To stara odmiana o orzeźwiającym smaku. Jabłoń Reneta Szampańska nadaje się m.in. na wina. Jest podatna na choroby grzybowe, ale opryski nie są konieczne.
Inne nazwy: Champagner Reinette, Drei Jahr dauernder Mutterapfel, Englische Reinette, Glas Reinette, Glasapfel, Herrenapfel, Laskrieger, Loskrieger, Reinette Blanche de Champagne, Reinette de Versailles, Reinette von Versailles, Renet de Champagne, Renet Sampanskij, Russiche Reinette, Rzepka Zimowa
Pochodzenie: prawdopodobnie XVII wiek (najprawdopodobniej Niemcy)
Dojrzewanie: luty-czerwiec (II-VI)
Owoce: średniej wielkości (7-8 cm); lekko spłaszczone; żółto- czerwone, rumieniec smugowaty, obejmujący dużą część owocu; miąższ biały, soczysty, kruchy, orzeźwiający, średnio słodki, smaczny; pachnące
Jabłka Reneta Szampańska zbiera się w drugiej połowie października (X). Tuż po zbiorze są kwaskowate i mało smaczne na surowo. Pełny smak mają po odleżeniu w chłodzie, zwykle od lutego (II).
Przeznaczenie: do jedzenia na surowo, do ciast i suszenia, na zupę jabłkową, wina, nalewki, cydr
Zupa i wino z jabłek Reneta Szampańska to regionalne przysmaki w południowych Niemczech. Wina z Renety Szampańskiej mają delikatny, musujący smak.
Gleba: przeciętna, najlepiej lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Jabłoń Reneta Szampańska jest niewymagająca co do ziemi. Toleruje nawet piaszczystą, ale powinna być lekko wilgotna.
Stanowisko: słoneczne
Jabłoń Reneta Szampańska rośnie też w półcieniu, ale wtedy jest częściej atakowana przez choroby grzybowe, zwłaszcza parcha. To odmiana lubiąca przewiew (liście powinny szybko wysychać po deszczu i rosie). Na przełomie XIX i XX wieku sadzono ją wzdłuż dróg.
Jabłonie Reneta Szampańskie są tradycyjnie uprawiane w rejonach podgórskich Austrii, Niemiec, Szwajcarii.
Drzewo rośnie średnio intensywnie. Owocuje często naprzemiennie. Zaczyna owocować z reguły w 6-8 roku.
Odporność: dobra na mróz, średnia na choroby grzybowe
Jabłoń Reneta Szampańska ogólnie nie jest wymagająca, ale w wilgotne lata oraz gdy nie ma przewiewu bywa atakowana przez choroby grzybowe. Drzewo dobrze się regeneruje, nie wymaga chemicznych oprysków.
Aby jabłoń Reneta Szampańska nie chorowała, nie należy jej sadzić wciśniętą między inne drzewa. Trzeba też wygrabiać jesienią liście, bo są źródłem zakażenia grzybami wiosną w następnym sezonie.
Zapylacze: Koksa Pomarańczowa, Kantówka Gdańska, Kronselska, Ontario
Ciekawostki
- Jabłoń Reneta Szampańska nie ma pewnego pochodzenia. Przyjmuje się, że to Niemcy, ale być może było to pogranicze Niemiec i Francji.
- W polskich ogrodach jabłoń Reneta Szampańska jest nadal spotykana i sadzona. Nigdy jednak nie była to popularna odmiana. To jabłoń dla smakoszy.
- Jabłoń Reneta Szampańska jest uprawiana amatorsko w całej Europie, m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Rosji, Szwajcarii, a także na Ukrainie i Węgrzech. Od co najmniej 100 lat jest lubiana w południowych Niemczech i na Krymie.
O innych starych odmianach jabłoni CZYTAJ TUTAJ
Źródło:
*wiedza własna
*„Ogrodnik Polski”, 1894 rok
*„Ogrodnik Polski”, 1900 rok
*„Sadownictwo gospodarskie”, Władysław Tyniecki, 1902 rok
*”Deutsche Pomologie”, Wilhelm Lauche, 1882-1883 rok
Rysunek jabłoni Reneta Szampańska z XIX wieku został opublikowany za zgodą biblioteki Wageningen UR w Holandii