To oszczędność wody i czasu. Nawadnianie kropelkowe doprowadza wodę tuż do korzeni roślin. Polecane jest do rabat kwiatowych, warzyw, ziół, drzew i krzewów owocowych, żywopłotów.
Nawadnianie kropelkowe to prosta instalacja. W uprawie amatorskiej jej główny element – wąż kroplujący (przesiąkający, nawadniający) – układa się na ziemi, między roślinami. Stopień trudności montażu nawadniania kropelkowego jest podobny jak zwykłego węża ogrodowego.
Z czego się składa nawadnianie kropelkowe
Głównym elementem nawadniania kropelkowego jest wąż kroplujący (przesiąkający, nawadniający). Woda sączy się z niego powoli kropelkami.
Do węża kroplującego woda jest doprowadzana z kranu. Potrzebne są też standardowe złączki i zwykły wąż ogrodowy, do którego podłącza się wąż kroplujący.
Elementów nawadniania kropelkowego można dokupić więcej, w zależności jak bardzo chce się zautomatyzować podlewanie.
W najprostszej i najtańszej wersji kran, z którego płynie woda do węża kroplującego, trzeba odkręcać i zakręcać ręcznie. To bywa kłopotliwe, bo trzeba o tym pamiętać. Poza tym nie zawsze jest możliwe, np. gdy pojedzie się na urlop, jest się w pracy albo gdy na działce bywa się tylko od czasu do czasu.
Nawadnianie kroplowe można wzbogacić o elementy sterujące. Przykładowo, czujniki mierzące wilgotność gleby włączą i wyłączą wodę. Są też programatory czasowe, które uruchamiają przepływ wody tylko w wybranych godzinach, np. w nocy. W najdroższej wersji nawadnianiem kropelkowym można sterować za pomocą smartfona.
Nawadnianie kropelkowe można też wzbogacić m.in. w filtry czy zraszacze do podlewania trawnika.
Ceny najprostszych zestawów do nawadniania kropelkowego zaczynają się od około 100 zł.
Jak działa nawadnianie kropelkowe
Wąż kroplujący układa się zwykle bezpośrednio na ziemi między roślinami. Woda powolutku sączy się z całej jego powierzchni, a następie wsiąka w ziemię, tuż przy korzeniach roślin.
Można też nawadniać w ten sposób pnącza, np. bluszcze, albo ogródki wertykalne (na ścianach). Wtedy węże układa się w pionie, np. na drzewie.
Ułożenie węża kroplującego między roślinami można dowolnie zmieniać w trakcie sezonu. W razie potrzeby wąż łatwo przyciąć, np. nożyczkami, zrobić rozwidlenia (przy pomocy dodatkowych złączek), czy przedłużyć instalację kolejnym wężem kroplującym.
Po sezonie system nawadniania kropelkowego usuwa się z ogrodu i przechowuje przez zimę tak, jak zwykłe węże ogrodowe.
Kolor węża kroplującego
Węże kroplujące są sprzedawane zwykle w kolorach ziemi, czyli brązowym i czarnym. Dlaczego? Aby jak najmniej były widoczne (leżą na ziemi). Oczywiście węże można wsuwać pod liście roślin, czy maskować kamieniami, ale tu i ówdzie można je dostrzec.
Inne koloru węży kroplujących, np. czerwone, są przeznaczone do układania na kolorowych zrębkach.
Zalety
Nawadnianie kroplowe ma wiele zalet:
- Oszczędność wody – zużywa się jej znacznie mniej, niż przy tradycyjnym podlewaniu;
- Oszczędność czasu – po odkręceniu wody, ogród podlewa się sam;
- Brak moczenia liści – woda jest dostarczana bezpośrednio do korzeni. Dzięki temu, że liście nie są często moczone, rośliny rzadziej są atakowane przez choroby grzybowe;
- Swoboda wyboru roślin – nawet w bardzo suchej ziemi można sadzić rośliny wymagające pod względem wody;
- Uniezależnienie od pogody – długa susza przestaje być problemem;
- Możliwość fertygacji – łączenie podlewania kropelkowego z nawożeniem;
- Większe plony – w przypadku warzyw, owoców, ziół.
Warto wiedzieć
- Nawadnianie automatyczne wymyślono pod koniec XIX wieku. Pierwsze instalacje działały na zasadzie kapilarności (podciągania wody przez sznurek z wiadra). Były stosowane w szklarniach, kościołach oraz mieszkaniach.
„Słowem myśl automatycznego podlewania jest bardzo szczęśliwą i praktyczną w wielu razach okazać się może” – pisał ”Ogrodnik Polski” w 1883 roku.