Cytryna to roślina, która na parapecie w donicy kwitnie i owocuje praktycznie bez przerwy. Nawożenie jest koniecznie. Do zasilania cytryn najlepsze są nawozy zawierające żelazo.
Cytryna preferuje ziemię o odczynie pH 5,5-6,5, czyli lekko kwaśnym. Każde podlewanie sprawia, że pH rośnie (za każdym razem odrobinę). Podobnie jest przy zasilaniu uniwersalnymi nawozami.
Gdy odczyn ziemi w doniczce wynosi około pH 7, cytryna, mimo podlewania i nawożenia, jest głodzona. Nie potrafi bowiem w takich warunkach przyswajać składników pokarmowych. Dlatego tak ważne jest, by nawóz do cytryny zawierał żelazo (Fe).
Objawy zagłodzenia cytryny:
- blade i opadające liście
- zahamowanie wzrostu
- słabe kwitnienie
- opadanie kwiatów i zawiązków owoców
Cytryny rosnące na parapetach nawozi się co tydzień od marca do września. Jeśli mają dużo światła, np. rosną w oranżerii, i wiszą na nich owoce można je zasilać nawet do października.
Do cytryn można stosować nawozy sztuczne oraz naturalne.
Nawozy sztuczne do cytryn
Idealny skład nawozu sztucznego do cytryny
Makroelementy
Azot (N) – 6-8%
Fosfor (P) – 4-5%
Potas (K) – 6%
Mikroelementy, czyli tzw. witaminy dla roślin
Bor (B) – 0,01-0,02%
Cynk (Zn) – 0,015- 0,002%
Mangan (Mn) – 0,0,01-0,015%
Miedź (Cu) – 0,002%
Molibden (Mo) – 0,001-0,002%
Żelazo (Fe) – 0,02-0,06%
- Najlepsze są specjalne nawozy do cytrusów do podlewania albo do zasilania dolistnego. Wszystkie mają podobny skład i zawsze zawierają żelazo.
- Zamiennie, np. gdy akurat nie ma w domu nawozu do cytrusów, można użyć innego, przeznaczonego do roślin kwasolubnych, np. azalii czy paproci.
Nawozy naturalne do cytryn
Ze względu na to, że owoce cytryny wyhodowanej na parapecie przeznacza się do jedzenia, wiele osób nie chce stosować nawozów sztucznych.
Nawożenie naturalne jest trudniejsze niż sztuczne. Problem to dość wysokie pH (około 7) nawozów naturalnych, którego cytryny nie lubią. Poza tym większość naturalnych nawozów zwierzęcych i gnojówek roślinnych ma nieprzyjemny zapach (nie do zniesienia w domu).
- Dlatego jeśli nawóz naturalny, to najlepiej typu biohumus, czyli nawóz na bazie odchodów dżdżownic.
- Cytrynę trzeba posadzić w żyznej ziemi o odczynie pH około 5,5-6,5. Najlepsze jest specjalne podłoże do cytrusów.
- Od czasu do czasu warto zebrać z wierzchu doniczki trochę ziemi i dosypać świeżej, specjalnej do cytrusów albo kwaśnej.
- Do podlewania używać wody przefiltrowanej (w kuchennym dzbanku z filtrem), przegotowanej (i wystudzonej) albo deszczówki. Bo taka woda mniej podwyższa pH ziemi (gdy stosuje się nawóz sztuczny do cytrusów, nie ma takiej potrzeby).