Potrzebuje dużo zwłaszcza potasu i fosforu. W amatorskiej uprawie nawożenie bobu wykonuje się przed siewem. Dzięki symbiotycznym bateriom na korzeniach, bób korzysta z azotu w powietrzu.
Bób bardzo lubi żyzną, tłustą, lekko wilgotną ziemię, ale toleruje też przeciętną. Jeżeli gleba jest słabsza, zawiązuje jednak mniej nasion.
W amatorskiej uprawie nawożenie bobu powinno być wykonane przed siewem. Dobre przygotowanie ziemi to podstawa w uprawie tego warzywa.
Bób, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, które zasiedlają jego korzenie, korzysta z azotu znajdującego się w powietrzu. Dlatego nie potrzebuje dużych ilości tego pierwiastka. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne (np. obornikiem, kompostem), a także nawozami fosforowymi i potasowymi, ale co najmniej kilka miesięcy przed siewem.
Kiedy nawozić bób
Przed siewem – jesienią lub wcześniej.
Jakie nawozy
Najlepiej bób rośnie w drugim i trzecim roku po nawożeniu obornikiem. Polecane są zwłaszcza nawóz koński oraz nawóz owczy. Bardzo dobry jest także kompost, zarówno świeży, jak i granulowany.
Unikać jednak trzeba siewu bobu w ziemię świeżo nawożoną obornikiem albo kompostem. Ich zapach zwabia bowiem śmietkę kiełkówkę – to groźny szkodnik uszkadzający kiełkujące rośliny.
Bób można siać jak tylko ziemia odmarznie. Stanowisko warto zasilić jesienią nawozami fosforowymi i potasowymi (dla bobu są przyswajalne od wiosny). Ma to wpływ na wielkość plonu nasion. Odpowiednie są takie nawozy jak np. siarczan potasu, superfosfat potrójny granulowany, superfosfat wzbogacony z wapniem.
Warto wiedzieć
- W uprawie bobu ważne jest nie tylko zasilenie gleby przed siewem. Ziemia powinna być też lekko wilgotna, a stanowisko – słoneczne. Wtedy zbiór nasion jest duży.
- Bób zwykle sieje się od razu do gruntu. Jeżeli ziemia jest wiosną długo zamarznięta, bób można siać także z rozsady.