Nie lubi być zacieniany przez wysokie warzywa. Koper włoski nie powinien być też uprawiany obok spokrewnionych z nim roślin.
Koper włoski znany jest także jako fenkuł. To cenne warzywo o właściwościach leczniczych. Jego uprawa nie jest trudna. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinien być zacieniany przez inne warzywa, jak fasola czy pomidor, a także krzewy oraz drzewa. Preferuje ziemię lekko wilgotną, której odczyn jest zbliżony do obojętnego.
Na tym samym zagonie mogą być siane razem koper włoski oraz okra. Oba warzywa nie są spokrewnione, mają podobną wysokość (w fazie kwitnienia koper włoski jest wyższy), wymagania i dość luźny pokrój, co sprawia, że nie przeszkadzają sobie we wzroście. Obok kopru włoskiego siać można cykorię, endywię, sałatę. Nie będą ze sobą konkurowały.
Szczególnie trzeba unikać uprawy kopru włoskiego obok roślin z nim spokrewnionych, czyli należących do rodziny selerowate. To np. kminek, kolendra, marchew, pasternak, pietruszka, seler, trybula. Wszystkie mają podobne szkodniki i choroby.
Na obrzeżach zagonu z koprem włoskim warto posadzić aksamitki rozpierzchłe i aksamitki wzniosłe, ale niskich odmian. Nie tylko pięknie wyglądają, ale też wydzielają biobójczy alfa-tertienyl, który ogranicza rozwój nicieni w glebie.
Jeżeli koper włoski uprawiany jest na otwartym terenie, na osłonę przed wiatrem nadaje się kukurydza. Warto wiedzieć, że koper włoski jest przysmakiem zająców. Dlatego uprawa tego warzywa na nieogrodzonym terenie bywa ryzykowna.
Koper włoski lubi rosnąć obok:
- Cykoria sałatowa
- Endywia
- Okra
- Roszponka
- Sałata
Kopru włoskiego lepiej nie uprawiać obok:
- Fasola
- Groch
- Kalarepa
- Kminek
- Kolendra
- Koper ogrodowy
- Marchew
- Pasternak
- Pietruszka
- Pomidor
- Rabarbar
- Seler
- Trybula
Warto wiedzieć
- Koper ogrodowy jest uprawiany w Polsce od co najmniej XVI wieku. Dawniej był uważany przede wszystkim za roślinę leczniczą.