Na sadzenie śniedka wiechowatego najlepszy termin to pierwsza połowa maja. Białe kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca.
Śniedek wiechowaty to piękny kwiat ogrodowy, który rozmnaża się z cebul. Wypuszcza po 3-4 pędy kwiatowe. Na każdym ma zwykle po około 20 kwiatków (czasem więcej).
Śniedki wiechowate kwitną od czerwca do sierpnia (VI-VIII). Nadają się uprawy w gruncie oraz donicach. Polskie zimy są dla nich zbyt mroźne. Dlatego śniedki wiechowate trzeba wykopywać przed zimą. Cebule przechowuje w chłodnych pomieszczeniach, podobnie jak mieczyki.
Termin sadzenia: w gruncie – pierwsza połowa maja (V), w donicach – druga połowa kwietnia i pierwsza połowa maja (IV-V)
Uwaga! Jeżeli sadzenie śniedka wiechowatego wykonuje się do donic już w kwietniu (IV), trzeba je trzymać w ciepłym pomieszczeniu, np. szklarni, oranżerii, na parapecie w mieszkaniu. Kwiaty wystawia się na zewnątrz po 15 maja (V).
Głębokość sadzenia: 3-krotna wysokość cebulki
Odległość między cebulami: minimum 15 cm
Śniedki wiechowate najlepiej sadzić po kilka albo więcej sztuk w wyeksponowanych miejscach oraz dużych donicach.
Przesadzanie: co roku
Śniedki wiechowate nie są odporne na mróz. Cebule trzeba wykopać we wrześniu – październiku (IX-X) i przechować chłodnym pomieszczeniu, np. piwnicy.
Stanowisko: słoneczne
Ziemia: żyzna, próchnicza; o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH około 7)
Śniedek wiechowaty bardzo lubi rosnąć na kompoście. Dlatego sadzenie śniedka wiechowatego warto zacząć od zasilenia ziemi kompostem (wiaderko 10 litrów na 1 metr kwadratowy).
Ściółkowanie: kora, kompost
Śniedek wiechowaty bardzo lubi ściółkowanie.
Warto wiedzieć
- Śniedek wiechowaty należy do rodziny szparagowatych.
Jest spokrewniony z takimi roślinami jak cebulica, hiacynt, hiacyntowiec, puszkinia, śnieżnik, szafirek.
- Sadzenie śniedka wiechowatego warto tak zaplanować, by obok rosły mieczyki. Te kwiaty lubą swoje towarzystwo oraz mają podobne wymagania i czas kwitnienia. Szczególnie elegancko prezentują się posadzone razem białe mieczyki i śniedki wiechowate.