Na siew czosnku niedźwiedziego odpowiedni jest czas od lipca do listopada. Wschodzi w marcu następnego roku. Nasiona sieje się do gruntu.
To roślina lecznicza i ozdobna, a także przyprawa. Siew czosnku niedźwiedziego jest najłatwiejszym sposobem rozmnażania tej rośliny. Jeśli ma dobre warunki w ogrodzie, już po kilku latach tworzy wiosną duże, zielone łany z kwiatami w białym kolorze, gdyż łatwo się rozsiewa.
W Polsce dziko rosnący czosnek niedźwiedzi jest pod częściową ochroną. Trzeba mieć pozwolenie na jego zrywanie. Dlatego wygodniej jest go posiać (nasiona są dostępne w sklepach ogrodniczych). We własnym ogrodzie czosnek niedźwiedzi można zrywać bez przeszkód, jak inne zioła. Świeżo zebrany jest też najlepszy w smaku.
Terminy siewu czosnku niedźwiedziego
- Lipiec
- Sierpień
- Wrzesień
- Październik
- Listopad
Głębokość siewu czosnku niedźwiedziego
Nasiona czosnku niedźwiedziego sieje się płytko – na głębokość do 0,5 cm.
Gdzie siać czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi najlepiej siać w miejscu, gdzie jest często wilgotno, np. w rowie, przy rynnie, kranie, studni. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste.
Jaka ziemia dla czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi dobrze rośnie w ziemi przeciętnej lub żyznej, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7). Nie jest wymagający co do gleby, ale pod warunkiem, że jest wilgotna, zwłaszcza wiosną. Lubi ściółkowanie kompostem.
Kiełkowanie czosnku niedźwiedziego
Bez względu na termin siewu czosnek niedźwiedzi wschodzi w tym samym czasie, czyli w marcu (III). Jest odporny na przymrozki.
Warto wiedzieć
- W naturze czosnek niedźwiedzi dobrze rośnie w towarzystwie konwalii majowej. Nie należy jednak uprawiać razem tych roślin. Ich liście są podobne i łatwo je pomylić. Konwalia jest trująca!