Ma żółte, bardzo smaczne owoce. Jabłoń Kludiusz wyhodował niemiecki pastor około 200 lat temu. To odporna odmiana jesienna.
Inne nazwy: Claudius Herbstapfel, Cludius Herbstapfel, Cludius weisser früher Spitzapfel, Klaudiusz, Kludyusz, Pomme-d’automne de Cludius
Pochodzenie: przed 1833 rokiem (Niemcy)
Dojrzewanie: październik – listopad (X-XI)
Jabłka Kludiusz zrywa się stopniowo od około 20 września (IX). Od razu nadają się do jedzenia. Przechowują się maksymalnie do listopada (XI).
Owoce: średniej wielkości (około 6 cm); lekko stożkowate, delikatnie żebrowane; najpierw zielone, a w miarę dojrzewania żółte, bardzo rzadko z bladym rumieńcem od słońca; miąższ kremowy, soczysty, słodki, delikatnie kwaskowaty, kruchy, bardzo smaczny
W smaku jabłka Kludiusz są prawie tak dobre jak Grafsztynek Prawdziwy.
Przeznaczenie: do jedzenia na surowo, do ciast, suszenia
Gleba: przeciętna lub żyzna, najlepiej lekko kwaśna (idealne pH 6,2-6,7)
Jabłoń Kludiusz jest niewymagająca co do ziemi.
Stanowisko: słoneczne
Jabłoń Kludiusz rośnie silnie, ma wąską koronę.
Odporność: bardzo dobra
Jabłoń Kludiusz to zdrowo rosnąca, dobrze plonująca odmiana. Jest oporna na mróz – sprawdziła się m.in. w zimnej Szwecji.
Zapylacze: brak danych
Ciekawostki
- Jabłoń Kludiusz wyhodował pastor Hermann Heimart Cludius (1754-1835). Urodził się i pracował w Hildesheim koło Hanoweru (Niemcy). Dużo pisał na tematy religijne, a jego hobby były sadownictwo, poezja i literatura starożytna. W swoim ogrodzie krzyżował drzewa owocowe, by wyhodować nowe odmiany. W jego czasach było bardzo nowatorskie.
Pastorowi Cludiusowi udało się wyhodować co najmniej kilka odmian jabłoni. Dwie najbardziej znane nazwał swoim nazwiskiem: Cludius i Cludius Borsdorfer, czyli – po spolszczeniu – Kludiusz i Kludiusz Bursztówka.
- Jabłoń Kludiusz była najbardziej popularna w drugiej połowie XIX wieku. Najwięcej sadzono jej w Niemczech oraz – od 1864 roku – w Szwecji. Na ziemiach polskich polecano Kludiusza nawet do sadów towarowych.
- Choć jabłoń Kludiusz jest odporna i niewymagająca oraz ma smaczne owoce, obecnie jest rzadka. Jej wadą jest krótki czas przechowywania owoców. Do jedzenia nadaje się tylko przez około 4-6 tygodni od zbioru. Po za tym dawniej jabłka zielone cieszyły się mniejszym zainteresowaniem klientów niż jabłka czerwone.
Tak o jabłoni Kludiusz pisał Edmund Jankowski – słynny polski pomolog, w 1933 roku w czasopiśmie „Ogrodnik”:
„To jesienne jabłko jest prawie tak smaczne jak Grafsztynek, ale bardziej kruche. Owoce tego Cludius Herbstapfel są jednak zielone, przy dojrzeniu żółtawe, bez czerwieni. Miałem je w Ogr. pomolog. warsz., potem jednak spotykałem u nas rzadko”.
Artykuł zatytułowano „Kludiusz zapomniane jabłko”.
Źródło:
- Wiedza własna
- Ogrodnik Polski, 1881 i 1885 rok
- Owocarstwo, Stanisław Goliński, 1905 rok
- Ogrodnik, 1933 rok
- Deutsche Pomologie, Wilhelm Lauche, 1882-1883 rok
O innych starych odmianach jabłoni CZYTAJ TUTAJ
Rysunek jabłoni Kludiusz z XIX wieku został opublikowany za zgodą biblioteki Wageningen UR w Holandii