Zioła w domu to doskonały sposób na to, by ich smakiem i aromatem móc cieszyć się przez okrągły rok. Do najpopularniejszych z nich zalicza się między innymi tymianek, bazylię czy kolendrę. Co warto wiedzieć na temat domowej uprawy ziół?
Artykuł reklamowy
Garść przydatnych wskazówek dla początkujących
Tymianek oraz inne przyprawy uprawiać można w pojemnikach wykonanych z dowolnego materiału. Warto, aby miały one wymiary nie mniejsze niż 20×20 centymetrów — pozwoli to roślinom na swobodny rozwój. Wybierając doniczkę należy upewnić się, że znajdują się w niej otwory odprowadzające nadmiar wody. Każde zioło najlepiej sadzić w osobnej pojemniku — będą miały one wówczas miejsce na rozrost korzeni.
Zioła sadzić powinno się na początku marca lub w sezonie letnim. Chcąc zasadzić zioła z nasion, pamiętać należy o dokonaniu wysiewu. W tym celu, nasionka wkładamy do małych pojemników z otworami w dnie. Gdy podrosną, przesadzamy je do większych doniczek. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest uprawa ziół z gotowych sadzonek. W tym przypadku niezbędne jest utworzenie w ziemi małego dołka, w którym umieszczony zostanie system korzeniowy. Sadząc zioła z sadzonek mamy większą pewność, że urosną, a co więcej — nie ma tu konieczności długiego czekania na efekty. Zioła najlepiej umieścić w miejscu dobrze nasłonecznionym, na przykład na parapecie.
Uprawiając zioła w doniczkach należy pamiętać o tym, że nie lubią one zarówno nadmiaru wody, jak i przesuszenia. Gleba musi być przez cały czas lekko wilgotna. W momencie, gdy do czynienia mamy z ziołami, które dopiero zaczynają rosnąć, należy je podlewać cienkim strumieniem — nie uszkodzimy wówczas delikatnych liści czy korzeni.
Jeżeli chodzi o częstotliwość podlewania ziół, w znaczącej części przypadków jest to 1 raz dziennie, małą ilością wody. W upalne dni czynność tę powtarzać można nawet kilka razy na dzień.
Liście ziół obrywać powinno się z górnej części krzaka. Wówczas będzie są ona rozrastać nie w górę, lecz na boki. Gdy dana roślina nie jest używana przez dłuższy czas, należy przyciąć jej wierzchołki — zagwarantuje jej to równomierny wzrost.
Najpopularniejsze zioła do uprawiania w domu
Jakie zioła najlepiej nadają się do uprawiania w domowych warunkach? Zalicza się do nich między innymi:
- Tymianek — to wieloletnia roślina o barwnych, aromatycznych liściach. Najlepiej czuje się ona w miejscach dobrze nasłonecznionych. Tymianek wysiewa się na wiosnę. Dorasta do 30 centymetrów, mocno się rozgałęziając. Zioło to doskonale nadaje się jako dodatek do zup i sosów. Tymianek działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Właściwości tymianku sprawiają, że doskonale radzi on sobie w łagodzeniu bólów reumatycznych czy odkażaniu stanów zębowych. Herbata z tymianku redukuje ciśnienie krwi, wzmacnia odporność i zwalcza biegunkę oraz wymioty. Tymianku nie powinny jednak spożywać kobiety w ciąży — zwiększać może on bowiem ryzyko poronienia.
Chcąc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego zioła, warto zajrzeć na stronę:
https://fajnyogrod.pl/porady/tymianek-macierzanka-tymianek-uprawa-wlasciwosci-odmiany-zastosowanie/.
- Kolendra — roślina jednoroczna wysiewana do żyznej ziemi. Najlepiej czuje się w suche, słoneczne dni. Kolendra dorastać może nawet do 80 centymetrów. Bardzo często stosuje się ją jako dodatek do potraw kuchni orientalnych, a także do pieczonych mięs czy domowej roboty kiełbas. Kolendra przyspiesza trawienie, pobudza apetyt i w pozytywny sposób wpływa na układ nerwowy.
- Koper — roślina jednoroczna, która uzyskiwać może wysokość do 80 centymetrów. Koper wysiewa się wiosną. Wymaga on stanowiska słonecznego i osłonionego od wiatru. Koper wykorzystywany jest jako dodatek do dań rybnych, ziemniaków oraz ogórków. Znakomicie radzi on sobie z łagodzeniem kolki i niestrawności u niemowląt.
- Bazylia — roślina jednoroczna, która najlepiej czuje się w mocno nasłonecznionych miejscach. Siać należy ją rzadko i płytko, w wilgotnej ziemi. Bazylia dorasta do 40 centymetrów i mocno się rozgałęzia. Podlewać można ją wyłącznie w południe. W upalne dni zioło to należy dodatkowo spryskiwać wodą. Bazylia to doskonały dodatek do sałatek czy sosów. Skutecznie zwalcza ona niestrawność i wykazuje właściwości uspokajające. Postawiona na parapecie, odstrasza owady.
- Mięta — roślina wieloletnia, która lubi wilgotną, próchniczną ziemię. Najlepiej czuje się ona w nasłonecznionych miejscach. Mięta osiągać może wysokość do 30 centymetrów. Zioło to dobrze sprawdza się przy problemach z trawieniem oraz w leczeniu grypy i przeziębienia. Co więcej, mięta skutecznie odstrasza mrówki i mszyce.
- Szałwia — roślina wieloletnia, która najlepiej czuje się w słonecznych miejscach. Dodawać można ją do sałatek czy dań mięsnych lub zaparzyć z niej herbatę. Szałwia skutecznie zwalcza biegunki.
- Pietruszka — roślina dwuletnia, który lubi nasłonecznione miejsca z lekkim cieniem. Jej liście to popularny dodatek do ryb, ziemniaków, sałatek czy sosów. Korzenie pietruszki wykorzystywane są w leczeniu trawienia. Napar z jej liści dobrze sprawdza się natomiast do pielęgnacji suchej cery.