Gdy dni są długie, szpinak wybija w kwiatostany i słabo plonuje. Dlatego trzeba go koniecznie siać tak, by zapewnić mu podczas wzrostu dni krótkie.
Szpinak to warzywo łatwe w uprawie. Największy problem sprawia termin siewu. Gdy szpinak posieje się o niewłaściwej porze roku, gdy dzień jest długi i w dodatku się wydłuża (co ma miejsce wiosną), zawsze wybije w kwiatostany i plonu nie będzie. Podobnie zachowuje się np. rzodkiewka, bo to też warzywo dnia krótkiego.
Terminy siewu szpinaku
1. Wiosna
Kiedy siać: gdy tylko ziemia odmarznie, ale nie później niż 15 kwietnia (IV)
Zbiór: do połowy maja (V)
Polecane odmiany: Arosia, Bloomsdale, Orbita, Merlo Nero, Matador, Olbrzym Zimowy
2. Lato
Kiedy siać: ostatni tydzień lipca (VII) i pierwszy tydzień sierpnia (VIII)
Zbiór: przełom września i października (IX-X)
Polecane odmiany: Arosia, Asta, Bloomsdale, Orbita, Merlo Nero, Matador,
3. Jesień
Kiedy siać: wrzesień (IX), ale gdy jesień jest ciepła, siew może być jeszcze późniejszy
Zbiór: kwiecień (IV) następnego roku
Polecane odmiany: Arosia, Asta, Markiza, Matador, Orbita, Olbrzym Zimowy
Szpinak kiełkuje szybko – już po 4-7 dniach, o ile ziemia jest wilgotna. Do kiełkowania wystarcza mu temperatura 2-3 stopnie Celsjusza. Najtrudniejsza jest uprawa z siewu letniego, gdyż o tej porze roku ziemia jest często przesuszona. Dlatego szpinak z letniego siewu trzeba podlewać. Poza tym szpinak nie lubi upałów. Nasiona KLIKNIJ TUTAJ
Głębokość siewu
Szpinak ma duże nasiona. Najlepiej siać je punktowo, co około 2 cm. Optymalna odległość między rzędami – 20 cm. Głębokość siewu szpinaku – 1,5- 2 cm.
Warto wiedzieć
- Szpinak lubi ziemię próchniczą, żyzną. Gdy gleba jest słaba, wysiane nasiona warto przysypać kompostem, a nie zwykłą ziemią. Będzie dorodniejszy.