomieniach” poinformował „Kuryer Litewski” 18 października tego roku:
„Do ogrodu P.Strumiłły przyszedł nowy transport cebulek holęderskich i innych roślin cebulkowych”. Wśród nich były wymienione tygrysówki pawie. Józef Strumiłło (1774-1847) był ziemianinem, prawnikiem, pasjonatem ogrodnictwa. W 6 lat po potrzymania transportu z tygrysówkami został aresztowany za działalność patriotyczną przez carat.