To warzywo wieloletnie. Szczypiorek plonuje od końca zimy do późnej jesieni. Jest niewymagający i bardzo odporny. Łatwo się rozmnaża.
Inne nazwy: Allium schoenoprasum, Czosnek szczypiorek, Szczypior
Szczypiorek uprawia się głównie dla liści. Mają pikantny smak podobny do liści cebuli. Jadalne są także kwiaty szczypiorku.
Cechy: bylina
Szczypiorek to warzywo wieloletnie. Co 3-4 lata warto zmieniać mu stanowisko bo z upływem lat w tym samym miejscu rośnie słabiej.
Wysokość: około 30-50 cm
Szczypiorek jest najwyższy w czasie kwitnienia. Szybko rozrasta się na boki i tworzy kępy roślin potomnych.
Kwitnienie: maj – czerwiec (V-VI)
Kwiaty szczypiorku są różowe lub fioletowe. Jest ich dużo, bardzo ładnie wyglądają. Z tego powodu szczypiorek uprawia się także jako roślinę ozdobną.
Uwaga! Kwiaty szczypiorku można ścinać do wazonu.
Rozmnażanie: nasiona oraz podział kęp
Rozmnażanie szczypiorku jest łatwe:
- Nasiona – szczypiorek sieje się w marcu i kwietniu (III-IV) oraz lipcu i sierpniu (VII-VIII). Siać można od razu do gruntu albo najpierw do skrzynek lub rozsadnik. Szczypiorek wschodzi bardzo dobrze w ciągu 14-20 dni, w temperaturze od 12 stopni Celsjusza. Łatwo rozsiewa się sam.
Więcej o siewie szczypiorku CZYTAJ TUTAJ
- Podział kęp – kępy szczypiorku dzieli się łopatką lub szpadlem i sadzi w nowych miejscach. Najlepszy czas na przesadzanie szczypiorku to marzec i kwiecień (III-IV) oraz sierpień (VIII). Sadzić można zarówno kępy, jak i pojedyncze szczypiorki.
Zbiór: prawie cały rok
Szczypiorek jest całkowicie mrozoodporny. Plonuje aż do późnej jesieni. Na zimę jego liście zasychają i szczypiorek zimuje pod ziemią. Liście wypuszcza bardzo wcześnie – już w lutym (II). To jedno z najwcześniej plonujących warzyw.
Zastosowanie: liście i kwiaty – do zup, sałatek, sosów, twarożku, na kanapki; kwiaty także do wazonu
Szczypiorek jest traktowany zwykle jak przyprawa. Ma pikantny smak, podobny do liści cebuli. Jest też rośliną leczniczą. Zawiera dużo witaminy C oraz m.in. fosfor, potas, wapń, witaminę B2, żelazo. Obniża ciśnienie i poprawia apetyt.
Liście dłużej zachowują delikatny smak, jeśli usuwa się kwiaty szczypiorku. Liście szczypiorku można ścinać „na jeża”, ale nie niżej niż 3-5 cm nad ziemią. Najłatwiej zrobić to nożyczkami.
Dzięki temu szczypiorek szybko się regeneruje i wypuszcza dużo nowych, zdrowych liści oraz mocno się rozkrzewia.
Stanowisko: słoneczne lub lekki półcień
Gdzie siać i sadzić: warzywnik, rabaty kwiatowe, donice, tunele foliowe (nieogrzewane)
Szczypiorek ładnie się prezentuje wśród roślin ozdobnych. Nadaje się np. na niskie obwódki.
Szczypiorek można uprawiać w donicach na balkonie, ale raczej jako roślinę jednoroczną. Zimujący w donicach szczypiorek, choć jest w pełni mrozoodporny, często wysycha i zamiera. Lepiej taki szczypiorek zabrać na zimę do mieszkania i pędzić na parapecie.
W tunelach foliowych, pod włókniną czy folią perforowaną, także można pędzić szczypiorek. Pod okryciem plonuje kilka tygodni wcześniej niż bez okrycia.
Gleba: żyzna lub przeciętna; odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7)
Szczypiorek najlepiej rośnie w pierwszym roku po oborniku. Bardzo lubi nawożenie kompostem. Nie jest jednak wybredny co do ziemi.
Podlewanie: umiarkowane
Szczypiorek ma bardzo mocny system korzeniowy. Wiosną bardzo rzadko wymaga podlewania. W praktyce podlewa się tylko wschodzący szczypiorek.
Podlewanie szczypiorku jest potrzebne latem – od czasu do czasu – podczas suszy.
Nawożenie: kwiecień – sierpień (IV-VIII), raz w miesiącu
Do nawożenia szczypiorku najlepiej używać nawozów naturalnych, np. gnojówek z pokrzywy lub dzikiego bzu czarnego, nawozu z pokrzywą lub biohumusu.
Szczypiorek bardzo lubi ściółkowanie kompostem.
Odporność na mróz: bardzo dobra
Szczypiorek doskonale zimuje w polskim klimacie. Nie potrzebuje okrywania.
Choroby i szkodniki: bardzo odporny
Szczypiorek rośnie zdrowo. Nie wymaga oprysków. Jest odporny na choroby i nie lubią go szkodniki.
Jeśli szczypiorek zamiera lub słabo rośnie, to zwykle z powodu nadmiernego zacienienia oraz zbyt obfitego podlewania.
Ciekawe odmiany szczypiorku
- Fortel
- Jowisz
- Prazska
- Splendidus
- Wulkan
Warto wiedzieć
Szczypiorek jest warzywem uprawianym od wieków. Jednak popularność zdobył dopiero w XX wieku. Wcześnie uprawiana była raczej cebula siedmiolatka, tzw. gruby szczypior.