To warzywo bardzo łatwe w uprawie. Komatsuna rośnie błyskawicznie. Świetnie znosi przymrozki. Nadaje się do uprawy wiosną i jesienią w ogrodzie oraz na balkonie.
Inne nazwy: Brassica rapa perviridis, Japoński szpinak musztardowy, Kapusta japońska, Szpinak musztardowy
Cechy: roślina jednoroczna
Należy do rodziny kapustowatych. Komatsuna jest spokrewniona m.in. z pak choi, rzepą, rzodkiewką. Jadalne są jej liście i kwiaty.
Wysokość: 15-30 cm
Uwaga! Komatsuna jest znacznie wyższa w czasie kwitnienia. Pęd kwiatowy osiąga do 100 cm. Jest wiotki. Dlatego jeśli nie ma podpory, ścieli się po ziemi. W czasie kwitnienia liście stają się niesmaczne.
Liście: zielone lub fioletowe
Komatsuna jest uprawiana przede wszystkim dla jadalnych liści. W zależności od odmiany są zielone (częściej) albo fioletowe (rzadziej). Liście mają mniej lub bardziej falującą powierzchnię oraz gładkie lub ząbkowane krawędzie.
Kwitnienie: maj – czerwiec (V-VI)
Kwiaty komatsuny są żółte (podobne do kapusty). Ładnie, delikatnie pachną. Nadają się do jedzenia, np. dekoracji kanapek i sałatek.
Komatsuna łatwo się sama rozsiewa. Nasiona z roślin posianych wiosną wschodzą jeszcze w tym samym roku i plonują jesienią.
Rozmnażanie: nasiona
Komatsuna to warzywo dnia krótkiego. Zakwita, gdy dni są długie. Dlatego KONIECZNIE musi być siana, gdy dzień jest odpowiednio krótki, czyli wiosną albo jesienią, aby zbyt wcześnie nie zakwitła. Liście kwitnącej kamatsuny są niesmaczne.
Komatsunę sieje się od razu na miejsca stałe.
Terminy siewu komatsuny:
- Marzec
- Kwiecień
- Maj – tylko pierwsze dni
- Sierpień
- Wrzesień – tylko pierwsza połowa
Zbiór: po 3-6 tygodniach od siewu
Komatsuna wschodzi po 6-7 dniach. Do wykiełkowania potrzebuje temperatury od 2 stopni Celsjusza. Liście ścina się pojedynczo lub po kilka albo wyrywa całe rośliny z korzeniami.
Podczas wschodzenia komatsuna musi mieć lekko wilgotną glebę.
Zastosowanie: liście – do sałatek, na kanapki, koktajli warzywnych, dań duszonych i smażonych; kwiaty – do sałatek i dekoracji potraw
Komatsunę można jeść na surowo i w daniach gotowanych. Liście są soczyste, bez wyrazistego zapachu. Przypominają w smaku pak choi i kapustę pekińską lecz są od nich bardziej delikatne, neutralne.
Uwaga! Jedna z popularnych nazw komatsuny – szpinak musztardowy – sugeruje, że warzywo ma pikantny smak, jak musztarda. W rzeczywistości smak jest bardzo neutralny, zupełnie nieostry. Nazwa powstała, gdyż komatsuna przypomina z wyglądu gorczycę, która jest dodawana do musztardy, i jest z nią spokrewniona.
Stanowisko: słoneczne
Gdzie sadzić: warzywnik, tunel foliowy, szklarnia i donice
Komatsuna nie jest wymagająca. Rośnie błyskawicznie. Lubi chłód. Doskonale rośnie w donicach (dużych).
Ziemia: przeciętna
Komatsuna nie ma specjalnych wymagań co do ziemi. Lubi dodatek kompostu.
Podlewanie: umiarkowane
Komatsuna toleruje krótkie przesuszenie. Ma słabo rozwinięty system korzeniowy – wymaga systematycznego podlewania, jeśli ziemia jest sucha.
Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra.
Nawożenie: nie ma potrzeby
Komatsuna ma krótki okres wegetacji. W uprawie amatorskiej nie trzeba jej nawozić.
Odporność na mróz: wytrzymuje przymrozki do minus 10 stopni Celsjusza
Choroby i szkodniki: na choroby – bardzo odporna, na szkodniki – średnio odporna
Komatsuna jest odporna na choroby. Rośnie zdrowo.
Ze szkodników uciążliwa jest pchełka ziemna. Skuteczną ochroną przed nią jest szczelne okrycie komatsuny – tuż po siewie – agrowłókniną lub firanką o gęstych oczkach.
Jak pozbyć się pchełek ziemnych CZYTAJ TUTAJ
Ciekawe odmiany kamatsuny
- Comred – fioletowa
- Rapido – zielona
- Tendergreen – zielona
Warto wiedzieć
- Komatsuna to warzywo uprawiane od wieków w Japonii, Tajlandii, Korei.
- Według legendy nazwę komatsuna wymyślił szogun Tokugawa Yoshimune (1684-1751). Gdy w czasie podróży zatrzymał się w klasztorze, mnisi podali mi danie z liśćmi tej rośliny. Szogunowi zasmakowały i zapytał, jak roślina się nazywa. Mnisi odpowiedzieli, że nie ma nazwy lecz jadają ją na co dzień. Szogun nazwał ją Komatsuna – od nazwy pobliskiej rzeki Komatsu.
- Obecnie kamatsuna jest popularna zwłaszcza w Japonii i USA.
- W Japonii od setek lat uprawiane są inne warzywa z rodziny kapustowatych podobne do komatsuny. To mizuna oraz mibuna. Wszystkie są nazywane potocznie kapustami japońskimi.