To zioło i roślina ozdobna. Nawożenie oregano jest proste. Najlepiej używać nawozów organicznych, jak kompost czy biohumus.
Oregano ma niewielkie wymagania co do ziemi – może być ona przeciętna, ale powinna być piaszczysta i zawierać próchnicę. Lubi jednak nawożenie. Przed siewem lub sadzeniem stanowisko pod oregano warto wzbogacić kompostem świeżym lub granulowanym. Bardzo dobre są też granulowane oborniki: bydlęcy, koński, owczy. Dodatkowo w sezonie wegetacyjnym należy oregano systematycznie zasilać. Dzięki temu rośnie bujnie i już po 2-3 latach tworzy okazałe kępy.
Oregano potrzebuje sporo azotu, gdyż zawiązuje dość dużą masę liści, ale też potas i fosfor, niezbędnych m.in. do kwitnienia oraz prawidłowej gospodarki wodnej. Największych ilości składników pokarmowych oregano wymaga do zakwitnięcia.
Oregano to bylina. Uprawiane jest jako zioło przyprawowe i lecznicze oraz roślina ozdobna zwabiająca roje motyli. Na tym samym stanowisku dobrze rośnie wiele lat. Jego listki można zrywać prawie cały rok (oprócz dni bardzo mroźnych i śnieżnych).
Kiedy nawozić oregano
- Maj – co 2 tygodnie
- Czerwiec – co 2 tygodnie
- Lipiec – co 2 tygodnie do połowy tego miesiąca
Jakie nawozy do oregano
Do nawożenia oregano najlepsze są nawozy organiczne, na bazie naturalnych składników, jak kompost (świeży i granulowany), biohumus (sypki i w płynie) oraz granulowany obornik, np. koński. Można też stosować nawozy przeznaczone do ziół.
Na początku sezonu wegetacyjnego oregano zwykle zasila się nawozami granulowanymi lub kompostem świeżym. Podsypywanie nimi sprzyja rozkrzewianiu się tego zioła. Potem można zmienić nawóz na płynny, który dodaje się do wody w konewce i podlewa oregano.
Oregano bardzo dobrze rośnie w uprawie doniczkowej. Od maja do połowy lipca najwygodniej je zasilać nawozami płynnymi, dodawanymi do wody do podlewania. Praktyczne są długodziałające nawozy w aplikatorach – dostarczają składniki pokarmowe do 4 tygodni. Jeśli oregano w doniczce jest uprawiane jako roślina jednoroczna, można je zasilać dłużej niż do połowy lipca.
Co zrobić, jeśli zapomniało się nawozić oregano przez cały sezon? Na przełomie lata i jesieni można go podsypać kompostem świeżym albo ziemią ogrodową wymieszaną z kompostem granulowanym. To sprzyja dobremu zimowaniu kłączy oraz krzewieniu oregano.
Warto wiedzieć
- Oregano to odporne i mało wymagające zioło. Dość łatwo się samo rozsiewa.
- Wczesną wiosną część nadziemną oregano należy ściąć przy ziemi.