Dobre terminy to wiosna i koniec lata. Siew komatsuny wykonuje się od razu do gruntu. Bardzo szybko wschodzi, rośnie i plonuje.
Komatsuna to warzywo wyjątkowo szybko plonujące. Do jedzenia nadaje się już po 3-6 tygodniach od siewu. Jest bardzo łatwa w uprawie.
Komatsuna jest znana także pod nazwami japoński szpinak musztardowy, kapusta japońska, szpinak musztardowy. W smaku jest delikatna – przypomina pak choi oraz kapustę pekińską. Ma też podobne zastosowanie kulinarne. Komatsunę można jeść na surowo, np. w sałatkach, oraz w daniach na ciepło, np. kurczak duszony z warzywami.
Komatsunę sieje się od razu do gruntu.
Terminy siewu komatsuny
- Marzec
- Kwiecień
- Maj – tylko pierwsze dni
- Sierpień
- Wrzesień – tylko pierwsza połowa
Uwaga! Siew komatsuny wiosną można robić tylko w podanych terminach, by nie zdążyła zakwitnąć przed zbiorem. Komatsuna posiana w sierpniu i wrześniu nie zdąży zakwitnąć.
Komatsuna to warzywo zakwitające, gdy dni stają się długie (podobnie jak np. rzodkiewka). Liście kwitnącej komatsuny są niesmaczne, ale można jeść kwiaty.
Głębokość siewu
Komatsunę sieje się na głębokość około 1 cm. Łatwo rozsiewa się sama.
Gdzie siać
Komatsunę sieje się w warzywniku, donicach, a wczesną wiosną także tunelach foliowych i szklarniach. To warzywo lubiące chłód.
Stanowisko powinno być słoneczne. Komatsuna toleruje tylko lekkie zacienienie.
Jaka ziemia
Komatsuna nie jest wymagająca co do ziemi. Wystarcza jej ziemia przeciętna, ale bardzo lubi dodatek kompostu. Rośnie wtedy zdecydowanie lepiej, plon jest większy.
Kiełkowanie
Komatsuna kiełkuje po 6-7 dniach. Siewki doskonale znoszą przymrozki.
Warto wiedzieć
- Nasiona komatsuny posianej wiosną dojrzewają już w lipcu (VII). Można je zebrać i posiać w tym samym roku. Wzejdą i wydadzą plon. Jednak komatsuny posiane po raz drugi w tym samym roku nie zdążą zakwitnąć i zawiązać nasion. Dlatego część własnych nasion trzeba zachować na siew wiosenny.
- Komatsuna jest uprawiana w Japonii od wieków. W Polsce to warzywo nowe.
Więcej o uprawie komatsuny CZYTAJ TUTAJ