Nie trzeba go podlewać. Maczek kalifornijski kwitnie od maja do większych przymrozków. To wyjątkowo mało wymagająca roślina jednoroczna.
Inne nazwy: Eschscholzia californica, eszolcja, mak kalifornijski, pozłotka kalifornijska
Pochodzenie: Ameryka Północna (Kalifornia)
Obecnie maczki kalifornijskie są uprawiane na całym świecie.
Cechy: roślina jednoroczna
Maczek kalifornijski należy do rodziny makowate. Spokrewniony jest z takimi roślinami jak glistnik jaskółcze ziele, makleja drobnoowockowa, mak alpejski, mak lekarski, mak nagołodygowy, mak polny, mak wschodni, mekonops, serduszka okazałe.
Wysokość: 20-60 cm
Wysokość maczków zależy od odmiany, żyzności gleby i nasłonecznienia stanowiska. Gdy te kwiaty są zacienione (nawet lekko) ich pędy są dłuższe i mają tendencję do pokładania się na ziemi.
Szerokość: 20-50 cm
Kwitnienie: od maja (V) do większych przymrozków
Kwiaty: białe, czerwone, kremowe, pomarańczowe, różowe, żółte i wielobarwne; pojedyncze oraz podwójne
Kształt kwiatów jest podobny do maków. Ich średnica to 2-5 cm. Każda roślina wydaje po kilkadziesiąt kwiatów.
Zapach: delikatny, słabo wyczuwalny
Maczki pachną podobnie jak maki.
Liście: zielone
Zastosowanie: rabaty, obwódki ścieżek i dróg, łąki kwietne, ogrody ze słabą ziemią, ale nasłonecznione, roślina sygnalizująca deszcz, donice (wyłącznie bardzo wysokie, gdyż korzenie są długie)
Kwiaty maczków nie nadają na bukiety, gdyż mają trwałość kilku godzin.
Stanowisko: słoneczne
W cieniu maczki kwitną albo słabo, albo zamierają. Gdy ma padać deszcz, kwiaty się zamykają.
Gleba: słaba, przeciętna lub żyzna; odczyn od kwaśnego do zasadowego (pH 6-8)
Maczki mają małe wymagania co do gleby. Preferują ziemię suchą. Jeżeli jest żyzna, rosną bardziej okazałe.
Podlewanie: nie ma potrzeby
Tylko jeżeli jest dłuższa susza, maczki można ewentualnie podlać. Mają bardzo długie korzenie (ponad 50 cm), dzięki czemu czerpią wodę z głębszych warstw gleby.
Nawożenie: nie ma potrzeby
Rozmnażanie: nasiona
Maczki kalifornijskie sieje się od razu do gruntu – najlepiej w marcu lub kwietniu (III-IV). Wystarczy w ogrodzie posiać je raz, gdyż będą rozsiewały się same (mogą miejscami zachwaszczać ogród).
Cięcie: nie ma potrzeby
Wytrzymałość na mróz: do minus 3 stopnie Celsjusza
Choroby i szkodniki: odporny
Maczek kalifornijski, jeśli nie ma nadmiaru wilgoci, nie choruje. Zbyt obfite i częste podlewanie sprzyjają występowaniu chorób grzybowych. Nie atakują go także szkodniki.
Ciekawe odmiany maczków kalifornijskich
- Alba – kwiaty białe, pojedyncze
- Mikado – kwiaty pomarańczowe, pojedyncze
- Orange – kwiaty pomarańczowe, pojedyncze
- The Ballerina (seria) – kwiaty czerwone, pomarańczowe, różowe, żółte, podwójne
Warto wiedzieć
- Maczka kalifornijskiego odkrył, na początku XIX wieku, Johann Friedrich von Eschscholtz (1793-1831) – niemiecki botanik i lekarz, który pochodził z terenu dzisiejszej Estonii. Zmarł młodo, nie zdążył opisać wszystkich swoich odkryć botanicznych. Na jego cześć jego przyjaciel Adelbert von Chamisso nazwał maczka kalifornijskiego eszolcją. Ta nazwa funkcjonuje również obecnie (jako jedna z kilku).
Dowódca statku, którym Johann Friedrich von Eschscholtz podróżował do egzotycznych krajów, Otto von Kozebue, nazwał na jego cześć nowo odkryte wyspę oraz zatokę.
- Maczki kalifornijskie mają bardzo długie korzenie, które trudno wyrwać po sezonie. Nie trzeba tego robić! Korzenie zamierają i zamieniają się w próchnicę, głęboko użyźniając glebę.
- Maczek kalifornijski jest oficjalnym kwiatem stanowym Kalifornii (USA).
- Maczki kalifornijskie uprawiane są w Polsce co najmniej od 100 lat:
„[…] Niema chyba, oprócz nagietka, równie łatwej i mało wymagającej rośliny, któraby dawała taką obfitość dużych kwiatów o czystej barwie (żółtej i pomarańczowej) – i któraby tak długo i uparcie kwitła” – napisał Bronisław Gałczyński w książce „Ogród na 100 metrach kwadratowych. Jak z małej paczki nasion mieć dużo pięknych kwiatów w ogrodzie” z 1933 roku.