To roślina pokojowa łatwa w uprawie. Trzykrotka białokwiatowa ma liście w biało-zielone paski i białe kwiaty. Preferuje półcień.
Inne nazwy: Tradescantia albiflora, Tradescantia fluminensis ,Tradeskancja białokwiatowa, Trzykrotka biała, Trzykrotka wężykowata, Trzykrotka zielona
Cechy: bylina
Trzykrotka to bardzo łatwa w uprawie roślina pokojowa. Z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. W Polsce uprawiana jest od XIX wieku. Pochodzi z Ameryki Środkowej.
Wysokość (długość): około 100 cm
Młode trzykrotki białokwiatowe mają pędy wzniesione. Następnie płożą się i przewieszają. Jeśli stykają się z ziemią, bardzo łatwo się ukorzeniają.
Kwiaty: białe, drobne
To roślina ozdobna głównie z liści.
Liście: pasiaste; w kolorach białym i zielonym, u niektórych odmian muśnięte różem
Trzykrotki białokwiatowe mają najlepiej wybarwione liście, jeśli rosną w półcieniu. W zbyt nasłonecznionych miejscach ich liście płowieją, a w cieniu stają się zielone, prawie bez pasków.
Rozmnażanie: sadzonki pędowe i wierzchołkowe
Pędy tnie się na kawałki (ok. 10-15 cm lub krótsze). Najlepiej ukorzeniają się od kwietnia do czerwca (IV-VI) oraz w sierpniu (VIII). Najlepiej je sadzić od razu do ziemi. Ukorzeniają się bardzo łatwo i szybko.
Cięcie: z reguły nie ma potrzeby
Jeżeli urośnie zbyt długa, pędy przycina się nad dowolnym liściem. Pędy można także uszczykiwać, aby się rozkrzewiały.
Stanowisko: półcień
Dobrze rośnie zarówno w mieszkaniach chłodnych, jak i ciepłych zimą.
Ziemia: przeciętna lub żyzna, przepuszczalna; odczyn od kwaśnego do lekko kwaśnego pH 5-6
Nadaje się również do uprawy hydroponicznej.
Przesadzanie: lepiej jej nie przesadzać lecz odmładzać co kilka lat z sadzonek pędowych
W doniczce można sadzić po kilka sadzonek.
Podlewanie: umiarkowane
Lubi zraszanie.
Nawożenie: co 2 tygodnie od marca do października (III-X)
Najlepsze są nawozy do kwiatów doniczkowych ozdobnych z liści.
Odporność na mróz: brak
Choroby i szkodniki: bardzo odporna
Choruje sporadycznie. Nie lubią jej szkodniki. Powodem złej kondycji jest zwykle nadmierne podlewanie lub jego brak.
Ciekawa odmiana trzykrotki białokwiatowej
- Nanouk – liście w paski w kolorach zielonym i białym, muśnięte różem
Warto wiedzieć
- Trzykrotka białokwiatowa jest uprawiana w polskich mieszkaniach od ponad 100 lat. Zachwycał się nią Edmund Jankowski – słynny pomolog, ogrodnik, biolog. Tak pisał o trzykrotce białokwiatowej w książce „Kwiaty naszych mieszkań” z 1880 roku:
„Wyborna roślina ampułkowa, zarazem do ozdabiania koszyków służąca, bo z doniczek blisko brzegu umieszczonych zwiesza się na 2-3 stóp ku ziemi. Łodygi i liście soczyste, te ostatnio jajowato-lancetowate, lśniące, zawsze świeże; cała roślina śmieje się swoją świetną zielonością a w pokoju miernie ciepłym i wilgotnym, często skrapiana rozrasta się jak zielsko, wydaje obfite korzenie przybyszowe, czepia się niemi innych przedmiotów, wkorzenia w ziemię innych doniczek”.
- W krajach o ciepłym klimacie trzykrotka białokwiatowa uprawiana jest w ogrodach oraz rośnie dziko. Uważana jest za roślinę inwazyjną np. w Australii.
- Łacińska nazwa tradescantia, upamiętnia ogrodnika angielskiego króla Karola I Stuarta, którym był John Tradescant (ok. 1570-1638).
- Trzykrotka białokwiatowa jest jednym z wielu gatunków trzykrotek uprawianych w Polsce. Wśród są trzykrotka Andersona (Tradescantia andersoniana), trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina), trzykrotka purpurowa (Tradescantia pallida), trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana), reo meksykańskie (Tradescantia spathacea).