Bujnie, zdrowo rośnie. Róża Mozart to stara odmiana w stylu retro. Gdy kwitnie, wygląda jak hortensja bukietowa. Jest odporna na mróz.
Inna nazwa: Lambertiana Mozart
Grupa róż: piżmowe (Hybrid Musk)
Rok wyhodowania: 1937
Hodowca: Peter Lambert (Niemcy)
Wysokość: 100-150 cm
Szerokość: 100-200 cm
Róża Mozart ma kształt dużego, rozłożystego krzaka. Dlatego potrzebuje sporo miejsca w ogrodzie. Pokrojem oraz kształtem kwiatostanów róża Mozart przypomina hortensje bukietowe.
Róża Mozart nadaje się do prowadzenia przy podporach, jak pnącą. Tak prowadzona zajmuje mniej miejsca.
Wymiary róż Mozart można korygować cięciem. Znoszą je doskonale.
Kwitnienie: od czerwca do października (VI-X)
Róża Mozart kwitnie cały sezon różowymi kiściami, które z daleka wyglądają jak hortensje bukietowe. Najwięcej kwiatów jest na początku kwitnienia. Potem liczba kwiatów zależy od cięcia letniego. Jeśli przekwitłe kwiaty się obcina, róża Mozart wypuszcza kolejne, liczne pąki kwiatowe. Jeżeli kwiaty są nie obcinane, zawiązują się pomarańczowe owoce, które również są wspaniałą dekoracją.
Kwiaty: różowe z białym środkiem; pojedyncze
Świeżo rozkwitłe róże Mozart mają mocniejszy odcień koloru różowego. Kwiaty potem bledną, ale do końca zachowują ładną, różową barwę.
Pręciki są widoczne, krótkie, w żółtym kolorze.
Średnica kwiatów – 3-4 cm. Każdy kwiat ma 5 płatków.
Zapach: delikatny
Liście: ciemnozielone, błyszczące
Kolce: liczne; małe i średniej wielkości
Zastosowanie: pojedynczy krzew, niskie żywopłoty, przy podporach w wyeksponowanym miejscu, dywany kwiatowe (na dużych powierzchniach); ogrody w stylu angielskim, ogrody letniskowe; uprawa w donicach, np. na balkonie lub tarasie
Stanowisko: słoneczne; toleruje półcień
Róża Mozart jest wyjątkowo tolerancyjna co do stanowiska. Dobrze rośnie nawet pod drzewami.
Gleba: przeciętna lub żyzna
Róża Mozart nie ma specjalnych wymagań co do ziemi. Jest niewymagająca.
Podlewanie: umiarkowane – w pierwszych latach uprawy, niekonieczne – w kolejnych latach
Róża Mozart ma silne korzenie. Jest odporna na brak wody.
Nie powinna być podlewana na liście. Róża Mozart jest odporną odmianą na choroby, ale to zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Róże trzeba podlewać tylko przy korzeniu.
Nawożenie: od maja do lipca (V-VII)
Używać można nawozu sztucznego przeznaczonego do róż. Polecane nawozy naturalne to np. gnojówka z pokrzywy czy obornik krowi.
Rozmnażanie: szczepienie, odrosty korzeniowe
Cięcie: wiosną
Róże Mozart przycina się co roku w czasie, gdy kwitną forsycje. Ucina się 1/3 pędów żywych pędów i wszystkie przemarznięte.
W sezonie można ucinać przekwitłe kwiaty. Róża Mozart wypuszcza wtedy więcej pąków kwiatowych. Jeśli przekwitłych kwiatów się nie obetnie, róże Mozart zawiązują pomarańczowe owoce.
Wytrzymałość na mróz: bardzo dobra
Róża Mozart nie musi być zabezpieczona na zimę. To jedna z najbardziej odpornych na mróz róż piżmowych.
Młode, świeżo posadzone (zwłaszcza jesienią) róże Mozart warto jednak zabezpieczyć kopcem ziemi (na wszelki wypadek).
Kopiec ziemi usypuje się u nasady róży na wysokość około 20 cm.
Choroby i szkodniki: bardzo odporna
Róża Mozart rośnie zdrowo. Nie potrzebuje chemicznych oprysków. Większym problemem bywa jej bujny wzrost (jest szersza niż wyższa). Dlatego trzeba dla niej przewidzieć więcej miejsca albo prowadzić ją przy podporach.
Wiosną, szczególnie gdy jest ciepło, słonecznie i bezwietrznie, róża Mozart bywa atakowana przez mszyce.
Warto wiedzieć
- Różę Mozart wyhodował w 1937 roku Peter Lambert (1859-1939) – jeden z najsłynniejszych hodowców róż w Niemczech. Z jego szkółki pochodzą dziesiątki wspaniałych róż. Róże Lamberta wyróżnia bardzo duża odporność na choroby, a także wdzięk w stylu retro. To róże zwykle niewymagające, do każdego ogrodu.
- Róża Mozart to krzyżówka róży piżmowej Robin Hood (z 1927 roku; Wielka Brytania) i róży wielkokwiatowej, mieszańca herbatniego Rote Pharisaer (z 926 roku; Niemcy). Poprzez różę Robin Hood jest spokrewniona np. z białą różą Iceberg (z 1958 roku; Niemcy).
- Nazwę róża Mozarta otrzymała na część Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791) – genialnego kompozytora.
- Róże piżmowe, do których jest zaliczana odmiana Mozart, to składnik perfum i kosmetyków. Kwiaty na krzakach nie mają intensywnego zapachu. Dopiero w kosmetykach tworzą intrygującą bazę zapachową. Olejek z róż piżmowych ma działanie odmładzające skórę.