Wykonuje się wiosną oraz jesienią. Nawożenie szachownic jest łatwe. Trzeba tylko o nim pamiętać! Sprawdzają się np. nawozy do kwiatów cebulowych.
Szachownica (Fritillaria) lubi żyzną, próchniczą ziemię i systematyczne nawożenie. Wtedy obficie kwitnie i wydaje więcej młodych cebulek. Dobrze odżywione cebule lepiej zimują oraz są bardziej odporne na choroby.
W polskich ogrodach uprawia się kilka gatunków szachownic. Tak samo nawozi się większość z nich. To szachownica bladokwiatowa, szachownica cesarska, szachownica Elwesa, szachownica lisia, szachownica Michajłowskiego, szachownica perska, szachownica Raddego. Wyjątkiem jest szachownica kostkowata. To kwiat preferujący wilgotne, podmokłe stanowiska. Jeśli zapewni się mu takie warunki, ma substancji pokarmowych pod dostatkiem i nie trzeba go nawozić.
Terminy nawożenia szachownic bladokwiatowych, cesarskich, Elwesa, lisiej, Michajłowskiego, perskiej, Raddego
- Wiosna – pierwsza dawka nawozu po ruszeniu wegetacji, gdy ukażą się pierwsze liście. Kolejna dawka w fazie zawiązywania pąków kwiatowych.
Uwaga! Wiosną nie należy obcina się liści przekwitłych szachownic oraz pędu kwiatowego, jeżeli ciągle są zielone. Dzięki temu szachownice mogą dłużej korzystać z fotosyntezy (niezbędne są do niej zielony barwnik oraz światło) i zebrać więcej zapasów w cebulkach. Zbyt wczesne ucinanie liści osłabia szachownice. Liście i pędy kwiatowe usuwa się dopiero, gdy zaschną.
- Jesień – najlepszy termin to wrzesień (IX). W tym czasie szachownice nie są widoczne nad ziemią, ale ich cebulki się ukorzeniają i przygotowują do wiosennego kwitnienia. Im będą silniejsze jesienią, tym bardziej dorodne kwiaty oraz cebulki potomne wydadzą wiosną. Wystarczy jedna dawka nawozu.
Uwaga! Jesienią nie nawozi się świeżo posadzonych cebulek szachownic, ale trzeba je posadzić w zasobnej, próchniczej ziemi, np. wymieszanej z kompostem.
Jaki nawóz dla szachownic
- Wiosna – nawóz do kwiatów cebulowych, nawóz o przedłużonym działaniu, obornik owczy granulowany. Dawki nawozu dobiera się według instrukcji na opakowaniu. Dodatkowo szachownice można podsypać kompostem świeżym lub granulowanym.
- Jesień – nawóz do roślin cebulowych lub nawóz jesienny do roślin ozdobnych. Dawki stosuje się według instrukcji na opakowaniu. Dodatkowo szachownice można podsypać kompostem świeżym lub granulowanym.
Warto wiedzieć
- Szachownice rosną lepiej, jeśli są systematycznie ściółkowane, np. korą. Kora chroni glebę przed nadmiernym nagrzewaniem latem i przemarzaniem zimą. Z czasem zamienia się w próchnicę, co szachownice bardzo lubią.
- Szachownice, nawet jeśli są systematycznie nawożone, przesadza się co 3-5 lat. Najlepszy termin sadzenia szachownic to przełom sierpnia i września (VIII-IX).