Listopad i grudzień są najlepsze na siew ozimy pietruszki. Tak posiana pietruszka wschodzi wiosną – wcześniej, lepiej i bez podlewania.
Siew ozimy pietruszki, nazywany także siewem pod grudę, wykonuje się późną jesienią i wczesną zimą, czyli w listopadzie i grudniu (XI-XII). Dlaczego? Powody są trzy:
1. Lepsze kiełkowanie – teoretycznie pietruszka kiełkuje wiosną po 14-28 dniach (od siewu wiosną). Jednak, jeśli wiosna jest sucha, trwa to znacznie dłużej. Na brak wody wiosną są także wrażliwe młodziutkie siewki.
Siew ozimy pietruszki sprawia, że nasiona kiełkują wcześniej i bez podlewania. Wystarcza im wilgoć ze stopionego śniegu oraz temperatura 2-3 stopnie Celsjusza. Same sobie wybierają najlepszą porę na wykiełkowanie. Zwykle pietruszka z siewu ozimego zielni się na grządkach w pierwszej połowie kwietnia (IV).
2. Mniej rozwidlonych korzeni – zbyt sucha ziemia wiosną to jeden z powodów krzywych korzeni pietruszki. Siew ozimy pietruszki sprawia, że rozwidlonych korzeni jest mniej.
3. Wcześniejszy zbiór – pietruszka z siewu przed zimą wcześniej kiełkuje. Dzięki temu młoda nać pietruszki jest szybciej gotowa do zbioru.
Ziemia pod siew ozimy pietruszki
Pietruszkę ozimą, zarówno naciową, jak i korzeniową, sieje się od razu do gruntu. Ziemia musi być głęboko przekopana.
Jeśli ziemia jest zbyt ubita, korzenie pietruszki często się rozwidlają. Przy uprawie pietruszki korzeniowej ma to duże znaczenie, przy naciowej – mniejsze.
Jak zapobiegać rozwidlaniu korzeni pietruszki CZYTAJ TUTAJ
Pietruszkę najlepiej siać w drugim roku po oborniku lub ewentualnie, jeżeli ziemia jest żyzna, w trzecim roku.
Na grządkach z pietruszką nie mogą się robić zimą i na przedwiośniu kałuże! Stojąca zbyt długo woda powoduje zamieranie kiełkujących nasion i siewek.
Głębokość siewu
Pietruszkę sieje się na głębokość 1 cm. Siew ozimy pietruszki na ponad 2 cm powoduje, że siewki są słabe.
Odporność pietruszki na mróz
Pietruszka z siewu ozimego zimuje w postaci nasion. Kiełkują dopiero wiosną! Przed zimą NIE WOLNO przyśpieszać kiełkowania pietruszki przez moczenie nasion.
Ogólnie pietruszka to warzywo preferujące chłód. Wiosną młode siewki bardzo dobrze znoszą przymrozki do minus 3-4 stopni Celsjusza. Pietruszka wytrzymuje też krótkie spadki temperatury do minus 9 stopni Celsjusza.
Odmiany do siewu ozimego
Na siew ozimy pietruszki nadają się wszystkie odmiany. Szczególnie udają się odmiany wczesne, np. pietruszka Cukrowa, oraz naciowe.
Warto wiedzieć
- Siew ozimy pietruszki w XIX wieku robiono także na śnieg. Po pierwszych opadach śniegu, zwykle w grudniu, nasiona pietruszki sypano bezpośrednio na śnieg, bez przykrywania. Nasiona przysypywały kolejne opady śniegu. Naturalnie zagłębiały się w ziemi w czasie odwilży i znowu były przysypywane śniegiem. Tak posiana pietruszka wschodziła wiosną.