Ma duże, delikatnie pachnące kwiaty. Magnolia Jane jest odporna i niska. Kwitnie dwa razy w roku. Nadaje się do małych ogrodów.
Inne nazwy: Magnolia gwiaździsta x Magnolia purpurowa Jane, Magnolia stellata x Magnolia liliflora Jane
Magnolia Jane to bardzo odporna krzyżówka magnolii purpurowej Reflorescens oraz magnolii gwiaździstej Waterlily.
Pochodzenie: 1965 rok (USA)
Prace nad wyhodowaniem magnolii Jane to lata 50. XX wieku.
Hodowcy: Francis de Vos i William Kosarm
Francis de Vos (genetyk) i William Kosar (ogrodnik) z US National Arboretum w Waszyngtonie (USA) wyhodowali magnolię Jane w ramach poszukiwań odmian niskich i odpornych na mróz, przeznaczonych się do niewielkich ogrodów. Wolno rośnie. Ma pokrój krzaczasty.
Wysokość: 2-3 m
Kwitnienie: kwiecień-maj (IV-V)
Magnolia Jane zaczyna kwitnąć około 15 kwietnia (IV), przed wypuszczeniem liści. Kwiatów ma mnóstwo. Pełnia kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja (IV-V). Ostatnie, pojedyncze kwiaty rozwijają się pod koniec maja (V), gdy jest już pokryta liśćmi.
Magnolia Jane powtarza kwitnienie w drugiej lata, ale kwiatów jest niewiele i są mniejsze.
Kwiaty: duże (średnica 10-15 cm); różowe (wewnątrz jaśniejsze, a na zewnątrz – ciemniejsze)
Zapach: piękny; delikatny
Zastosowanie: jako pojedynczy egzemplarz albo grupa w wyeksponowanych miejscach, małe i duże ogrody
Stanowisko: słoneczne i półcień; najlepiej osłonięte od wiatru
Gleba: żyzna, próchnicza; kwaśna lub lekko kwaśna (pH 5-6)
Magnolia Jane nie lubi ziemi podmokłej, bardzo suchej, z wysokim poziomem wody gruntowej (zalewającej korzenie), zasadowej. Warto ją ściółkować np. korą lub szyszkami.
Podlewanie: umiarkowane
Tylko młode magnolie potrzebują systematycznego podlewania. Starsze wystarczy podlewać w czasie suszy. Nie należy podlewać na liście.
Nawożenie: od końca marca (III) do 15 lipca (VII)
Więcej o nawożeniu magnolii CZYTAJ TUTAJ
Rozmnażanie: z sadzonek półzdrewniałych w lipcu (VII)
Cięcie: ewentualnie grubsze gałęzie w marcu (III), drobniejsze w kwietniu i maju (IV-V)
Magnolie nie lubią cięcia. Przycina się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Magnolia Jane znosi je jednak dobrze. Rzadko jest potrzebne, ponieważ rośnie wolno oraz jak krzak.
Wytrzymałość na mróz: dobra
Magnolia Jane świetnie znosi mróz do minus 30 stopni i więcej. Powinna być ściółkowana, zwłaszcza w młodym wieku przed zimą. Korzenie magnolii są bowiem najbardziej narażone na przemarznięcie.
Choroby i szkodniki: odmiana odporna
Magnolia Jane rośnie zdrowo, nie sprawia problemów. Jeśli jej liście żółkną i są małe, to zwykle przyczyną ją jest zbyt wysokie pH ziemi. Wtedy magnolia Jane nie jest w stanie pobierać składników pokarmowych, czyli jest zagłodzona. Problem rozwiązuje ściółkowanie oraz używanie nawozów dedykowanych do magnolii.
Warto wiedzieć
- Magnolia Jane to odmiana wyhodowana specjalnie do małych ogrodów. Jest niewielka, niewymagająca i odporna. Pochodzi z US National Arboretum w Waszyngtonie (USA). Z tej samej hodowli amerykańskiej pochodzą niskie, odporne na mróz i ślicznie kwitnące magnolie Ann, Betty, Judy, Pinkie, Randy, Ricki, Susan.