Dobre terminy to wiosna i koniec lata. Siew trybuli wykonuje się od razu do gruntu. Wschodzi już po kilku dniach. Nadaje się także do uprawy w donicach.
Trybula to warzywo, zioło oraz przyprawa. Szybko rośnie. Do jedzenia nadaje się już po 3-4 tygodniach od siewu. Jest bardzo łatwa w uprawie.
Nawet jeden(!) listek trybuli wystarczy, by zupa czy sałatka miały głęboki, piękny zapach.
Trybulę sieje się od razu do gruntu.
Terminy siewu trybuli
- Marzec
- Kwiecień
- Maj – tylko pierwsze dni
- Sierpień
- Wrzesień – tylko pierwsza połowa
Uwaga! Trybula zakwita, gdy dzień staje się długi (staje się wtedy mniej smaczna). Dlatego siew trybuli wiosną można robić tylko w podanych terminach, aby nie zdążyła zakwitnąć przed zbiorem.
Głębokość siewu
Trybulę sieje się na głębokość około 0,5 cm.
Gdzie siać
Trybulę można siać w warzywniku, donicach, tunelach foliowych i szklarniach. Lubi chłód i jest odporna na przymrozki.
Stanowisko powinno być słoneczne. Trybula toleruje tylko lekkie zacienienie.
Jaka ziemia
Trybula ma małe wymagania co do ziemi. Wystarcza jej ziemia przeciętna, ale dorodniej rośnie na kompoście.
Kiełkowanie
Trybula kiełkuje po 7-10 dniach w zależności od temperatury (szybciej, jeśli jest co najmniej 10 stopni Celsjusza). Siewki doskonale znoszą przymrozki do minus 6 stopnia Celsjusza.
Warto wiedzieć
- Nasiona trybuli posianej wiosną dojrzewają w lipcu (VII). Można je zebrać i posiać w tym samym roku w sierpniu lub w pierwszej połowie września (VIII-IX). Wzejdą i znowu wydadzą plon. Trybula jesienna jest mniejsza niż wiosenna i nie zakwita.
- Trybula jest uprawiana w Polsce od wieków. Była popularna już w XVII wieku. Uważano ją za warzywo o leczniczych właściwościach oraz przyprawę. Informacja o niej jest m.in. w książce „Skład abo skarbiec znakomity sekretów oekonomiej ziemiańskie” z 1693 roku.
- Dawniej trybulę stosowano jako lek na wzmocnienie oczu oraz poprawę apetytu.